Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Szczecinku. Z drugiej strony krat. Spacerniak, cele, siłownia, kaplica [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tak wygląda szczecineckie więzienie
Tak wygląda szczecineckie więzienie Andrzej Żabski/ZK Czarne/Szczecinek
Wnętrza zakładu karnego w Szczecinku. Nie każdy może je zobaczyć i nikomu tego nie życzymy.

Dziś w ZK Szczecinek będącym częścią ZK Czarne przebywa około 200 osadzonych. Więzienie znajduje się centrum Szczecinka i dzięki uprzejmości dyrekcji możemy pokazać rzadko pokazywane zdjęcia wnętrz ZK, które wykonał kapitan Andrzej Żabski.

CZYTAJ TEŻ:

Taka była historia ZK. Na potrzeby więzienia Prusy kupiły tereny przy dawnej Colberger Vorstadt (ul. Bohaterów Warszawy), na miejscu dawnego folwarku Bügen. - W pierwszym etapie został wzniesiony budynek więzienia – pisze Jadwiga Kowalczyk-Kontowska. - Zgodnie z zachowaną dokumentacją obiekt ten, zaprojektowany w sierpniu 1859 roku przez kierownika budowy i mierniczego Marowa, po dokonanych w 1859 roku poprawkach przez inspektora budowlanego Blecka, został zatwierdzony do realizacji w 1860 roku. Budowę zakończono w roku 1863.

Zdjęć lub rysunków więzienia z przełomu wieków XIX i XX nie ma, są ogólne ujęcia w panoramie miast. Wiadomo, że przez 150 lat swego istnienia budynek był wielokrotnie przebudowywany i jego zewnętrza forma mocno się zmieniła. Przy okazji jednego z ostatnich remontów pokazywano nam cegłę z murów z nazwą Mossin, pochodzącą z cegielni w dzisiejszej Mosinie koło Szczecinka.

Powojenne dzieje więzienia zaczynają się w roku 1955, gdy dobudowaniu budynku administracyjnego do istniejącego już pawilonu mieszkalnego, utworzono je formalnie. W roku 1959. zmieniono nazwę „Więzienie w Szczecinku” na „Więzienie Karno– Śledcze w Szczecinku”. Na początku 1967 roku Więzienie Karno – Śledcze w Szczecinku zostało przekwalifikowane na Areszt Śledczy w Szczecinku, a w drugim półroczu 1967 roku na Zakład Karny w Szczecinku – czytamy na stronie internetowej ZK.

W roku 1993 podjęto decyzję o dokonaniu kapitalnego remontu jednostki, który trwał aż 7 lat. Cała załogę oddelegowano wówczas do najbliżej położonych zakładów. Po remoncie zakład nie przypomina swoim wyglądem tradycyjnego więzienia. Nowe elewacje z daleka przyciągają uwagę. Jednostkę otacza siedmiometrowy mur ochronny. Zabezpieczenia te pozwoliły zrezygnować z posterunków zewnętrznych.

Na dziś może tu przebywać 196 osadzonych, to zakład przeznaczony dla recydywistów penitencjarnych. W każdym z czterech oddziałów znajduje się świetlica. Funkcjonuje biblioteka, siłownia, radiowęzeł. Jest i kaplica.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto