Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w Urzędach Pracy

Rafał Wolny
Wszyscy bezrobotni zostaną sprofilowani, a ci do 30. roku życia dostaną specjalne bony. Urząd Pracy dofinansuje też m.in. kursy, ale to, ile pieniędzy na to otrzyma od państwa, będzie zależne od jego efektywności.

Niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W myśl nowych przepisów bezrobotni zostaną m.in. podzieleni na trzy profile, którym przypisano różne formy pomocy.

- W pierwszym znalazły się osoby najbardziej aktywne. Można powiedzieć takie, które rejestrują się tymczasowo i same radzą sobie na rynku pracy - informuje Henryk Kozłowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie. - One zostaną objęte wszelkiego rodzaju poradnictwem i szkoleniami, a także dotacjami i innymi formami wsparcia zatrudnienia. Osoby w drugim profilu, to bezrobotni czynnie poszukujący pracy, ale z różnych przyczyn niemogący jej znaleźć. Otrzymają dostęp do pełnej oferty PUP.

- W trzecim profilu znajdą się osoby nie do końca zainteresowane aktywizacją zawodową, które - we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej - obejmiemy najściślejszą opieką i pomocą - wskazuje Henryk Kozłowski. Aktualnie trwa diagnozowanie struktury zarejestrowanych w koszalińskim pośredniaku, ale z cząstkowych danych wynika, że najwięcej należy do grupy drugiej (ok. 65 proc.). Trzecia stanowi ok. 30 proc., a pierwsza zaledwie 4 proc.

Dodatkową pomocą zostaną objęci bezrobotni do 30. roku życia, dla których przygotowano różnego rodzaju bony. Są to m.in. bony szkoleniowe, które pozwolą sfinansować wskazane przez bezrobotnego szkolenia (do wysokości przeciętnego wynagrodzenia). Bony stażowe, stanowiące gwarancję skierowania do odbycia półrocznego stażu, o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego przez kolejne 6 miesięcy po zakończeniu stażu.

Z kolei w ramach bonu zatrudnieniowego PUP przez rok będzie refundował część kosztów zatrudnienia bezrobotnego w wysokości zasiłku dla bezrobotnych, o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego przez półtora roku. Jest także bon na zasiedlenie w kwocie 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia - na pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

- Bony są przeznaczone dla osób młodych - które stanowią ponad 30 procent zarejestrowanych bezrobotnych - żeby ułatwić im wejście na rynek pracy - tłumaczy Henryk Kozłowski, zapewniając, że nie oznacza to zaniedbywania starszych i długotrwale bezrobotnych. - Każdy bezrobotny, bez jakichkolwiek ograniczeń, może być skierowany na półroczny staż - przypomina.

Kolejną innowacją jest tzw. grant na telepracę, w ramach którego można otrzymać środki na utworzenie stanowiska pracy np. dla rodzica lub opiekuna osoby zależnej, który wraca na rynek pracy po przerwie przeznaczonej na wychowanie lub sprawowanie opieki. Takie stanowisko nie może jednak zostać utworzone dla osoby spokrewnionej z pracodawcą.

Ciekawą ofertą dla przedsiębiorców jest także Krajowy Fundusz Szkoleniowy. - W jego ramach można będzie chociażby składać wnioski o dofinansowanie (do 80 proc. - dop. red.) kursów czy studiów podyplomowych dla pracowników - zachęca szef pośredniaka, dodając, że w najbliższym czasie PUP spodziewa się co najmniej 100 tys. zł na ten cel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!