Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wartościowa wymiana, czyli uczniowie z Koszalina kodowali w Finlandii

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Radek Koleśnik
Kodowanie w szkole to projekt współpracy szkół Erasmus+, mający na celu wspieranie wymiany dobrych praktyk. W jego ramach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. UNICEF w Koszalinie wyjechali do Finlandii.

- Bardzo podobało mi się podejście ludzi, ich otwartość - powiedział jeden z uczniów, Kajetan Kondraszuk. - Nawiązaliśmy nowe znajomości, mogliśmy zobaczyć, jak nowoczesna jest szkoła w Finlandii (w miejscowości Luvia - dop. red.).

- Najbardziej doceniam nawiązanie nowych przyjaźni - mówił z kolei jego kolega, Szymon Rybak. - Lekcje były ciekawe, ale też nie brakowało dodatkowych atrakcji, np. sauny, jeżdżenia na łyżwach, czy zwiedzania innych miast - dodał.

- Nasza grupa liczyła łącznie 10 osób: 7 uczniów i 3 nauczycieli - relacjonowała Agnieszka Jasiakiewicz, polonistka i jedna z opiekunek. - Spędziliśmy tam tydzień, to były dla wszystkich cenne doświadczenia.

Projekt jest finansowany ze środków unijnych, trwa 36 miesięcy (przedłużony ze względu na pandemię) i bierze w nim udział pięć krajów: Hiszpania, Turcja, Portugalia, Finlandia i Polska. - Oprócz samej wymiany, dzięki temu projektowi mogliśmy zakupić część wyposażenia dydaktycznego, m.in. drona, czy drukarkę 3D - powiedziała Monika Gawin, wicedyrektorka SP 5.

Do głównych celów projektu należą: zapewnienie możliwości wspólnej pracy z kadrą i uczniami w podnoszeniu kompetencji cyfrowych w celu rozwijania kluczowych umiejętności, zrozumienie różnic międzykulturowych i nauki języków obcych, zwiększenie świadomości korzyści płynących z nauki kodowania w edukacji dzieci, zwiększenie liczby nauczycieli przeszkolonych w zakresie integracji kodowania z programem nauczania, zwiększenie liczby uczniów wykorzystujących kodowanie i rozwijających umiejętności obliczeniowe.

- Aby osiągnąć te cele, zorganizowano dwa krótkoterminowe szkolenia nauczycieli w Turcji i Hiszpanii, jak również trzy wymiany uczniów w Finlandii i Portugalii - uzupełniła Jolanta Mikołajczak, nauczycielka języka angielskiego w SP 5.

- Z kolei od 25 kwietnia będziemy gościć grupę 47 osób z krajów partnerskich w Polsce - dodała.

Zagraniczni goście pracować będą z różnymi systemami kodowania i programowania: Scratch, Python, czy zajmować się integracją kodowania z różnymi przedmiotami szkolnymi.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera