Widokowa kolej gondolowa w Solinie już dostępna dla turystów

Materiał informacyjny PFR S.A.
Udostępnij:
25 gondol, poruszających się na 1,5-kilometrowych linach, z maksymalną prędkością 6 metrów na sekundę - tak w liczbach wygląda otwarta 1 lipca kolej w Solinie. Przejazd dostarcza niesamowitych emocji, bo tak piękne widoki z lotu ptaka można było dotąd zobaczyć w Bieszczadach tylko dzięki zdjęciom z drona. Teraz Jezioro Solińskie, słynną zaporę i urzekający krajobraz regionu może podziwiać z wnętrza gondol każdy chętny!

Jazda koleją odbywa się ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytuowanej na Górze Jawor. Tam powstała też Wieża Widokowa o wysokości 55 metrów, „skywalk”, czyli przeszklony chodnik, karczma oraz park tematyczny.

Działających obecnie 25 gondol daje przepustowość 1200 osób na godzinę. - Możemy jednak zamontować ich 34, co zwiększy ruch do 1600 pasażerów - mówi Daniel Pitrus, Prezes Polskich Kolei Linowych. - Prędkość maksymalna gondoli to 6 metrów na sekundę, ale wtedy przejazd trwa dość krótko, bo około 5 minut. Przy mniejszym ruchu przejazdy są wydłużane - dodaje.

Cała inwestycja Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskich Kolei Linowych w Solinie kosztowała 120 mln zł i została zrealizowana w zaledwie półtora roku.

- Polskie Koleje Linowe były dotychczas znane z obecności w Tatrach czy Beskidach, ale dbamy o rozwój wszędzie tam, gdzie lubią przebywać Polacy, a więc także w malowniczej Solinie. Bieszczady są piękne i jeszcze nieodkryte, dlatego postanowiliśmy zbudować tutaj nie tylko kolej, ale też cały kompleksowy ośrodek do spędzania wolnego czasu - mówi Tomasz Fill, Wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, pod skrzydłami którego działają Polskie Koleje Linowe.

Widokowa kolej gondolowa w Solinie powstała w 100 procentach od podstaw, na 8 hektarach gruntu zakupionego od gminy. - Wszyscy możemy być dumni, że od pomysłu do realizacji upłynęło niewiele lat, a sama budowa powstała w rekordowym tempie - cieszy się wiceszef PFR.

Tomasz Fill zapewnia, że inwestycja jest dobrze zaplanowana i policzona. - Inwestujemy również z myślą o tym, żeby ten majątek na siebie zapracował, przy czym przyjęliśmy strategię długoterminową. Nie musimy zatem w ciągu 2-3 lat osiągnąć zysku na tej inwestycji, możemy pozwolić sobie tutaj na dłuższy horyzont czasowy - tłumaczy.

Prezes PKL podkreśla, że inwestycja w Solinie ma olbrzymie znaczenie dla całego regionu. Nie tylko dlatego, że przyciągnie rzesze turystów, ale da również pracę setkom osób.

- W sezonie będziemy tu zatrudniać ponad 100 pracowników, a docelowo jeszcze więcej. Tak duża inwestycja, patrząc chociażby na przykład Kasprowego Wierchu, powoduje diametralny rozwój wszystkich innych turystycznych atrakcji i obiektów noclegowych. W ten sposób ludzie zyskują pracę, przy czym już w trakcie realizacji naszych inwestycji współpracuje z nami wielu podwykonawców czy dostawców, osiągając zarobek. Dzięki temu nakręca się rynek w regionie i cała gospodarka - podkreśla Daniel Pitrus.

Podczas oficjalnego otwarcia kolei gondolowej, premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że tylko w ostatnich 3 latach Polskie Koleje Linowe zainwestowały 200 mln zł. - A w najbliższych latach planowane są jeszcze większe inwestycje turystyczne, krajobrazowe - takie, na których z jednej strony można zarabiać, a z drugiej zwiększać atrakcyjność turystyczną Polski - dodał.
Mateusz Morawiecki zaprosił też wszystkich Polaków w Bieszczady. - Przepiękne miejsca, cudowne krajobrazy i przyroda nietknięta ludzką ręką. Nie możecie przepuścić tej okazji. Bieszczady i całe Podkarpacie to przepiękne miejsca - powiedział premier, który sam wsiadł do jednej z gondol.

Widokowa kolej PKL stała się z pewnością największą atrakcją turystyczną Bieszczad. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się tu również m.in. jezioro i legendarna zapora wodna w Solinie (którą można zwiedzać od środka), Bieszczadzki Park Narodowy z malowniczą i nietrudną do zdobycia Tarnicą, Bieszczadzka Kolejka Leśna, słynne drezyny, drewniane cerkwie i wciąż niedoceniane karczmy z bieszczadzkim jadłem.

Pierwsi turyści skorzystali z kolei gondolowej w Solinie już w dniu otwarcia 1 lipca. Bilety są dostępne na miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Widokowa kolej gondolowa w Solinie już dostępna dla turystów - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie