MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto przeciwlotników. Każdego dnia stoją na straży bezpieczeństwa polskiego nieba [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Koszalin był gospodarzem Centralnych obchodów Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
Koszalin był gospodarzem Centralnych obchodów Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Radek Koleśnik
W piątek, 2 września, Koszalin był gospodarzem Centralnych obchodów Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Uroczystość była okazją do zapowiedzi zwiększenia środków na modernizację polskiej armii.
od 16 lat

Doroczne święto polskich przeciwlotników znów zagościło w Koszalinie. - Jego głównym celem jest kultywowanie ponad stuletniej tradycji polskiej broni przeciwlotniczej – podkreślił kpt. Jarosław Barczewski, oficer prasowy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Organizatorami wydarzenia było właśnie koszalińskie CSSP oraz Zarząd Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Świętowanie poprzedziło czwartkowe sympozjum naukowe na temat obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Politechnice Koszalińskiej. Piątkowa uroczystość odbyła się zgodnie Ceremoniałem Wojska Polskiego. Zainaugurowała ją msza święta w koszalińskiej katedrze, po której żołnierze przemaszerowali na plac przed amfiteatrem, gdzie w południe rozpoczął się uroczysty apel. Oprócz życzeń i podziękowań za służbę nie zabrakło też ważnych słów o przyszłości polskiej armii i bezpieczeństwie.

- Wczoraj obchodziliśmy 83. rocznicę wybuchu rozpętanej przez nazistowskie Niemcy II wojny światowej. Wojny od samego początku totalnej, ukierunkowanej nie tylko na unicestwienie polskiej państwowości, ale również wyniszczenie obywateli – przypomniał wicewojewoda zachodniopomorski Tomasz Wójcik. – Wojna totalna jest narzędziem terroru zbrodniczych ideologii. Prowadziły ją Niemcy, Rosja sowiecka i jej spadkobierczyni – Rosja putinowska.

Wicewojewoda dodał, że w obliczu bestialskiego napadu Rosji na Ukrainę Polska mierzy się z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa, co wymaga dodatkowych nakładów na obronność kraju.

– Celem jest skokowa modernizacja Wojska Polskiego, w tym również Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. W wyniku analizy przebiegu wojny w Ukrainie polski rząd zadecydował o przyspieszeniu modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. System ten będzie jednym z najnowocześniejszych na świecie – zaznaczył Tomasz Wójcik. Przypomniał o Ustawie o Obronie Ojczyzny, która gwarantuje wzrost nakładów na obronność do kwoty nawet 137 mld zł w przyszłym roku.

- Starożytni Rzymianie powtarzali maksymę: chcesz pokoju, szykuj się na wojnę. Dziś, kiedy za wschodnią granicą naszego kraju toczy się pełnoskalowa wojna, znaczenie wojska polskiego jest niezwykle istotne. Doświadczenia Ukraińców dają jasny przekaz – bez silnych sił zbrojnych nie będziemy mieć pokoju w naszych granicach. Patrząc na codzienną pracę koszalińskich przeciwlotników jestem przekonany, że spokój ten będzie gościł w naszych domach – dodał Piotr Jeliński, prezydent Koszalina.

Inspektor Rodzajów Wojsk gen. dyw. Sławomir Owczarek podziękował żołnierzom za codzienną służbę: - Ostatni rok to tytaniczny wręcz wysiłek żołnierzy Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Służba na granicy polsko-białoruskiej, ćwiczenia, strzelania bojowe, potężne przedsięwzięcie międzynarodowe na poligonie w Ustce, szereg dyżurów, które pełnicie dla obrony polskiego nieba, by było ono bezpieczne. Za to wszystko dziękuję Wam i Waszym rodzinom, które codziennie przy Was stoją.

Część oficjalną zakończył salut armatni, który upamiętnienił poległych przeciwlotników, ich męstwa, niezłomności i honoru w służbie pod biało-czerwono flagą.

Żołnierze pamiętali też o mieszkańcach. Był pokaz sprzętu bojowego, były stoiska promocyjne i niezwykła atrakcja – mobilna kryta strzelnica ćwiczebna, która umożliwia prowadzenie ognia amunicją ostrą na dystansie od 5 do 50 metrów. Interaktywny multimedialny trenażer, strzelania w zadymieniu, repliki broni z laserowymi wskaźnikami – produkowane przez Zakłady Mechaniczne Tarnów SA systemy kontenerowe robią ogromne wrażenie!

Muzyczną niespodzianką dla mieszkańców był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania w Filharmonii Koszalińskiej, który zakończył święto przeciwlotników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński