Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża Bismarcka w Świdwinie będzie remontowana [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wieża Bismarcka w Świdwinie
Wieża Bismarcka w Świdwinie Dariusz Bąkowski
Wieża Bismarcka w Świdwinie doczeka się remontu. Na razie dachu, ale przybliża to moment, gdy obiekt ponownie będzie można zwiedzać.

Świdwińska wieża Bismarcka sto na skraju parku miejskiego, mogłaby być ozdobą, punktem widokowym i atrakcją turystyczną, ale od dekad jest niedostępna ze względów bezpieczeństwa dla zwiedzających. Już na przełomie XIX i XXI wieku próbowano naprawić dach wieży, ale wykonane prace były niezbyt fachowe.

Teraz renowacja będzie wykonana fachowo i porządnie. Świdwin dostał bowiem dotację – 131 tysięcy zł – na remont dachu wieży Bismarcka (całość prac oszacowano na 214 tys. zł. Pieniądze pochodzą z konkursu „Zachowanie dziedzictwa lokalnego” ogłoszonego przez Lokalną Grupę Działania Powiatu Świdwińskiego z funduszu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

To pierwszy krok w dążeniu do przywrócenia świetności jednemu z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Świdwina – pisze burmistrz Piotr Feliński.

Remont obejmie rozbiórkę dotychczasowego pokrycia dachowego, wykonanie naprawy sklepienia polegającego na wymianie uszkodzonych cegieł oraz zaprawy. Ponadto zrobiony zostanie maszt do instalacji przeciwodgromowej wraz z włazem na dach i drabinami i nowe pokrycia z blachy cynkowej typu karo. Całości prac dopełni oświetlenie wieży, aby wyeksponować jej walory, tablica informacyjna z opisem historii zabytku. Po zakończeniu prac remontowych zorganizowane zostanie spotkanie historyczne dla mieszkańców miasta.

A dzieje świdwińskiej wieży Bismarcka są ciekawe. Wniesiono ją w roku 1911 dla upamiętnienia „żelaznego kanclerza”, jak nazywano Otto von Bismarcka, faktycznego twórcę zjednoczenia Niemiec. Obiekt zaprojektował i wykonał mistrz murarski Franz Brewing. Wybudowano ją w ekspresowym tempie pół roku, otwarcie wieży miało miejsce we wrześniu 1911. Kosztowała 14 tysięcy ówczesnych marek.

Konstrukcja wpisana jest w kwadrat o boku blisko 7 metrów. Wysokość wieży wynosi 22 metry. Na górę prowadziły kręte schody w odsłoniętej klatce schodowej. Obok platformy widokowej znajdowała się tam misa ogniowa, w której wzniecano płomienie przy okazji różnych patriotycznych uroczystości.

Z uwagi na ażurową konstrukcję już w okresie międzywojennym były ponoć problemy z wchodzeniem na wieżę, po wojnie praktycznie nieremontowany zabytek niszczał coraz bardziej. Z względów bezpieczeństwa zamurowano cztery pary drzwi i część utworów okiennych.

W regionie jest jeszcze kilka wież upamiętniających żelaznego kanclerza Otto von Bismarcka: oprócz tej Świdwinie, są także w Szczecinku, Lęborku, czy Okonku. Konstrukcje sławiące zjednoczyciela Niemiec stawiano od końca XIX wieku do Papui Nowej Gwinei po Chile. Początkowo próbowano im nadać wspólną formę. W konkursie na projekt wieży zwyciężył w roku 1899 Wilhelm Kreis, który zaproponował dzieło pompatycznie nazwane „Zmierzch bogów”. Twórca mocno czerpał z mitologii starogermańskiej. W założeniu wieża miała być prosta, monumentalna i masywna. W praktyce różnie z tym bywało, trafiały się iście barokowe budowle, a o stylu i okazałości dzieła decydowała zasobność lokalnych społeczności, które fundowały wieże. Wspólnym elementem większości konstrukcji była za to misa ogniowa umieszczana na szczycie wieży. W nich w dniu śmierci i urodzin Bismarcka wzniecano ogniska widoczne na wiele kilometrów. Okazji do płomiennych spektakli było zresztą więcej – noc świętojańska, rocznica kapitulacji Francuzów pod Sedanem w czasie wojny prusko-francuskiej w 1870 roku.

W sumie w latach 1869-1934 postawiono 240 wież i kolumn Bismarcka. Najwięcej zbudowano w ówczesnych Niemczech, ale sporo także w zamorskich koloniach – Kamerunie, Papui Nowej Gwinei. Do naszych czasów ocalało nieco ponad 170, z tego w Polsce aż siedemnaście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo