Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne ozdabianie czyli pisanki, kraszanki, drapanki

Ewelina Żuberek
Ewelina Żuberek
Współcześnie wszystkie dekorowane jajka nazywamy pisankami, ale tak naprawdę ich nazwy zależą od techniki użytej do zdobienia. Jedną z metod jest kraszenie, czyli farbowanie jaj na jeden kolor.

Dziś zwykle używamy do tego barwników, jednak kiedyś używano surowców naturalnych, które zbierano przez cały rok. – Z kory młodej jabłoni, liści olchy lub suszonych kwiatów rumianku czy łuski cebuli otrzymamy kolor żółty. Kolor czerwony da nam kora dębu, olchowe szyszki lub suszona czarna jagoda. Owoce tarniny farbują jajo na niebiesko, zaś młode żyto i jemioła na zielono – wyjaśnia nam Ewa Pliszka, kierownik Działu Etnografii Muzeum w Koszalinie.

Malowane jaja możemy ozdobić wzorami, które są wyskrobywane ostrym narzędziem na skorupce. Jajka zdobione tą techniką noszą nazwę drapanek. - Dawniej, kiedy podziały regionalne na płaszczyźnie kultury materialnej były wyraźniejsze, każdy region miał swoją ornamentykę – tłumaczy pani Ewa.

Dekorowanie jaj wciąż jest popularne, tym bardziej, że muzea (w tym oczywiście koszalińskie) prowadzą różnego rodzaju działania edukacyjne, które popularyzują plastykę obrzędową. - Prowadzimy lekcje muzealne i warsztaty adresowane do różnych odbiorców, o różnym statusie i w każdym wieku. Najbliższe będą w pierwszej połowie kwietnia (co najmniej przez dwa tygodnie) w Zagrodzie Jamneńskiej – zaprasza kierownik Działu Etnografii Muzeum w Koszalinie.

Trendy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera