Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki koło Szczecinka? Ile ich jest, jakie wyrządzają szkody - szacuje RDOŚ [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
A to kuzyn naszego drapieżnika - wilk z Ameryki Północnej
A to kuzyn naszego drapieżnika - wilk z Ameryki Północnej Rajmund Wełnic
Ile wilków bytuje w rejonie Szczecinka? Trudno oszacować, jedynie miarodajne dane to liczba odnotowanych szkód wyrządzonych przez drapieżniki.

Ostatnio gmina Grzmiąca wydała ostrzeżenie dla mieszkańców przed wilkami przekazując im pakiet informacji, co robić i jak się nie zachowywać w razie spotkania tego drapieżnika. Wilki – zwłaszcza na terenach wiejskich i leśnych – stały się codziennością, więc takie akcje nikogo już nie dziwią.

Wzrost liczebności wilków zauważają myśliwi: - Jest mniej jeleni i saren oraz dzików, na które najczęściej wilki polują – mówi jeden ze szczecineckich myśliwych. - A te co są częściej zaglądają do miast, nie tylko w poszukiwaniu jedzenia, ale chroniąc się przed wilkami, bo zwierzęta wiedzą, że mimo wszystko drapieżniki unikają kontaktu z ludźmi i hałaśliwych miejsc. Proszę się więc nie dziwić, że dziki żerują nie tylko na obrzeżach miast, ale też np. ostatnio w Zespole Szkół nr 1 im KEN przy Szczecińskiej czy na ulicy 1 Maja w Szczecinku.

Leśnicy liczbę wilków na Pomorzu Środkowym szacują w dużym przybliżeniu na 150-250 sztuk. To dane mocno szacunkowe na podstawie obserwacji, jakie leśnicy przeprowadzają w marcu – mówi Marek Stasiuk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, która obejmuje tereny dawnych województw koszalińskiego i słupskiego. Od razu jednak zastrzega, że błąd pomiarowy może być duży. - Wynika to z natury wilków, bo część wilczych watah bytuje na określony, ale dużym terytorium, inne się przemieszczają na wielkie odległości, więc może być tak, że policzymy te same zwierzęta dwa razy, a może i więcej, jeżeli pojawią się w innym nadleśnictwie – dodaje rzecznik.

Zdarzają się także ataki na zwierzęta hodowlane i to te straty najczęściej zgłaszają rolnicy – za szkody wyrządzone przez zwierzęta prawnie chronione ponosi Skarb Państwa. Są to więc dane dość precyzyjnie pokazujące skalę zjawiska. Dodajmy, że w minionych latach tylko raz w powiecie szczecineckim (konkretnie w gminie Barwice) wydano zgodę na odstrzał redukcyjny wilków.

- Szacowana ilość wilków na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie (czyli w województwie zachodniopomorskim – red.) w roku 2022 wynosiła 370 osobników –

informuje Marcin Siedlecki, rzecznik prasowy RDOŚ. - A oto liczba zakwalifikowanych przez RDOŚ w Szczecinie szkód spowodowanych przez wilki: w roku 2020 było ich 50, rok później 67, a w roku 2022 zanotowaliśmy 57 szkód. W tum roku (do 11 grudnia) dokonano 62 zgłoszeń, nie rozpatrzono jeszcze części z nich w związku z powyższym brak jest możliwości precyzyjnego wskazania ile szkód uznano za szkody spowodowane przez wilki, a ile nie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto