Wicepremier Gawkowski oszukany przy zakupie auta. Tak działa tzw. metoda na klona

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Skradziony pojazd jest przerabiany przez złodziei w sprytny sposób.
Skradziony pojazd jest przerabiany przez złodziei w sprytny sposób. Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił, że prokuratura zajęła jego samochód. Jak się okazało, auto ma swojego „bliźniaka” we Francji, a polityk kupił wersję podrobioną. Jak działa taka metoda oszustów?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski opublikował wpis na platformie X, w którym poinformował, że auto, które legalnie kupił za 100 tys. zł ma swojego "bliźniaka" we Francji. Samochód został zarekwirowany przez policję.

"Dzielę się historią, która brzmi jak z powieści kryminalnych, które zdarza mi się pisać. Niestety jest prawdziwa i straszna. Wczoraj dowiedziałem się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tys. zł. ma swojego +bliźniaka+ we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję. Finał jest taki, że samochód został zajęty przez Policję i Prokuraturę, a my z żoną straciliśmy 100 tys. zł" - napisał na X.

Przedstawił historię zakupu samochodu - Peugeota 5008. Jak zaznaczył, auto nabył w październiku 2023 od prywatnej osoby. Dodał, że przed zakupem sprawdził pojazd po numerze VIN i dodatkowo pojechał na sprawdzenie do autoryzowanego serwisu Peugeota.

Na czym polega klonowanie samochodu?

Skradziony pojazd jest przerabiany przez złodziei w sprytny sposób. Wykorzystywane są identyczne części oraz identyczne tabliczki znamionowe, na które przebijany jest numer VIN identycznych lub niemal identycznych samochodów jeżdżących w innych krajach.

Numer VIN jest prawidłowy i odpowiada danemu modelowi - konkretnej wersji silnikowej i kolorowi nadwozia. W wykryciu oszustwa nie pomogą nawet internetowe dekodery VIN. W efekcie w obiegu mogą się znajdować dwa samochody lub więcej mające ten sam numer VIN oraz numery rejestracyjne.

ZOBACZ TAKŻE: Metody kradzieży samochodów. Tak działają możesz stracić pojazd

Po co klonuje się samochód?

  • wprowadzanie do biegu pojazdu, który został skradziony.
  • w celu dokonania przestępstw z użyciem auta,
  • w celu kradzieży paliwa na stacjach benzynowych,
  • w celu przemytu samochodów za granicę

Tak też działają oszuści

Przestępcy zdobywają najpierw dokumenty samochodu sprzedawanego na złom. W ogłoszeniach motoryzacyjnych można napotkać wiele anonsów w rodzaju: "kupię samochód, stan obojętny", "powypadkowy kupię", "każdy samochód kupię" itd. Jeżeli ogłoszenie daje złodziej, chodzi mu jedynie o zdobycie prawdziwych dokumentów, pola numerowego i tabliczki znamionowej.

Mając już dokumenty, złodzieje kradną na mieście ten sam model, w takim samym kolorze i z tego samego rocznika. Następnie wycinają pole numerowe i demontują tabliczkę znamionową ze złomowanego auta i "montują" w pojeździe kradzionym. Mamy wtedy sytuacje następującą: samochód jest kradziony, ale dokumenty, pole numerowe i tabliczka znamionowa - prawdziwe. W ten sposób złodzieje legalizują kradziony samochód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty