Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna decyzja: Wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim mają zostać przebudowane

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Kolejne decyzje w sprawie wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. Trzeba jak najszybciej umożliwić napływ wody morskiej do jeziora Jamno.
Kolejne decyzje w sprawie wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. Trzeba jak najszybciej umożliwić napływ wody morskiej do jeziora Jamno. Radosław Brzostek
Do końca grudnia, ale 2023 roku, wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim mają być już ostatecznie przebudowane. Chodzi o wariant naprawczy, czyli umożliwienie wpływu wody morskiej do jeziora Jamno i budowę przepławki dla ryb. Takie decyzje wydał właśnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Decyzja RDOŚ Aleksandry Stodulnej jest dość obszerna, liczy 13 stron, a została wydana dla Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Szczecinie.

„Orzekam o uzgodnieniu warunków przeprowadzenia działań naprawczych” - brzmi tytuł decyzji. Dalej są już szczegóły. Należy „przywrócić stały napływ do jeziora Jamno wód morskich, mający na celu regenerację siedliska przyrodniczego tego zbiornika do stanu siedliska o kodzie 1150 - zalewy i jeziora przymorskie (laguny)” oraz „przywrócić drożność Kanału Jamneńskiego (Jamieński Nurt) dla wędrówek ryb i minogów ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dwuśrodowiskowych”.

RDOŚ wylicza też szczegółowo sposoby i zakres działań naprawczych, jakie muszą być podjęte na Kanale Jamneńskim. Istniejące więc wrota sztormowe mają być przebudowane w taki sposób, by w świetle tych wrót powstała przepławka dla ryb (po stronie zachodniej) zaś z drugiej strony mają się pojawić specjalne zasuwy, które będą w odpowiednim czasie i przy odpowiedniej pogodzie podnoszone lub zamykane. To ma właśnie pozwolić na wpływ wody morskiej do Jamna.

RDOŚ wydał też konkretną datę, do której wszelkie działania naprawcze, wypisane w decyzji, winny być wykonane. Jest to dzień 31 grudnia 2023 roku. A do 31 marca 2029 roku - to nie pomyłka, za siedem lat - Wody Polskiej mają przeprowadzić badania i poinformować RDOŚ o efektach podjętych działań naprawczych.

- Decyzja RDOŚ jest zgodna z działaniami, planowanymi przez Wody Polskie - zapewnia Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. - Przed Ministrem Infrastruktury procedowane jest też pozwolenie wodnoprawne, które swoim zakresem obejmuje przebudowę wrót sztormowych w tzw. wariancie naprawczym, czyli m. in. z zapewnieniem sterowności wrotom i budową przepławki dla ryb. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę niezwłocznie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie robót budowlanych - słyszymy.

Dyrektor zapewnia, że termin wykonania wszystkich prac będzie zdecydowanie szybszy niż grudzień 2023 roku.

- Ale nie ma nadal wyjaśnionej kwestii żeglugi między jeziorem a morzem. Bo niestety, ale ten wariant możliwość żeglugi zamyka ostatecznie - zauważają jednak żeglarze i wędkarze, wśród nich Krzysztof Najda, który od początku protestował przeciwko wrotom i przebudowie kanału. - Termin też jest dość odległy. Minie już 10 lat od postawienia tych nieszczęsnych wrót - dodaje.

- Przedmiotem procedowania jest również wariant docelowy przebudowy wrót, zawierający w swoim zakresie przeprawę dla jednostek pływających w formie śluzy - uzupełnia Duklanowski. - W ramach rozeznania cenowego rynku zwróciliśmy się już nawet do jednostek projektowych z prośbą o podanie szacunkowych kosztów wykonania usługi, polegającej na wykonaniu pełnej dokumentacji przebudowy wrót.

To jednak, przyznaje dyrektor, nieco bardziej odległa perspektywa...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera