MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W walce z koronawirusem. Od czwartku zasłanianie ust i nosa będzie obowiązkowe

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Radosław Brzostek
Od czwartku zaczyna obowiązywać kolejne zalecenie chroniące nas przed koronawirusem - poza domem musimy zasłaniać usta i nos. Można sięgnąć po chustę albo szalik. Jeszcze lepiej sprawdzają się specjalne maseczki, które można kupić w drogerii albo w internecie.

- Dziś to towar pierwszej potrzeby - maseczki sprzedają się błyskawicznie, jak świeże bułki - przyznaje Waldemar Staszek z koszalińskiej perfumerii Rene. Ceny zaczynają się od kilku złotych. Trzeba jednak pamiętać, by po każdym użyciu maseczkę wyprać, a więc warto mieć przynajmniej jedną na zmianę. Warto też sięgnąć po instrukcję, jak maseczkę zdjąć w należyty sposób, by uniknąć ewentualnego zakażenia.

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia zostały spisane w projekcie, który jeszcze we wtorek, a więc na „chwilę” przed wejściem przepisów w życie, został skierowany do tzw. konsultacji roboczych. Z projektu dowiadujemy się, że od 16 kwietnia do odwołania nakładany jest obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania niemal w każdym miejscu poza domem: w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach, na terenach zielonych i leśnych (gdy już zostanie zniesiony zakaz wstępu). Obowiązek ten nie będzie dotyczył dzieci poniżej 2 lat oraz osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. Mundurowi - podczas legitymowania - mogą żądać odkrycia ust i nosa.

Czy za brak maseczki będziemy karani? To zależy od decyzji funkcjonariusza, z którym zetkniemy się poza domem. - Każda sprawa, jak zawsze, jest rozpatrywana indywidualnie - mówi Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie.

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Dane dzień po dniu: l...

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński