Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, kto wykona wykopaliska na trasie obwodnicy Szczecinka

Rajmund Wełnic
Archeologiczne badania sondażowe na placu Wolności
Archeologiczne badania sondażowe na placu Wolności Rajmund Wełnic
Nieco ponad dwa miesiące będą mieli archeolodzy na przebadanie stanowiska archeologicznego na trasie szczecineckiej obwodnicy.

- W przetargu na wykonanie wykopaliskowych prac archeologicznych na jedynym zidentyfikowanym na obwodnicy stanowisku archeologicznym w rejonie 9 kilometra obwodnicy niedaleko miejscowości Miękowo (to południowe obrzeża Szczecinka – red.) najniższą cenę i termin realizacji (69 dni) zaoferowała Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Archeoplan Przemysław Wierzbicki z Krakowa – informuje Mateusz Grzeszczuk z oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie. - Obecnie oferty są sprawdzane, wykonawcy są proszeni o wyjaśnienia i uzupełnienia. Umowa powinna zostać podpisana w maju. Wartość najtańszej oferty to 61 475 zł brutto.

Wykopaliska powinny zostać przeprowadzone jeszcze tego lata, bo wiosną roku przyszłego rozpoczną się prace budowlane przy obwodnicy Szczecinka. Obecnie powstaje projekt - jesienią 2016 roku rozstrzygnięto przetarg na budowę obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 11 w trybie „zaprojektuj i zbuduj”. 12-kilometrową obwodnicę Szczecinka za 322,817 mln zł zbuduje konsorcjum firm Eurovia Polska i Warbud.

Obwodnica zacznie się od Turowa na południu i skończy na wylocie na Koszalin na północy. Będzie wykonana w standardzie drogi ekspresowej z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu każda. Po „odchudzeniu” projektu (zrezygnowano m.in. z łącznika do drogi krajowej nr 20 w kierunku na Czaplinek – choć trwają jeszcze starania, aby go zbudować - i pasa rezerwowego) powstaną 2 węzły drogowe umożliwiające zjazd do Szczecinka. Węzeł Wschód połączy obwodnicę z terenami przemysłowymi (okolice Kronospanu) i Centrum z DK20 (okolice ulicy Słupskiej). Wszystko z wiaduktami, mostami, estakadami, drogami dojazdowymi, ekranami dźwiękochłonnymi, czy przejściami dla zwierząt.

Na marginesie trzeba dodać, że w ostatni rok w Szczecinku obfituje w prace archeologiczne. Najpierw nieinwazyjnie sprawdzono wzgórze poklasztorne Marienthron w Świątkach, gdzie potem wykonano sondażowe wykopaliska. A całkiem niedawno archeolodzy sprawdzili wykopane na placu Wolności resztki dawnej budowli – zapewne podwaliny nieistniejącego już pomnika cesarza Wilhelma I i instalacji latarni.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!