Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża ciśnień w Szczecinku z teleskopem [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Wizualizacja nowej wieży
Wizualizacja nowej wieży UM Szczecinek
Śmiałą wizję przebudowy dawnej wieży ciśnień w Szczecinku na obserwatorium astronomiczne przedstawili warszawscy architekci.

Jak już informowaliśmy, przez ostatnie miesiące architekci z firmy Studium w Warszawie pracowali nad dokumentacja przebudowy dawnej wieży wodociągowej w Szczecinku na obserwatorium astronomiczne. Właśnie poznaliśmy efekty. Najbardziej efektowną częścią dokumentacji, za którą miasto zapłaciło 165 tys. zł, jest wizualizacja nowego obiektu.
Zadanie nie było łatwe, bo do istniejącego trzonu wieży należało dopasować kopułę, która nawiązywałaby architektonicznie do dawnego zwieńczenia, a jednocześnie pełniła funkcje obserwatorium, które pomieści teleskop.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków (obiekt jest wpisany do rejestru zabytków) wieża ma pozostać dominantą w panoramie Szczecinka. Architekci wyzwaniu podołali, odtworzyli łukowato wygięty dach kopuły, a w miejscu dawnego „grzybka” ulokowali kulistą kopułę. Wewnątrz wieży znalazłoby się zaplecze techniczne, sanitarne, sala spotkań i magazyny obserwatorium. Nowy element to kuliste planetarium u stóp wieży na wzgórzu świętego Jerzego górującego nad Szczecinkiem.

Na dziś trudno powiedzieć, kiedy projekt – i czy w ogóle – doczeka się realizacji. Wszystko zależy od tego, czy miasto pozyska na inwestycję pieniądze ze źródeł zewnętrznych. Nie wiadomo też, jakie będę dokładne kosztować przebudowa. Ratusz wstępnie liczył się z wydatkami rzędu 2-3 milionów złotych.

Ponad stuletnią wieżę ciśnień rozebrano częściowo trzy lata temu. Zdjęto kopułę i rotundę z wielkim, stalowym zbiornikiem na wodę, bo cała konstrukcja groziła zawaleniem. Kikut wieży został przykryty daszkiem i czeka na lepsze czasy i pomysł na zagospodarowanie. Jeszcze pod koniec lat 80. wieża wodociągowa zapewniała ciśnienie w sieci miejskiej.

Wraz z rozbudową Szczecinka stare, poniemieckie rozwiązania przestały już jednak wystarczać. Na wyższych piętrach i w odległych od centrum osiedlach wykąpać się i zrobić pranie można było tylko w nocy. Wieża przestała być potrzebna z chwilą oddania do użytku ujęcia wody w Bugnie. Wyłączoną z eksploatacji budowlę kilkanaście lat temu miasto sprzedało za 100 tys. zł. Potem przejęła ją firma budowlana Dalbet, a jej właściciel planował ją całkowicie rozebrać. Wieży nie zburzono tylko dlatego, bo rozpoczęły się starania o wpisanie jej do rejestru zabytków, co ostatecznie się udało. Wieżę zaś przedsiębiorca oddał miastu za darmo.

Szczecinek ma wspaniałe tradycje astronomiczne. To tu na dachu swojej kamienicy obserwatorium miał nieżyjący już legendarny Adam Giedrys, krawiec-astronom. Kopuła obserwatorium była jednak w złym stanie i kilka lat temu przy okazji remontu dachu postawiono nową. Sęk w tym, że nie trafił tam nigdy teleskop, bo wspólnota mieszkaniowa miała obiekcje do co wędrówek młodzieży chcącej podglądać kosmos. Obiekt do dziś stoi pusty.

Zobacz także Otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Koszalinie

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!