Wirtualna lekcja historii w Archiwum Państwowym w Koszalinie

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
'Wirtualny teatr historii" to bezpłatne wydarzenie organizowane w Archiwum Państwowym w ramach Dni Koszalina.
'Wirtualny teatr historii" to bezpłatne wydarzenie organizowane w Archiwum Państwowym w ramach Dni Koszalina. Archiwum Państwowe w Koszalinie
'Wirtualny teatr historii" to bezpłatne wydarzenie organizowane w Archiwum Państwowym w ramach Dni Koszalina, a związane jest z popularyzacją historii Polski za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości.

„MS Piłsudski - podwodna misja”, „Kino", „Nie kochać w taką noc” - te trzy filmy będzie można obejrzeć w piątek (26 maja) na terenie Archiwum Państwowego przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Koszalinie. Forma seansu jest jednak nietypowa: ponad 20 stanowisk, gogle VR na twarzy, obrotowe fotele, pełne zanurzenie się w świecie przedstawionym przez twórców. A jaki to świat? Zróżnicowany.

Pierwszy film związany jest z legendarnym polskim transatlantykiem MS „Piłsudski”, a widzowie będą mieli okazję zajrzeć do samego wraku okrętu i odkryć jego sekrety. Film „Nie kochać w taką noc” to muzyczna komedia pomyłek dziejąca się w okresie międzywojennym. I wreszcie "Kino" to próba rekonstrukcji filmu "Powrotu birbanta" z 1902 roku, jednej z pierwszych polskich produkcji fabularnych.

Choć wstęp jest darmowy, to obowiązują zapisy organizowane przez Archiwum Państwowe w Koszalinie we współpracy z Fundacją Koncept Kultura. Rezerwacji dokonywać można za pośrednictwem strony internetowej: https://konceptrezerwacje.pl/. Są jeszcze miejsca w godzinach: 15.00, 15.40 i 16.20. Wcześniej, w godzinach 11.00-14.00 będzie pełne obłożenie ze względu na zorganizowane grupy uczniów.

- Uznaliśmy, że "Wirtualny teatr historii" to bardziej przystępna dla młodych ludzi forma obcowania z historią - powiedziała nam Katarzyna Królczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie.

- Prezentowane filmy będą krótkie, ale treściwe, podane w atrakcyjny sposób. Zobaczymy z jakim odzewem spotka się ta inicjatywa, ale już teraz widzimy, że zarówno nasze archiwum, jak i inne instytucje kultury idą z duchem czasu - dodała Katarzyna Królczyk.

Z innych planowanych wydarzeń, łączących tradycję z nowoczesnością, na początku sierpnia na deptaku w Mielnie planowane jest otwarcie wystawy - fotoplastikonu, w ramach którego w specjalnych budkach obejrzeć można zdjęcia z wykorzystaniem technik trójwymiarowych. Tematyka dotyczyć będzie Mielna i okolic. Wystawę organizują Archiwum Państwowe w Koszalinie we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym i Fundacją Koncept Kultura.

To działo się naprawdę w piątek, w Szkole Podstawowej nr 3 w Koszalinie, a w wydarzeniu brali udział uczniowie szkół z całego regionu.

Takie lekcje historii to marzenie uczniów i nauczycieli [ZDJĘCIA]

Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie