MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Węże w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Takiej wystawy jeszcze tutaj nie było!

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Wystawa w Muzeum Górnośląskim - „Zwierzęta przeklęte. Wąż”.
Wystawa w Muzeum Górnośląskim - „Zwierzęta przeklęte. Wąż”. Magdalena Nowacka-Goik
Która żmija osiąga prędkość 20 kilometrów na godzinę, jaki gatunek jest największy, gdzie leży Wyspa Węży i czy w Polsce żyją te jadowite? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi zwiedzając nową wystawę w Muzeum Górnośląskim - „Zwierzęta przeklęte. Wąż”.

Dowiemy się o symbolice tych gadów w historii, tradycji, sztuce, literaturze, religii, kulturze i medycynie. Ciekawostką wystawy jest niewątpliwie kopia słynnej antycznej rzeźby „Grupa Laokoona”, której oryginał znajduje się w Muzeum Watykańskim. Obiekt został wydrukowany w technice 3D. W części poświęconej historii sztuki w gablotach umieszczono modele Glikona i głowy Meduzy. Tę przestrzeń wypełniają również grafiki z motywem węża z bogatej kolekcji MGB. Zobaczymy zarówno eksponaty - dzieła sztuki inspirowane tą tematyką, ale i także kręgi węża eskulapa znalezione podczas wykopalisk archeologicznych, i to na Śląsku, czy okazy zamknięte w słojach. Poznamy też te gatunki zwierząt, które wyspecjalizowały się w zabijaniu węży.

Wijący się gad to jeden z najbardziej charakterystycznych i najpopularniejszych symboli w kulturach świata, wywołujący zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia. Wśród tych negatywnych jest oczywiście najbardziej rozpowszechniony wąż-kusiciel w Raju, symbolizujący szatana. Co jednak ciekawe, także w Biblii, wąż wymieniany jest nie tylko w tym sławetnym kontekście - sam Chrystus miał powiedzieć do apostołów, aby byli „roztropni jak węże”. W Egipcie, Grecji czy Rzymie wąż był symbolem jak najbardziej pozytywnym.

- W Rzymie, w bogatych domach były specjalne pomieszczenia, w których hodowano te gady, uważając, że przynoszą szczęście - mówił Adam Larysz podczas oprowadzania kuratorskiego w niedzielę 28 kwietnia.

Węże są zmiennocieplne. Mamy ok. 4 tysięcy gatunków, z tego 15 procent stanowią te jadowite. W Polsce występują: zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, wąż eskulap i gniewosz plamisty, z czego jadowita jest tylko żmija zygzakowata. Węże nie posiadają powiek, nigdy nie zamykają więc oczu. Ich ciało zbudowane jest z charakterystycznych kręgów, których jest od 140 do prawie 500.

Za największego (najcięższego) węża na całym globie uważana jest anakonda zielona. Ma zazwyczaj długość 7-8 metrów, chociaż niektóre źródła mówią o 10 m, a jej waga wynosi ok. 200 kg . Jest w stanie zjeść małego cielaka, a potem nie jeść przez parę miesięcy. Zabija dusząc ofiarę - zdradza kurator wystawy. Wszystkie węże są drapieżne, a zanim zdecydują się połknąć swoją ofiarę, oceniają, czy przejdzie im przez pysk. Mają też swoją wyspę o nazwie Queimada Grande, zwaną też Wyspą Węży, gdzie na każdy metr kwadratowy przypadają średnio trzy węże.
Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia br.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera