Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witamina dla wolno myślących

SN
Niedobór witaminy A powoduje nie tylko osłabienie wzroku i zahamowanie wzrostu, ale osłabia też pracę umysłu - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Salk Institute w Kalifornii.

- Dzieci z niedostatkiem witaminy A, powszechnym w wielu krajach świata, mogą mieć kłopoty z nauką. Ich mózgi gorzej przyswajają nowe informacje i mniej sprawnie rozwiązują testy umysłowe - twierdzi prof. Sharoni Jacobs, główna autorka badań. Jej zespół przeprowadził eksperyment na myszach. Zwierzętom drastycznie zmniejszono dzienną dawkę witaminy A. Otrzymywały jej znacznie mniej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie myszy na tę substancję.

Wkrótce gryzonie zaczęły mieć kłopoty z wykonywaniem wielu prostych zadań, w których poprzednio wypadały bardzo dobrze. Im dłużej były pozbawione odpowiedniej dawki witaminy, tym trudniej przychodziło im znalezienie wyjścia z labiryntu czy też zdobycie ukrytego kawałka sera. Na szczęście, dalsza część eksperymentu pokazała, że te niekorzystne zmiany w mózgach są odwracalne. Kiedy myszy zaczęły ponownie otrzymywać normalną dawkę witaminy, w krótkim czasie powróciły do dawnej formy.

Jacobs przypuszcza, że niedostateczna ilość witaminy A w szarych komórkach wpływa niekorzystnie na pracę hipokampu. Wśród licznych funkcji, jaki pełni ta część mózgu, jest także nadzór nad procesem zapamiętywania nowych informacji. Dzieci z mniej sprawnym hipokampem, na przykład z powodu niedoboru witaminy A, mogą zatem mieć - podobnie jak myszki doświadczalne - większe kłopoty z nauką

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!