Witkowskie Jaja, skarbnica składników odżywczych

Artykuł sponsorowany

Jajka są też źródłem wielu witamin m. in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, kwasu pantotenowego, a także składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, cynku i magnezu, selenu i jodu. Jedno jajko potrafi dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych na cały dzień. Do tego jajka mają niską zawartość kalorii, jedno jajko ważące ok. 50 g dostarcza tylko 75 kcal. A jak wybrać jajka najlepszej jakości?

Jajko, po wielu latach niesławy, związanej z cholesterolem obecnym w żółtku, odzyskało dobrą opinię i wróciło do łask. Okazuje się bowiem, że w jajku występują również substancje obniżające poziom cholesterolu - lecytyna i wielonienasycone tłuszczowe kwasy omega-3. Ponadto, żadne naukowe badania nie potwierdziły bezpośredniej zależności między jedzeniem jajek, a poziomem cholesterolu w organizmie człowieka. Jego zawartość we krwi zależy od wielu czynników, m.in. genów, wieku, płci, wagi, sylwetki i aktywności fizycznej, a także od chorób, np. cukrzycy. Ważne jednak, aby wybierać jaja z zaufanych hodowli.

Produkty z zaufanego źródła
Wśród wielu produktów, jakie można kupić w firmowych sklepach Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo, nie sposób nie zauważyć szerokiego asortymentu jaj, oferowanego do sprzedaży. Na półce znajdziemy jaja: maxi, duże, średnie, małe, pakowane po 10 i 30 szt. oraz jaja wielozbożowe, Od Rolnika pakowane po 15 szt., a wkrótce pojawią się też Jaja fit wzbogacone o kwasy omega 3, pakowane po 6 szt. Co istotne kury karmione są zbożami pochodzącymi z własnych upraw. Zgodnie z zasadą „od pola do stołu” wszystko co urodzi się na polach: pszenica, jęczmień, żyto, owies, kukurydza, stanowi główny składnik pożywienia dla kur hodowanych we własnych fermach. Jaja bezpośrednio po zniesieniu trafiają na sortownię, po czym są odpowiednio pakowane i trafiają do firmowych sklepów. A stąd już niedaleko na nasze stoły.

Na zdrowie!
Jajko to jeden z najpopularniejszych elementów naszej diety, jest obecny w składzie wielu produktów spożywczych. Używamy go do pieczenia ciast, robienia deserów. Do tego uzupełnia smak mięs i panierek. Samodzielnie jest też pyszną przekąską. Najzdrowsze są jajka na miękko, czyli gotowane 4 minuty. Jajka na twardo są ciężej strawne, a zbyt długie ich gotowanie nie dość, że powoduje utratę cennych składników, to jeszcze doprowadza do reakcji siarki z żelazem. Najcenniejszą częścią jest żółtko. Ze względu na zawarte w żółtkach kwasy tłuszczowe omega-3 oraz lecytynę, są prawdziwymi kopalniami witamin. Działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Zapobiegają też odkładaniu się płytki miażdżycowej, a to ona wywołuje sklerozę. Lecytynie pomaga w tym luteina, barwnik usprawniający pracę mózgu, poprawiający koncentrację i pamięć. Luteina zapobiega też uszkodzeniu siatkówki oka, działa tak jak filtr przeciwsłoneczny i ma silne właściwości przeciwutleniające. Dzięki temu spowalnia proces starzenia i chroni przed nowotworami. Podobne zadania pełnią zawarte w żółtku witaminy A i E. Co ważne, są one doskonale przyswajane przez organizm, bo rozpuszczają się w otaczających je tłuszczach.

Kolor ma znaczenie?
Jak się okazuje kolor żółtka nie świadczy o wartości jajka. Wpływ na barwę jajka ma rodzaj pożywienia, jakie je kura. To nieprawda, że jajka z ciemnym żółtkiem są zdrowsze od tych z jasnym. Kury karmione pszenicą znoszą jajka o jasnym żółtku, te karmione np. kukurydzą o pomarańczowym. Kolor skorupki zależy od rasy kury i nie ma nic wspólnego z wartością jajka. Poszukując wysokowartościowych jaj, warto wybierać te dostępne w firmowych sklepach Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo. To gwarancja, że jaja na nasz stół trafiają prosto od kury (od producenta).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Witkowskie Jaja, skarbnica składników odżywczych - Głos Szczeciński