Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witraż zamiast szyby dla nietuzinkowego klimatu

poranny.pl
Witraże mogą spowodować, że wnętrze naszego mieszkania zyska zupełnie nowy klimat.
Witraże mogą spowodować, że wnętrze naszego mieszkania zyska zupełnie nowy klimat. Fot. sxc.hu
Kompozycje z kolorowych szkiełek odmienią każde wnętrze. Nadadzą mu jednocześnie indywidualny charakter. W zależności od dobranej kolorystyki i techniki wykonania stworzą ciepły klimat w mieszkaniu dzięki zmianie natężenia czy barwy wpadającego do pomieszczenia światła.

- Wykorzystanie witrażu do dekoracji mieszkań staje się ostatnio coraz bardziej popularne - mówi Jerzy Kurnicki, właściciel pracowni Akart, który zajmuje się tą techniką od 15 lat. - Żeby odmienić wnętrze witraż powinien być zaprojektowany w sposób przemyślany, w zgodzie z indywidualną potrzebą klienta, jego otoczeniem i smakiem.

Witraż może pojawić się w naszym domu także jako element dekoracyjny. Lampa, której klosz wykonany jest z różnobarwnego szkła pięknie zaprezentuje się w salonie i sypialni. Lampion zastąpi tradycyjny świecznik i wprowadzi nas w ciepły i romantyczny nastrój. A zawieszka w kształcie rybki lub motyla ozdobi okno w pokoju dziecięcym.

Stare jak świat

Pionierami w wykorzystywaniu witraży w oknach byli Arabowie. Ich okna wykonane były z koronkowych ażurów wyciętych w gipsie, piaskowcu lub innym miękkim kamieniu i wypełnione kolorowymi szkłami, przejrzystymi płytkami marmuru, a nawet półszlachetnymi kamieniami. Następne stulecia aż do XVI wieku to rozkwit tej sztuki i wykorzystanie witraży głównie w świątyniach.

W latach 70. XX wieku nastąpił gwałtowny powrót do tego rzemiosła. Współczesne szklane obrazy przeszły do kultury masowej, a średniowieczne witraże stały się poszukiwanym towarem wśród kolekcjonerów tych dzieł.

Jak to się robi

Witraż nie jest łatwym rzemiosłem. Wymaga precyzji, dokładności. Jest techniką bardzo czasochłonną. - Pierwszy etap to rysunek - mówi Jerzy Kurnicki. - Na jego podstawie robi się szablon, według którego wycina się każdy element z tafli szkła.

Następnie szklane elementy należy oszlifować, owinąć każdy miedzianą taśmą. I połączyć obustronną spoiną z cyny. Ostatni etap pracy to patynowanie. - Zrobienie lampy, w zależności od ilości użytych elementów wymaga poświęcenia od 40 do 200 godzin - mówi Jerzy Kurnicki.

Witraże, dzięki bogactwu szkła, z którego są robione i różnorodnego wzornictwa dobrze wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w każdym stylu. Klasyczne wnętrze ozdobi lampa z klasycznym, kolorowym wzorem z motywem roślinnym. Natomiast wnętrze nowoczesne uatrakcyjnią drzwi z geometrycznym wzorem, wykonanym ze szkła fazowanego w neutralnym, mlecznym i półprzeźroczystym kolorze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!