Winda jest. Pytania o szpital w Darłowie

  Winda jest. Pytania o szpital w Darłowie

  Rafał Nagórski

  Głos Koszaliński

  Głos Koszaliński

  winda darłowo

  Nowa winda ma udźwig 1600 kilogramów. Wstęgę przecięli wójt i przewodniczący Rady Gminy ©UG Darłowo

  Podniosła i uroczysta atmosfera podczas otwarcia nowej windy w ośrodku zdrowia w Darłowie. Wciąż nie wiadomo jednak, czy wróci tutaj filia sławieńskiego szpitala. Decyzje nie zapadły.
  winda darłowo

  Nowa winda ma udźwig 1600 kilogramów. Wstęgę przecięli wójt i przewodniczący Rady Gminy ©UG Darłowo

  O konieczności budowy windy w darłowskim ośrodku mówiło się od 2012 roku. Wówczas to z budynku - przy ul. Curie-Skłodowskiej - należącego do gminy wiejskiej wyprowadził się sławieński szpital. Wyprowadził się, by wrócić jak najszybciej po zakończonym remoncie. Wtedy też zaczęły się problemy i konflikt na linii ówczesny wójt gminy Darłowo - burmistrz miasta. Wywieszanie oświadczeń wójta na płocie ogradzającym ośrodek i przerzucanie się odpowiedzialnością za tę sytuację, były punktem kulminacyjnym sporu. Szpital do Darłowa nie wrócił do dziś.

  Owszem, w budynku działa przychodnia, jest rehabilitacja, ale od kilku lat nie ma tutaj oddziału wewnętrznego Szpitala Powiatowego w Sławnie. Obiekt nie jest jest wykorzystywany w 100 procentach.

  Teraz, gdy gmina Darłowo wreszcie uroczyście uruchomiła windę kosztem blisko 500 tysięcy złotych, znowu pojawiły się pytania o szpitalny powrót do Darłowa. - Na pewno budynek będzie służył mieszkańcom gminy i miasta Darłowo i na pewno będą prowadzone w nim usługi medyczne - mówi Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo. Rozmowy na ten temat szpitala nadal będą prowadzone na linii gmina-miasto-powiat.

  - Początkowo bardzo zależało nam na tym, by uruchomić tu zakład opiekuńczo-leczniczy - mówi starosta sławieński Wojciech Wiśniowski. - Dowiedzieliśmy się jednak, że na to nie dostaniemy dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego najpoważniej zastanawiamy się nad uruchomieniem poradni specjalistycznych, których tak bardzo brakuje w Darłowie. Chodzi o kardiologa, chirurga czy diabetyka. Problemem jednak jest brak lekarzy… i niewyremontowane pomieszczenia po oddziale wewnętrznym. Kiedy to nastąpi? - Nie mogę jeszcze podać konkretnego terminu - mówi starosta, który dodaje jednocześnie, że nie wyklucza też całkowicie powrotu szpitala do Darłowa. - Nie można dzisiaj jednoznacznie stwierdzić, że szpital, w takiej formie jak dotychczas do Darłowa już na pewno nie wróci. To jedna z opcji, którą nadal można rozważać. Priorytetem wydaje się jednak uruchomienie dodatkowych poradni specjalistycznych dla mieszkańców - dodał starosta.

  W środę obradowała rada społeczna szpitala

  Nadal jest źle, ale jest lepiej niż przed rokiem. Tak można podsumować pierwsze informacje o wyniku finansowym szpitala w Sławnie w pierwszym kwartale roku 2016. - Początek roku 2015 przyniósł stratę na poziomie 1,3 mln złotych, teraz ta strata wynosi około 900 tysięcy - informuje Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński. Optymizmu nie było jednak podczas środowych obrad rady społecznej szpitala, gdzie zatwierdzano sprawozdanie finansowe za rok ubiegły.

  Powiat musiał pokryć stratę szpitala za rok poprzedni. To kwota sięgająca blisko 1,1 mln złotych. Padło sporo zarzutów, że wciąż nie widać konkretnego planu naprawczego szpitala. Pojawiła się nawet sugestia, żeby zastanowić się nad połączeniem z innym szpitalem.

  Popularne na gk24:
  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Darłowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

   Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Adam Sztaba: Grzegorz Ciechowski - Spotkanie z Legendą

  Adam Sztaba: Grzegorz Ciechowski - Spotkanie z Legendą

  Wideo