Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej czasu na poprawki. Remont do końca listopada

Piotr Polechoński [email protected]
Trwają prace przy odnowie witraży w kołobrzeskiej Bazylice.
Trwają prace przy odnowie witraży w kołobrzeskiej Bazylice. Michał Świderski
Nie do końca września, ale do końca listopada tego roku potrwają prace przy remoncie kołobrzeskiej katedry. Powód? Potrzeba jest więcej czasu na zamknięcie ostatnich prac wykończeniowych.

Zakończone prace w Koszalinie

Zakończone prace w Koszalinie

Koszt zakończonego remontu koszalińskiej katedry to 1 mln 50 tysięcy złotych. Z tego wkład własny kurii koszalińsko-kołobrzeskiej to 270 tysięcy złotych. Przetarg na wykonanie prac wygrała słupska firma Tech-Bud. Miała na to czas do końca ubiegłego roku. Za te pieniądze wymienione zostało całe blaszane pokrycie wieży, pracownicy odnowili też jej drewniane elementy (nowe pokrycie jest miedziane). Wymieniony na nowy został też kilkumetrowy krzyż wieńczący wieżę.

- Przesunięcie terminu prac nie oznacza jakichkolwiek kłopotów - mówi ksiądz Jacek Święszkowski odpowiedzialny z ramienia kurii koszalińsko-kołobrzeskiej za realizację projektu. - Skorzystaliśmy tylko z możliwości, którą dają nam zawarte umowy na wydłużenie czasu prac. Było to potrzebne po to, aby spokojnie dokończyć kosmetyczne poprawki i ostatecznie zamknąć kwestię tarasu widokowego, gdzie czekają nas ostatnie, poważniejsze prace - dodaje duchowny.
A co zrobiono do tej pory? Zakończone zostały renowacyjne prace w masywie wieżowym. Były one na tyle ważne, bo wnętrze wieży zostało nie tylko odnowione, ale także tak zagospodarowane, aby służyć jako muzeum. Uporano się też z robotami przy pomostach ewakuacyjnych. Gotowe są też ściany empory, wstawiono nowe szyby osłonowe w oknach z witrażami, zamontowano nową instalację elektryczna. Odnowione zostały też ceglane posadzki i klatki schodowe (trwa ich finalna konserwacja). Zakończono prace na zewnątrz: przy kanalizacji deszczowej oraz przy przebudowie terenu wokół samej bazyliki.
Co do samego muzeum to te dzielić się będzie na dwie części: sakralną i świecką. W tej pierwszej części zwiedzający będą poznawać historię samej świątyni, a w drugiej historię naszego regionu. Mają to być bardzo nowoczesne prezentacje wykorzystujące multimedialne możliwości, w tym projekcję trójwymiarową (tutaj też będą się odbywać odczyty i tematyczne spotkania). Swoją pomocą służyć będzie też przewodnik. Nie zabraknie również tradycyjnych przykładów sztuki sakralnej. Po remoncie wszyscy chętni będą mogli wjechać nowoczesną windą na wieżę, gdzie będzie czekał na nich, w tej chwili jeszcze remontowany, taras widokowy. Stąd będzie można podziwiać piękną, kołobrzeską panoramę. Dziennie muzeum będzie mogło odwiedzić maksymalnie 130 osób. Nie jest jeszcze określony konkretny termin stworzenia takiego muzeum. - Na razie to kwestia otwarta. W tej chwili jesteśmy na etapie zakupu mebli, które będą służyć muzeum - mówi ksiądz Jacek Święszkowski.
Remont - obejmujący bazylikę w Kołobrzegu i katedrę w Koszalinie (ten drugi zakończył się wcześniej) - mógł dojść do skutku dzięki temu, że diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej udało się uzyskać unijne dofinansowanie za pośrednictwem zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. W przypadku bazyliki w Kołobrzegu koszt całego remontu zamknął się kwotą 4 mln 150 tys. zł (wkład własny strony kościelnej to 1 mln 40 tysięcy złotych). Wykonawcą robót jest warszawskie budowlane konsorcjum, którego liderem jest firma "Gorek Restauro".

Wielki remont
Jakiś czas temu zakończono wielką renowację czterech zachodniopomorskich świątyń, w tym także bazyliki w Kołobrzegu i katedry w Koszalinie (dwa pozostałe kościoły to katedra w Kamieniu Pomorskim i bazylika w Szczecinie). W tym przypadku niemal całą potrzebną kwotę udało się zdobyć w ramach funduszu norweskiego (13 mln zł). Za te pieniądze każdy z czterech kościołów został odnowiony i zabezpieczony. To, czego umowa z Norwegami nie obejmowała robione jest w Kołobrzegu właśnie teraz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!