Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża ciśnień na obserwatorium. Nikt nie podjął wyzwania

Rajmund Wełnic
Tak ma wyglądać wieża po przebudowie
Tak ma wyglądać wieża po przebudowie wizualizacja UM Szczecinek
Za nieco ponad rok była wieża ciśnień w Szczecinku powinna zamienić się w obserwatorium astronomiczne. Na razie jednak nie udało się wyłonić wykonawcy.

W szczecineckim ratuszu w czwartek planowano otworzyć koperty z ofertami na przebudowę byłej wieży wodociągowej na obserwatorium astronomiczne z planetarium. Sęk w tym, że nie było czego otwierać, bo nikt nie przystąpił do przetargu. W tej sytuacji należy się spodziewać powtórzenia przetargu, decyzję podejmie burmistrz Szczecinka.

Zainteresowanie firm było, ale ostatecznie nikt nie przystąpił do przetargu na co wpływ mogło mieć to, że na rynku jest sporo zleceń i to wykonawcy zaczynają dyktować warunki. Przebudowa byłej wieży ciśnień zaś to skomplikowane i duże (kosztorys opiewał na około 7 mln zł) zadanie, na które nie każda lokalna firma może się porwać.
Obserwatorium w wieży miało być gotowe w październiku przyszłego roku, ale w tej sytuacji zapewne – o ile kolejny przetarg da efekt – się przesunie.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków (obiekt jest wpisany do rejestru zabytków) wieża ma pozostać dominantą w panoramie Szczecinka. Architekci wyzwaniu podołali, odtworzyli łukowato wygięty dach kopuły, a w miejscu dawnego „grzybka” ulokowali kulistą kopułę. Wewnątrz wieży znalazłoby się zaplecze techniczne, sanitarne, sala spotkań i magazyny obserwatorium. Nowy element to kuliste planetarium u stóp wieży na wzgórzu świętego Jerzego górującego nad Szczecinkiem.

Ponad stuletnią wieżę ciśnień rozebrano częściowo 5 lat temu. Zdjęto kopułę i rotundę z wielkim, stalowym zbiornikiem na wodę, bo cała konstrukcja groziła zawaleniem. Kikut wieży został przykryty daszkiem i czekał na lepsze czasy. Jeszcze pod koniec lat 80. wieża wodociągowa zapewniała ciśnienie w sieci miejskiej. Wraz z rozbudową Szczecinka stare, poniemieckie rozwiązania przestały już jednak wystarczać. Na wyższych piętrach i w odległych od centrum osiedlach wykąpać się i zrobić pranie można było tylko w nocy. Wieża przestała być potrzebna z chwilą oddania do użytku ujęcia wody w Bugnie. Wyłączoną z eksploatacji budowlę kilkanaście lat temu miasto sprzedało za 100 tys. zł. Potem przejęła ją firma budowlana Dalbet, a jej właściciel planował ją całkowicie rozebrać. Wieży nie zburzono tylko dlatego, bo rozpoczęły się starania o wpisanie jej do rejestru zabytków, co ostatecznie się udało. Wieżę zaś przedsiębiorca oddał miastu za darmo.

Szczecinek ma wspaniałe tradycje astronomiczne. To tu na dachu swojej kamienicy obserwatorium miał nieżyjący już legendarny Adam Giedrys, krawiec-astronom. Kopuła obserwatorium była jednak w złym stanie i kilka lat temu przy okazji remontu dachu postawiono nową. Sęk w tym, że nie trafił tam nigdy teleskop, bo wspólnota mieszkaniowa miała obiekcje do co wędrówek młodzieży chcącej podglądać kosmos. Obiekt do dziś stoi pusty.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!