Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie obozów zagłady są w Kołobrzegu. Przeżyli koszmar, przebaczają

Monika Makoś
22 byłych więźniów obozów koncentracyjnych wypoczywa w Kołobrzegu. W planach mają jeszcze spotkania z młodzieżą kołobrzeskich szkół.
22 byłych więźniów obozów koncentracyjnych wypoczywa w Kołobrzegu. W planach mają jeszcze spotkania z młodzieżą kołobrzeskich szkół. Fot. Karol Skiba
Do Kołobrzegu przyjechała grupa 22 byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Ich pobyt w ośrodku "Lech" opłaciła niemiecka fundacja "Znaki Nadziei".

Mówią o sobie "obozowicze". Wśród nich są powstańcy warszawscy, żołnierze AK, cywile, którzy z łapanki trafili do obozów m.in. w Auschwitz-Birkenau, Dachu i Stutthof. Niektórzy z nich spędzili tam 6 lat będąc jeszcze kilkuletnimi dziećmi. Wszystkich łączą tragiczne wspomnienia wojny.

- Naszych przeżyć nie spisałby nikt nawet w tysiącu książek. Piszą je ludzie pracujący w muzeach, różnych instytutach, ale to za mało - mówił podczas spotkania z prezydentem Kołobrzegu Mirosław Firkowski.

Do Kołobrzegu kombatanci przyjechali na zaproszenie fundacji "Znaki Nadziei". Organizacja założona przez niemieckich ewangelików opiekuje się 400 byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Co roku organizują dla części z nich 2 tygodniowe pobyty w sanatoriach. W Kołobrzegu są już po raz ósmy.

- Nasza fundacja postawiła sobie jako zadanie pomoc ofiarom drugiej wojny światowej - mówił nam Peter Galetzka, członek zarządu organizacji, który co roku przyjeżdża do Kołobrzegu. - Kiedyś ci ludzie byli tylko numerami w obozach. Teraz chcemy pomóc im odzyskać utraconą wtedy godność. Zadbać o nich i dać poczucie, że nie zostali zapomniani.

Czy zapomnieli? Większość odpowiada zdecydowanie, że nie. Najgorsze obrazy tego, co przeszli, wracają w snach, przypadkowy impuls potrafi uruchomić lawinę koszmarnych wspomnień. Mimo to dziś nie czują nienawiści.

- Fundacja okazała nam wiele serca. Takiej szczerej i bezinteresownej serdeczności. Takich gestów nie można odrzucić, trzeba przebaczyć - mówi na Zofia Mączyńska , więzień numer 59338 obozu w Ravensbruck.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!