Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielomilionowe inwestycje w energię odnawialną w regionie. Pilnie potrzeba specjalistów

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Politechnika Koszalińska ma doświadczenie w realizacji projektów badawczych dotyczących energetyki, elektroniki, informatyki, czy budownictwa specjalistycznego.
Politechnika Koszalińska ma doświadczenie w realizacji projektów badawczych dotyczących energetyki, elektroniki, informatyki, czy budownictwa specjalistycznego. Radosław Brzostek
Rozwój morskich farm wiatrowych w ramach porozumienia "Nauka dla Morza" oraz Zachodniopomorska Dolina Wodorowa - z tymi programami, wartymi dziesiątki miliardów euro, związani są pracownicy Politechniki Koszalińskiej.

Inwestycje w odnawialne i ekologiczne źródła energii w naszym regionie nabierają rozpędu. - Decyzje o budowie morskich farm wiatrowych na Ławicy Słupskiej i Środkowej o mocy ponad 30 GW, fabryki generatorów wiatrowych w Szczecinie, portu serwisowego w Ustce, terminala instalacyjnego farm wiatrowych w Świnoujściu, systemów wytwarzania "zielonego" wodoru i mnóstwo innych pokazują, że ta przyszłość jest już bardzo bliska - mówi nam dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i rektor uczelni.

Do tego jednak potrzebni są ludzie o odpowiednich kompetencjach. Politechnika Koszalińska ma doświadczenie w realizacji projektów badawczych dotyczących energetyki, elektroniki, informatyki, czy budownictwa specjalistycznego. Posiada zaplecze aparaturowe, techniczne i lokalowe. To doświadczenie pozwala na uczestniczenie w pracach w ramach wyżej wymienionych projektów. Jest też oczywiste, że z realizacją zadań badawczych, związane są pieniądze na ich finansowanie.

- Zakładamy, że część tego finansowania trafi do zespołów z Koszalina. Pozwoli to na zwiększanie zasobów wysokospecjalistycznej aparatury w uczelni umożliwiającej naukowcom opracowanie unikalnych rozwiązań na rzecz energii zeroemisyjnej - nie ukrywa pani rektor.

Nowe inwestycje w sektor energetyczny stworzą potrzeby rynku pracy na absolwentów wszelkich branż wyspecjalizowanych w technologiach stosowanych w energetyce odnawialnej i zeroemisyjnej, ale już teraz znajdują w nich zatrudnienie absolwenci kierunków technicznych takich jak energetyka, mechatronika, mechanika i budowa maszyn, sieci i instalacje budowlane, geodezja, ochrona klimatu.

Na Politechnice toczą się prace koncepcyjne nad specjalnością budowa i konstrukcje elektrowni wiatrowych na kierunku Budownictwo, na kierunku Elektronika - konstruowanie i eksploatowanie urządzeń sterowania i zabezpieczeń generatorów prądu i systemów przesyłowych, na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn - wytwarzanie i eksploatacja maszyn do produkcji energii, na Informatyce - przetwarzanie baz danych pochodzących z czujników pomiarowych internetu rzeczy.

Rozwój nowoczesnej energetyki potrzebuje specjalistów także z nauk społecznych, którzy będą potrafili przygotować społeczeństwo na zachodzące zmiany i wyzwania.

- Warto podkreślić, że kadry dla przemysłu kształcimy także w Szkole Doktorskiej, która od tego roku akademickiego oferuje możliwość zdobycia doktoratu w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych oraz społecznych.

Wszystko wskazuje również na to, że budowa elektrowni jądrowych stanie się faktem. W Polsce, poza nieliczną grupą, nie ma specjalistów w tej gałęzi energetyki.

- Rozważamy uruchomienie kierunku studiów i tworzenie zespołów badawczych poświęconych zagadnieniom energetyki jądrowej. Mamy ku temu podstawy. W uczelni są specjaliści fizycy, zajmujący się wytwarzaniem energii z materiałów rozszczepialnych - mówi Danuta Zawadzka.

Jak słyszymy na uczelni, szacowane potrzeby zatrudnienia związane z rozpoczętymi programami to 34 tysiące osób w ramach budowy wiatrowych elektrowni morskich i 29 tysięcy przy ich eksploatacji. Dla przemysłu wodorowego należy przewidywać drugie tyle.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera