Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny wynajem pokoi podlega podatkowi

Irena Boguszewska [email protected]
Organizujesz jazdę konną i inne atrakcje dla letników? Musisz taką działalność zgłosić i ją opodatkować!
Organizujesz jazdę konną i inne atrakcje dla letników? Musisz taką działalność zgłosić i ją opodatkować! Fot. Irena Boguszewska
Wszyscy, którzy w czasie wakacji wynajmują pokoje, muszą opodatkować uzyskane z tego przychody i rozliczyć się w urzędzie skarbowym.

Wakacje to czas sezonowego wynajmu pokoi, zwłaszcza przez rolników czy osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne. Jednak osoby, które zarabiają wynajmując pokoje turystom, muszą pamiętać o pewnych obowiązkach podatkowych.

Wynajem turystom na krótkotrwałe okresy mieszkania położonego w gospodarstwie rolnym, domku letniskowym położonym na wsi, czy też miejsc pod namioty zalicza się do pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc co do zasady opodatkowanej.

Zwolnione z opodatkowania są dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Bez znaczenia jest natomiast to, czy znajdują się one w jednym budynku, ile jest w nich łóżek itp. Do liczby pokoi nie wliczamy pomieszczeń przynależnych, np. łazienki czy kuchni. Aby skorzystać ze zwolnienia pokoje gościnne trzeba też wynajmować osobom przebywającym na wypoczynku. Oznacza to, że wynajem osobom mieszkającym w gospodarstwie na stałe albo takim, które przyjechały do pracy, a nie w celach wypoczynkowych, będzie podlegał opodatkowaniu.

W przypadku gdy liczba pokoi w budynku mieszkalnym przekroczy pięć lub nie zostaną wypełnione inne przesłanki, od których jest uzależnione zwolnienie z PIT, bądź też zakres świadczonych turystom usług jest szerszy, rolnik musi wybrać sposób opodatkowania. Do wyboru ma opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według skali PIT (18 i 32%), 19-proc. podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową.

Zgodnie zaś z przepisami o podatku od towarów i usług rolnicy świadczący usługi agroturystyczne są zwolnieni z VAT, gdy nie przekroczyli kwoty obrotu (limitu zwolnienia) w wysokości 100 tys. zł. Samo zwolnienie podmiotowe z VAT nie oznacza, niestety, braku jakichkolwiek obowią-
zków związanych z rozliczeniami podatkowymi. Podatnicy muszą jednak prowadzić ewidencję sprzedaży dziennej. Sankcją za jej brak jest ustalenie podatku według stawki 22 proc.

- Właściciele pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, rolnicy prowadząc działalność związaną z wynajmem pokoi nie poprzestają tylko na wynajmie - mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie. - Często organizują dodatkowe rozrywki. Muszą przy tym pamiętać, że dodatkowe atrakcje są opodatkowane.

Jeśli podatnik wynajmujący pokoje zamierza uzyskiwać przychody ze świadczenia innych usług turystycznych na przykład z wynajmu sprzętu turystycznego, organizacji wycieczek, nauki jazdy konnej itd., i działalność ta będzie mieć charakter zorganizowany i ciągły, powinien ją zarejestrować.

I tak odpłatne udostępnianie zwiedzającym do oglądania hodowane zwierzęta i ptactwo różnego rodzaju, jako tak zwane małe zoo, czy też odpłatne udostępnianie zarybionych stawów lub jezior
wędkarzom, potraktowane zostanie jako działalność podlegająca opodatkowaniu.

I tak towarzyszące wynajmowi pokoi inne rodzaje usług np. usługi związane z promocją wyrobów regionalnego rękodzieła ludowego, kuchni wraz z poczęstunkiem dla odwiedzających, regionu należy zakwalifikować jako źródła przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, mimo że wykonywane będą przy wykorzystaniu bazy i urządzeń związanych z gospodarstwem rolnym. Takie dochody nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego.

Uzyskiwaniu dochodu z pozostałych usług nakłada na podatnika obowiązek samodzielnego rozliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych, stosownie do dokonanego wyboru formy opodatkowania - dodaje Małgorzata Brzoza.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!