Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadukt na alei Monte Cassino w Koszalinie pęka. Teraz zajmą się tym eksperci

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Na wiadukcie na al. Monte Cassino wprowadzono zwężenie  do jednego pasa ruchu na południowej nitce, od strony Szpitala Przeciwgruźliczego
Na wiadukcie na al. Monte Cassino wprowadzono zwężenie do jednego pasa ruchu na południowej nitce, od strony Szpitala Przeciwgruźliczego Radek Koleśnik
Wiadukt na al. Monte Cassino nie jest w najlepszym stanie. Stąd nieoczekiwana decyzja, by częściowo ograniczyć tu przejazd, a tym samym obciążenie ruchem.

W ratuszu zapewniają, że sytuacja nie grozi katastrofą budowlaną, ale wolą dmuchać na zimne. To obiekt, który swoje lata już ma - w przyszłym roku będzie „świętować” okrągłą pięćdziesiątkę.

Ciekawostka - zbudował go inż. Andrzej Boniek, który przyjechał do Koszalina w 1955, a wiadukt budował w 1971 (jest pochowany w Alei Zasłużonych w Koszalinie). Do tego - jak podkreślają urzędnicy - wiadukt był budowany przed laty w zupelnie innych realiach, gdy obciążenie ruchem było znacznie mniejsze.

Nic więc dziwnego, że obecnie nie jest w najlepszym stanie. Co roku jest co prawda wykonywany przegląd, do tego dochodzą kontrole co pięć lat, ale to właśnie kilka dni temu, podczas drobnych prac remontowych, zauważono spękania, które się pojawiły na konstrukcji, a dokładniej przy belkach, które podtrzymują wiadukt. Zarząd Dróg i Transportu ściągnął na miejsce specjalistów z Gdańska (GTI Design sp. z o. o.).

Zapadła decyzja, by do czasu przygotowania wstępnej oceny sytuacji i dalszych zaleceń (to może potrwać ok. miesiąca) ruch na wiadukcie został w jego najbardziej zagrożonej i zniszczonej części ograniczony.

Fachowcy mają w ciągu 3 - 4 miesięcy przygotować kompleksową ekspertyzę na temat stanu obiektu (będą m. in. dokonane odwierty, badania stanu betonu, badanie napięć, zbrojenia).

Wówczas ma być wiadomo, jakie działania i inwestycje będą konieczne, by wiadukt nadal spełniał swoją rolę i by był bezpieczny dla ruchu.

Przypomnijmy, ostatni remont był przeprowadzony ok. 10 lat temu.

Bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem - tak właśnie przebiega modernizacja najbardziej znanego w całej Polsce obiektu w Koszalinie. Byliśmy na placu budowy w amfiteatrze. - Jesteśmy na etapie stanu surowego. Kończymy prace związane z posadowieniem trybun, a także prace przy fundamentach związanych z widownią - mówi Wojciech Zdanowski, kierownik robót w firmie Budimex, która realizuje inwestycję. - W styczniu mają przyjechać prefabrykaty do montażu trybun. Jeżeli chodzi o budynek przy scenie, to mamy już gotową jedną kondygnację, piwniczną, teraz zajmujemy się parterem. Co do sceny - rozbieramy starą płytę fundamentową i w styczniu będziemy wylewać nową - dodaje. Kolejne etapy będą związane z pracami w pomieszczeniach pod sceną i  następną kondygnacją. Do tego będą prowadzone prace przyłączeniowe, m. in. przy instalacji elektrycznej. To wszystko wydarzy się w pierwszym kwartale przyszłego roku. A co później, mając na uwadze, że w umowie z wykonawcą za termin finalny przyjęto sierpień 2021?- Do tego czasu będą prowadzone roboty wykończeniowe w środku obiektu, montaż siedzisk na widowni  i zagospodarowanie terenu, a  działka jest naprawdę spora. Zostaną wymienione nawierzchnie wokół amfiteatru. W drugiej części roku, po wakacjach, będziemy zajmować się  zadaszeniem sceny z konstrukcji stalowej -  odpowiada kierownik. - Nie mamy żadnych opóźnień i planujemy, że zakończymy budowę zgodnie z przyjętym terminem. Dyrektor CK 105 Paweł Strojek ma już w związku z tym plany - chce, by słynny Festiwal Kabaretu odbył się ponownie z okazji otwarcia amfiteatru.

Jak idą prace przy budowie amfiteatru? [NOWE ZDJĘCIA, WIDEO]

Trwa remont koszalińskiego amfiteatru. Jak przebiegają prace? Zobaczcie najnowsze zdjęcia!Planowany zakres inwestycji, którą ma wykonać Budimex, to widownia na ok. 4000 miejsc z możliwością wydzielenia widowni na 987 osób na potrzeby imprez rekreacyjnych; wymiana siedzisk na drewniane z oparciami; wymiana nawierzchni sceny i schodów po bokach sceny; likwidacja dachoekranu (dach pozostanie ten, który jest); nowe światła, nagłośnienie i zaplecze sceny oraz zagospodarowanie terenu.

Trwa remont amfiteatru w Koszalinie. Jak przebiegają prace? ...

Zobacz także Wręczenie stypendiów sportowcom z Koszalina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo