Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020. Czy można iść do kościoła i rodziny? Podjęto decyzję o zmianach [WIELKANOC 2020, ZMIANY] 13.04.2020

red
Wielkanoc 2020. W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki
Wielkanoc 2020. W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki pixabay.com
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią. Ta Wielkanoc nie będzie taka jak wszystkie. Episkopat podjął decyzję o wprowadzeniu zmian dotyczące obchodów Wielkanocy 2020. Jak wyglądać będzie Wielkanoc 2020? Jakie wprowadzono zmiany?

Wielkanoc 2020. Jakie zmiany wprowadzono?

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wielkanoc w 2020 roku wypada 12 kwietnia. Dekret Kongregacji stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona Msza Święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy. W obecnej sytuacji wychodzenie z domu jest niewskazane. Na zarażenie koronawirusem narażeni jesteśmy wszyscy. Jednak to choroba szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i chorych. W tej sytuacji nawet niedzielne msze święte odprawiane są bez wiernych. Tworzone są transmisję online, dzięki którym każdy może uczestniczyć we mszy wirtualnie.

Wielkanoc 2020. Zwyczaje Wielkanocne w Polsce

Wielkanoc to najstarsza uroczystość chrześcijańska. Przez wieki powstało mnóstwo zwyczajów wielkanocnych. Wiele z nich przetrwało do dziś. W Polsce obchodzimy Niedzielę Palmową, wspólnie wybieramy się do kościoła, malujemy pisanki, święcimy koszyczki wielkanocne, lejemy się wodą w Śmingus-Dyngus. Niestety, w tym roku Wielkanoc będzie obchodzona inaczej.

Wierzba symbolizuje zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. To właśnie gałązki wierzby powinny znaleźć się w palmie wielkanocnej. Piszemy, co jeszcze oprócz nich powinniśmy wkomponować w palmę wielkanocną oraz co ona symbolizuje.

Palma wielkanocna - skąd pochodzi zwyczaj, co symbolizuje pa...

Wielkanoc 2020. Zmiany. Jak będzie obchodzony Wielki Tydzień?

Odnośnie Wielkiego Tygodnia, Kongregacja zaleca, „aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, Biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej”.

  • Wielkanoc 2020. Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej może odbyć się bez ludzi. „Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum” – czytamy w dekrecie.

  • Wielkanoc 2020. Wielki Piątek

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. „W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia” – podaje dekret.

  • Wielkanoc 2020. Wigilia Paschalna

W czasie Wigilii Paschalnej, „przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsultet). Potem następuje +Liturgia Słowa+. W czasie +Liturgii chrzcielnej+ należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje +Liturgia Eucharystyczna+” – podaje Kongregacja.

Prezentujemy wielką galerię przepięknych pisanek z całego świata. Wzory wielu z nich są naprawdę zachwycające, zwłaszcza te oklejone barwnymi koralikami. Tę niezwykłą wystawę pisanek zorganizowano w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkanoc: Niezwykłe pisanki z całego świata. Te wzory są za...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo