Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2015. Rozpoczęły się uroczystości w Kościele katolickim

Piotr Polechoński
Wczoraj, w katedrze w Koszalinie, odprawiona została  Msza Krzyżma, podczas której pobłogosławiono oleje dla chorych. W jej trakcie księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie
Wczoraj, w katedrze w Koszalinie, odprawiona została Msza Krzyżma, podczas której pobłogosławiono oleje dla chorych. W jej trakcie księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie Radosław Brzostek
Rozpoczęły się najważniejsze uroczystości liturgiczne w Kościele katolickim w tym roku - Triduum Paschalne.

253 miliony

253 miliony

tyle było katolików na całym świecie na koniec 2014 roku, według watykańskiego rocznika statystycznego

Pierwszy dzień Triduum Paschalnego minął w czwartek. Uroczystości w Wielki Czwartek rozpoczęły się o godzinie 9, Mszą Krzyżma w koszalińskiej katedrze. W jej trakcie pobłogosłowiano oleje dla chorych oraz poświęcono krzyżmo (mieszaninę oliwy z oliwek i balsamu, używana do namaszczania przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, konsekracji biskupów oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy). Najważniejszą częścią wielkoczwartkowych obchodów była wieczorna msza święta. Najbardziej charakterystycznym momentem tej liturgii był obrzęd obmycia nóg i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, która upamiętnia uwięzienie Chrystusa przed procesem.

Dziś przypada Wielki Piątek i jest to jedyny dzień, kiedy nie odprawia się Eucharystii. - Zamiast niej wieczorem odbędzie się Liturgia Męki Pańskiej. Jej kluczowym momentem jest uroczyste odsłonięcie krzyża i jego adoracja przez ucałowanie - mówi ksiądz Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy koszalińskiej kurii biskupiej. Na koniec liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu, czyli specjalnie przygotowanego ołtarza.

Jutro, czyli w Wielką Sobotę, wierni uczestniczyć będą w wieczornej Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna już świętowanie Wielkanocy. Tradycyjnie kończy ją procesja rezurekcyjna. - W niektórych parafiach zachowuje się jeszcze zwyczaj tak zwanej porannej mszy świętej rezurekcyjnej z procesją - przypomina rzecznik.

Również w sobotę, we wszystkich kościołach, odbywać się będzie popularna "święconka", czyli śwęcenie pokarmów (od rana do późnego popołudnia). - Zachęcamy też, aby będąc w świątyni poświęcić kilka chwil na adorację Pana Jezusa w Grobie Pańskim - apeluje ksiądz Wojciech Parfianowicz.

Życzenia Wielkanocne 2015

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!