Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda zachodniopomorski powołał czterech konsultantów medycznych

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Twitter Zbigniew Bogucki
Prof. dr hab. Krystyna Widecka (hipertensjologia), dr hab. Andrzej Białek (gastroenterologia), dr n. zdr. Łukasz Lewandowski (pielęgniarstwo onkologiczne) i dr hab. Andrzej Brodkiewicz (nefrologia dziecięca). To nowi konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia, których powołał wojewoda zachodniopomorski.

Konsultanci wojewódzcy wykonują zadania opiniodawcze, doradcze i kontrolne dla organów administracji rządowej, podmiotów, które utworzyły zakłady opieki zdrowotnej, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta, a także prowadzą nadzór nad stroną merytoryczną doskonalenia zawodowego i szkolenia specjalizacyjnego lekarzy.

Do obowiązków konsultantów wojewódzkich należy między innymi kontrola dostępności świadczeń zdrowotnych, oraz przeprowadzanie kontroli podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych dotyczącej realizacji kształcenia i doskonalenia zawodowego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne lub inne zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia, w zakresie wynikającym z programów kształcenia.

Wybrane osoby

Prof. Krystyna Widecka jest kierownikiem Kliniki Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych. Tytuł specjalisty w zakresie chorób wewnętrznych uzyskała 1993 r. W zakresie hipertensjologii w 2006 r. a w zakresie endokrynologii w 2007 r. Tego samego roku otrzymała tytuł profesora. Zainteresowania badawcze: patofizjologia nadciśnienia wtórnego, w tym rola sodu, genetyczne uwarunkowania, czynniki zapalne, zespół metaboliczny a także terapia nadciśnienia, zaburzenia snu i zaburzenia krzepnięcia w nadciśnieniu.

Dr hab. Andrzej Białek ukończył Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie w 1992 r. z tytułem lekarza. 17 czerwca 1997 r. uchwałą Rady Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie uzyskał stopień naukowy Doktora Nauk Medycznych w zakresie medycyny, z wyróżnieniem SUMMA CUM LAUDE. Specjalizację z chorób wewnętrznych uzyskał w grudniu 1999 r. W 2004 r. specjalizację z gastroenterologii.

Dr Łukasz Lewandowski w 2015 r. otrzymał dyplom ukończenia studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu, PUM w Szczecinie (tytuł licencjat pielęgniarstwa), tytuł magister pielęgniarstwa, w 2017 r. A w 2019 r. dyplom pielęgniarza specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Dyplom doktorski otrzymał w 2019 r. Od 2015 r. pracuje w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie - od 2020 r na stanowisku pielęgniarza specjalisty.

Dr hab. Andrzej Brodkiewicz - specjalista pediatrii i nefrologii dziecięcej. Od 2012 r. lekarz kierujący Kliniką Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć w szpitalu "Zdroje" w Szczecinie. Absolwent Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (1988 r.). W 1996 r. otrzymał stopień doktora nauk medycznych w zakresie medycyny. W 2006 stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. "Mutacje genu nefryny (NPHS1) u dzieci z idiopatycznym zespołem nerczycowym". Już raz pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego (2016-2021).

W 2000, 2001 i 2002 r. jako lekarz-wolontariusz Polskiej Misji Medycznej oraz Polskiej Akcji Humanitarnej pracował w sierocińcu w Valea Plopolui w Rumunii. Udzielał też pomocy polskim dzieciom z Bukowiny Tatrzańskiej w Rumunii a także, przez 2 tygodnie prowadził konsultacje pacjentów pochodzących z polskich rodzin w Bielcach i okolicy (Mołdawia).

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojewoda zachodniopomorski powołał czterech konsultantów medycznych - Głos Szczeciński