Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota. Jakie znaczenie ma ten dzień dla katolików?

Damian Świderski
Damian Świderski
Wielka Sobota kończy Triduum Paschalne
Wielka Sobota kończy Triduum Paschalne Krzysztof Kapica
Wielka Sobota jest dniem, w którym wierni kościoła katolickiego oczekują na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To także dzień adoracji przy Grobie Pańskim i przy Krzyżu. W ciągu dnia wierni przynoszą do świątyń wielkanocne pokarmy w koszyczkach, aby je poświęcić. A co dzieje się po zmroku tego dnia?

Wielka Sobota. Czy to jest szczególny dzień?

Wielka Sobota jest trzecim, ostatnim dniem Triduum Paschalnego. W terminologii kościoła katolickiego jest to dzień wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W niektórych świątyniach odbywa się także Ciemna jutrznia, czyli nabożeństwo, w którym ustawia się świecznik z piętnastoma świecami (tzw. Trianguł) i zapala się sześć świec na ołtarzu. Po każdym psalmie wygasza się jedną. Wszystkie świece zostają wygaszone, poza jedną tzw. Chrystusową.

W Wielką Sobotę podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się klasycznej mszy świętej. W ciągu dnia wierni przychodzą do kościoła, aby modlić się przy Grobie Pańskim i adorować krzyż. Rodziny wykorzystują ten moment i idą, często całymi rodzinami, aby poświęcić pokarm, który będą spożywać w niedzielny poranek. Koszyczek, w którym znajdują się m.in. jajka, chleb, sól i pieprz, mięso, a czasami słodycze, rozpowszechnił się w całej Polsce, jako święconka. W Wielką Sobotę można się też wyspowiadać.

Wielka Sobota. Co się dzieje po zapadnięciu zmroku? Jakie są części liturgii?

Po zapadnięciu zmroku, w kościele katolickim odbywa się Msza Liturgii Paschalnej. Tej liturgii nie można rozpocząć, zanim nie zrobi się ciemno. Przed kościołem rozpala się ogień, w którym pali się palemki, wykorzystane podczas Niedzieli Palmowej. Popiół z nich jest wykorzystywany do posypywania głów podczas Środy Popielcowej. Od poświęconego ognia zapala się Paschał. Następnie celebrans zapisuje na nim bieżący rok oraz greckie litery alfa (początek) i omega (koniec). W trakcie tego ksiądz sprawujący liturgię mówi:

Chrystus wczoraj i dziś. Początek i Koniec Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen. Potem, ksiądz, niosąc Paschał, zatrzymuje się trzykrotnie, u progu kościoła i przed samym ołtarzem. Śpiewa przy tym: Światło Chrystusa. Ludzie odpowiadają celebransowi, także śpiewając: Bogu niech będą dzięki. Po odpaleniu świec od Paschału, przez wiernych, następuje śpiew pieśni Exsultet, czyli Orędzia Wielkanocnego. Ta część nazywa się Liturgią Światła.

Potem następuje Liturgia Słowa. Podczas niej czyta się aż dziewięć czytań biblijnych; siedem ze Starego Testamentu, epistołę (czytanie z Listu Apostolskiego) i ewangelię. Oto te czytania:

  • Opis stworzenia świata i człowieka
  • Historia Abrahama i jego syna Izaaka
  • Przejście Izraelitów przez Morze Czerwone
  • Obietnica Boga dla Jerozolimy
  • Wezwanie do nawrócenia (obietnica dla nawróconych)
  • Bóg zna Izraela
  • Obietnica oczyszczenia i wyzwolenia Izraela
  • Epistoła (śmierć Jezusa wyzwoleniem)
  • Kobiety przy pustym grobie Jezusa

Po ostatnim czytaniu następuje uroczyste odśpiewanie hymnu „Chwała na wysokości”, a potem część chrzcielna i liturgia eucharystyczna. Podczas pierwszej z nich, śpiewana jest Litania do wszystkich świętych. Potem następuje błogosławieństwo wody (poprzez jedno- lub trzykrotne zanurzenie w niej paschału) oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. W drugiej celebrans wraz z innymi księżmi rozdaje komunię świętą.

Na sam koniec udziela się uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem lub procesją. Potem następuje rozesłanie wiernych do domów.

Źródło: Dzieje.pl

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielka Sobota. Jakie znaczenie ma ten dzień dla katolików? - Portal i.pl