Wiktoria Chołuj po raz drugi mistrzynią Europy w zapasach

Kadir Caliskan/UWW
21-letnia Wiktoria Chołuj z AKS Białogard odniosła kolejny międzynarodowy sukces. Tym razem w kategorii młodzieżowej do 23 lat.

Mistrzostwa Europy U23 w Skopje (Macedonia Północna) przyniosły duży sukces kadrze polskich zapaśniczek. Wywalczyły 7 medali (1 złoty, 1 srebrny, 5 brązowych), co dało Polsce trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Najcenniejszy, złoty, wywalczyła 21-letnia Chołuj w kategorii do 72 kg.

W rundzie eliminacyjnej białogardzianka pokonała 11:2 Ukrainkę Anastasię Alpiejewą, a następnie po zaciętej walce 4:3 Turczynkę Merve Pul. Dało jej to awans do półfinału, w którym zmierzyła się z byłą mistrzynią Europy U-23, Anastasią Zimiankową z Białorusi. Wyrównany pojedynek zakończył się wygraną Wiktorii 2:1. W walce o złoto zmierzyła się z mistrzynią Rosji Mariną Surowcewą, którą pokonała przy remisie 2:2.

Złoto wywalczone w Skopje to drugi tytuł mistrzowski Wiktorii Chołuj. W 2019 r. sięgnęła po złoto w kategorii juniorek na ME w Pontevedrze (Hiszpania). W tym samym roku zdobyła brąz mistrzostw świata juniorek w Estonii. Na koncie ma także brąz MŚ kadetek z 2017 r. (Grecja). Bez wątpienia jest jedną z największych nadziei polskich zapasów na przyszłość.

W Skopje walczyli także Amanda Tomczyk (50 kg) i Cezary Sadowski (86 kg) z MLUKS Karlino. Oboje przegrali swoje pierwsze walki i zakończyli udział w zawodach.