Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wariant naprawczy wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim na razie nie będzie realizowany. To także przez koronawirusa

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
archiwum
- Mamy nadzieję, że ekstraordynaryjne warunki, panujące na świecie, związane z pandemią koronawirusa, nie zmienią radykalnie założonych przez nas wcześniej planów - próbuje tłumaczyć Marek Duklanowski, szef Wód Polskich w Szczecinie. Bo na razie wariantu naprawczego dla wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim nie będzie...

Wyjaśnijmy, zgodnie z założeniami w kwietniu, a więc teraz, miały rozpocząć się pilne - tak zakładano - prace związane z realizacją wariantu naprawczego wrót sztormowych, które - to w zasadzie opinia wszystkich zainteresowanych sprawą - chronią region przed powodzią, ale ponadto są przyczyną nieodwracalnych, negatywnych zmian w ekosystemie jeziora Jamno. Wariant naprawczy miał to zmienić: pozwolić na odpowiednią migrację ryb oraz wlew wody morskiej do jeziora. Niestety, na razie realizacja projektu zawisła na włosku.

- W związku z potrzebą uzyskania niezbędnych decyzji i uzgodnień, czas rozpoczęcia realizacji wariantu naprawczego może nieznacznie się przesunąć - przyznaje Marek Duklanowski. Dodaje, że realizacja tej części przedsięwzięcia może rozpocząć się w drugiej połowie 2020 roku. I to jeśli warunki pogodowe oraz „obecnie panująca sytuacja wywołana wirusem SARS-CoV-2 nie pokrzyżują planów”.

- Bajanie i nic więcej. To było oczywiste, że zrzucą winę na pandemię - nie kryje oburzenia Krzysztof Najda, szef Fundacji Ekologicznej Jantar, który od dnia ogłoszenia przetargu na budowę wrót sztormowych, a więc od ponad 5 lat, monitoruje sprawę. - Śledzę wszelkie postępowania w RDOŚ, RZGW, MGMiŻŚ i zapewniam, nie ma tam nigdzie mowy o wrotach sztormowych na Jamnie. Krótko mówiąc, pandemia przyszła Wodom Polskim z pomocą, bo nic, absolutnie nic na razie nie zrobili - uważa ekolog.

W ramach planowanego wariantu naprawczego Wody Polskie planowały zamianę tzw. zamknięć szandorowych wrót (deski wsadzane pomiędzy przęsła) na z jednej strony zasuwy dwudzielne, a z drugiej strony pozostawienie na stałe szandorów oraz wykonanie w nich otworów, by umożliwić swobodną migrację ryb. Szacunkowy koszt realizacji tego wariantu naprawczego wyliczono na około 850 tys. złotych.

- Bardzo nas cieszy uzyskanie społecznej akceptacji wokół planowanych przez Wody Polskie działań. Strona społeczna, dotychczas aktywnie zabierająca głos i opiniująca wszelkie działania związane z Jeziorem Jamno, pozytywnie opiniuje kolejne etapy działania - dodają w Wodach Polskich. Krzysztof Najda z Fundacji Jantar ma jednak nieco odmienne zdanie. - Ja i wielu innych jesteśmy przeciwni ersatzom, jakim jest wariant naprawczy. Wariant ten nie spełnia żadnych oczekiwań środowisk wodniackich, nie umożliwia migracji ryb, wlewu wody morskiej i swobodnej żeglugi pomiędzy jeziorem a morzem. Ponad to ma kosztować prawie milion złotych. Tu warto przypomnieć, że najtańsza wersja śluzy i przepławki kosztuje 3,5 miliona, a trochę lepsza 5 milionów. Niestety, ale mam wrażenie, że Wody Polskie nas, czyli czynnik społeczny, traktują jako pożytecznych idiotów - komentuje Najda.

- Staramy się, by inwestycje przebiegały zgodnie z harmonogramem - odpowiadają urzędnicy. Pozostajemy w bieżącym kontakcie z samorządowcami z Koszalina i Mielna oraz z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki.

Różnica w poziomie wód między Bałtykiem a jeziorem Jamno wynosiła podczas huraganu blisko 2 metry. - Wrota sztormowe na kanale uratowały więc region przed ogromnymi stratami - komentuje Tomasz Płowens, dyrektor Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Wrota sztormowe przetrwały. Kanał zasypany [zdjęcia]

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Zobacz także: Mielno / Unieście: rekordowo niski poziom wody w jeziorze Jamno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo