W tym roku Dni Koszalina tylko w internecie. Prezydent Piotr Jedliński o sytuacji w mieście w dobie koronawirusa [WIDEO]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Prezydent Koszalina Piotr Jedliński wziął udział w środę w kolejnej konferencji online, podczas której odpowiadał na pytania dziennikarzy oraz mieszkańców w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Prezydent Koszalina zapowiedział zmiany w budżecie na wydatki inwestycyjne. Nie będzie natomiast oszczędności w zakresie zwalczania koronawirusa oraz wsparcia służby zdrowia.

- Do tej pory na ten cel uruchomiliśmy 1,7 miliona rezerwy - mówił prezydent.

- Wspólnie z innymi samorządami - to Darłowo, powiat sławieński, Polanów, Szczecinek, wspólnie realizujemy zakupy środków ochrony dla koszalińskich szpitali i innych służb. Koszalin na ten cel przeznaczył 800 tys. zł - na ubrania ochronne, maski, płyny dezynfekujące. Mam nadzieję, że po świętach te produkty trafią do Koszalina.

Obecnie wpływy do budżetu miasta są już o milion mniejsze.

- Przygotowujemy pakiet oszczędnościowy - mówił prezydent Piotr Jedliński.

Koszalin w czasie koronawirusa stale pod nadzorem służb: pol...

- Nie wszystkie przetargi zaplanowane w tym roku odbędą się. Dni Koszalina nie odbędą się, będziemy je obchodzić w internecie. Z racji ryzyka rezygnujemy z dużych imprez. Jutro - w czwartek - po raz pierwszy zbiera się zdalnie Rada Miejska, która m. in. przyjmie uchwałę w sprawie zawieszenia opłat w żłobkach - tylko z tego powodu do budżetu miasta wpłynie 300 tys. złotych mniej.

Co z inwestycjami?

- Amfiteatr, przebudowa ul. Władysława IV, ul. Krańcowa, ścieżka rowerowa na os. Unii Europejskiej oraz wzdłuż Dzierżęcinki, termomodernizacja budynków oświatowych - te inwestycje będą zrealizowane do końca - mówił prezydent Jedliński.

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

- Ogłosiliśmy przetarg na przebudowę ul. Piłsudskiego - Kościuszki, czekamy jednak na decyzję w sprawie dofinansowania z budżetu państwa. Będziemy też ogłaszać przetarg na budowę dojazdu do jednostki straży pożarnej. Wiadukt na Monte Cassino - trwa przygotowanie ekspertyzy, która pozwoli określić, w jakim zakresie konieczna jest jego odbudowa.

Podczas konferencji padło też pytanie o wprowadzenie czynszu za symboliczną złotówkę dla prowadzących działalność w lokalach należących do miasta.

- Podjąłem decyzję o odroczeniu płatności - mówił prezydent.

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

- Każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie. Będzie też można ubiegać się - w uzasadnionych sytuacjach - o umorzenie. Pamiętajmy, że są firmy, np. w branży spożywczej, które przeżywają rozkwit działalności, a są firmy, które w czasach koronawirusa w ogóle nie mogą działać, dlatego nie można wszystkich traktować tak samo. Do tej pory do urzędu wpłynęło ponad 70 wniosków o odroczenie płatności i do ZBM - ponad 50. Są obecnie rozpatrywane. Zdecydowałem też, że dajemy mieszkańcom więcej czasu - opłaty i czynsze będą odraczane - w uzasadnionych sytuacjach, na wniosek - do grudnia.

Co z maturami i egzaminami dla ósmych klas?

- Też chciałbym posiadać tę wiedzę - odpowiedział Piotr Jedliński.

Park Wodny Koszalin w czasie koronawirusa bez wody [zdjęcia]

- Z informacji ze strony rządu wynika, że w czwartek będzie konferencja, na której zostaną podane informacje w tej sprawie. Wszystko wskazuje na to, że ograniczenia wprowadzone do 11 kwietnia zostaną przedłużone. Nie spodziewam się, by po świętach uczniowie mogli wrócić do szkół.

Miasto skorzystało z ministerialnego programu i kupiło 50 laptopów.

- Gdy trafią do ratusza, to przekażemy je po świętach do szkół i do uczniów, którzy mają największy problem z dostępem do sprzętu - mówi prezydent. Miasto skorzystało z całej dotacji, jaką mogliśmy uzyskać.

Za korzystanie z myjni samochodowej możesz dostać mandat. Co jeszcze jest zakazane?

Wybory prezydenckie w maju: - Mamy stan zawieszenia - mówił prezydent.

- Obowiązuje dotychczasowy Kodeks Wyborczy. Z drugiej strony jest uchwalone nowe prawo w Sejmie, ale ten projekt nie przeszedł jeszcze przez Senat. Na dzień dzisiejszy w każdej obwodowej komisji wyborczej w mieście mamy symbolicznie o jednym członku. z listami zgłosiły się trzy komitety wyborcze, z tego dwa z listami niepełnymi. Natomiast komitet wyborczy, który zgłosił pełną listę kandydatów na członków komisji wyborczych, to z tej listy wycofało się już 25% osób ze względu na zagrożenie epidemiczne. Czekam na odpowiedź komisarza wyborczego na pytanie, jak zorganizować wybory w tych warunkach.

Koronawirus: 17 zasad, które należy stosować. Czy można wyjś...

Szczepienia przeciwko HPV dla nastolatek i dokończenie ubiegłorocznej edycji programu szczepień: - Szczepionki już są. Przychodnie będą kontaktować się z dziewczynkami i indywidualnie ustalać terminy.

Dostęp do cmentarza: - Trwają rozmowy w tej sprawie - mówił prezydent Jedliński.

- Apeluję w tym miejscu do osób starszych, by stosowały się do zaleceń, m. in. dotyczących komunikacji miejskiej i ograniczeń liczby pasażerów w autobusach, także w tych jadących na cmentarz. Dochodzi do tego, że ktoś nie chce wysiąść, gdy pasażerów jest za dużo, mimo, że za chwilę ma podjechać kolejny autobus, trzeba wzywać wówczas policję albo straż miejską w ramach interwencji. Jeżeli apele nie przyniosą skutku, będziemy zmuszeni zamknąć dostęp do cmentarza, poza pochówkami, w których może uczestniczyć maksymalnie do pięciu osób.

Cmentarz w Koszalinie. Ograniczenia i zalecenia związane z pandemią koronawirusa

Maseczki dla mieszkańców: - Do 20 kwietnia powinny trafić do wszystkich. Do dziś dostarczyliśmy ich ok. 20 tysięcy, w pierwszej kolejności do mieszkańców budynków wielorodzinnych, gdzie ryzyko nadmiernego kontaktu z innymi jest większe - wyjaśnił prezydent Piotr Jedliński.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie