Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie. Znaczenie broni z Zachodu w walce z armią Putina – tak zmieniają się losy na froncie [WIDEO]

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Polskie i czeskie czołgi biorą udział w wojnie na Ukrainie
Polskie i czeskie czołgi biorą udział w wojnie na Ukrainie fot: facebook.com/UkrainianLandForces
Brytyjski "Daily Mail" poinformował o dwóch czołowych rosyjskich pilotach, którzy zginęli na wschodzie Ukrainy. Według portalu strona ukraińska ostrzelała konwój wojskowy, używając amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS. Jest to kolejny sukces sił ukraińskich dzięki tej broni. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow pisał, że siły zbrojne używają tych systemów "jak chirurg używa skalpela”. Światowe media jak i sama Ukraina przyznają, że dostawy broni od sojuszniczych krajów zmieniają losy tej wojny.

Poniższe materiały obrazują, jak dobrze wykorzystywany sprzęt najnowszej generacji może przeważać szalę zwycięstwa na stronę Ukrainy i podbudowywać morale armii.

41-letni podpułkownik Maksim Potiomin zginął w Doniecku na Ukrainie 8 lipca. W tym samym ataku najprawdopodobniej zginął również 54-letni pilot pułkownik Anatolij Stasiukiewicz. Ojciec Potiomina twierdzi, że mężczyzna zginął w ostrzale z systemu HIMARS - napisał "Daily Mail". Wojskowi służyli w tej samej jednostce w Krymsku w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiadomił w poniedziałek, że ukraińskie wojska zniszczyły dotąd 50 rosyjskich składów uzbrojenia. Zaznaczył, że udało się to osiągnąć dzięki amerykańskim systemom artylerii rakietowej HIMARS i dodał, że w ten sposób przecinane są kanały dostaw wroga, co osłabia jego możliwości.

Himarsy są bardzo skuteczne. Wyrzutnie rakiet dostarczane przez Amerykanów siłom ukraińskim stały się postrachem dla wojsk okupanta. Na nagraniu opublikowanym przez Kijów widać, jak wyrzutnie uderzyły w cele oddalone o 80 km w pobliżu elektrowni Nowa Kachowka.

Rosjanie zaczęli budować mosty pontonowe, ale okazało się, że do ich zniszczenia wystarczy jeden pocisk HIMARS:

Kolejne efektowne nagranie opublikowane przez szefa Kancelarii Prezydenta Andrija Jermaka. Ukazuje ono, jak HIMARS niszczy rosyjski skład broni na południu Ukrainy.

Rosyjski skład amunicji w Gorłówce również został zniszczony przy użyciu tego samego systemu.

Lokalni mieszkańcy okupowanego miasta Chrustalnyj w obwodzie Ługańskim potwierdzili, że siły ukraińskie uderzyły w hotel, który był okupowany przez “Kadyrowców”.

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy system HIMARS zniszczył rosyjską baterię przeciwlotniczą S-300. Była ona używana także do atakowania celów naziemnych.

Skład ropy w zajętym Doniecku. Zapalił się po zetknięciu z pociskami systemu HIMARS, niektórzy okupanci prawdopodobnie też spłonęli.

Pociski z wyrzutni HIMARS spadają na magazyny agresora – moment eksplozji widziany oczami rosyjskiego żołnierza. Twierdził, że uwiecznił to 19 sierpnia 2022 roku, lokalizacja jest nieznana.

Moment odpalenia jednej z rakiet przy użyciu systemu HIMARS przez Siły Zbrojne Ukrainy: należy przyznać, że dźwięk zwiastuje spustoszenie

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy donosił o rosyjskiej obronie powietrznej, która bezskutecznie próbowała zestrzelić rakiety HIMARS lecące w kierunku składu amunicji w Skadowsku.

od 16 lat

Ukraińcy nie kryją zadowolenia i dumy z systemów wyrzutni HIMARS

Również wielką skutecznością i uznaniem cieszą się bezzałogowce Bayraktar TB2. Ukraińcy doszli do wniosku, że chcą mieć na stanie więcej tych dronów i zebrali na ten cel środki o wartości blisko 100 mln zł. Turecki producent zaświecił przykładem: pieniędzy nie przyjął, maszyny postanowił wysłać na front nieodpłatnie. W innych państwach, w Polsce również, są prowadzone zbiórki środków na Bayraktatra dla Ukrainy. Turcy postanowili również za darmo przekazać drona Litwie, która na ten cel uzbierała pieniądze, a sprzęt chce wysłać na Ukrainę.

Nie do wiary, ale Turcja zgodziła się oddać dron Bayraktar, na który Litwa zbierała pieniądze, za darmo. To niesamowite! Za zebrane pieniądze kupimy amunicję do Bayraktaru, a reszta pieniędzy również zostanie przeznaczona na wsparcie. Dziękuję Turcji!

- komentował sprawę na Twitterze litewski minister obrony Arvydas Anušauskas

Na poniższym nagraniu jeden z dronów celnie trafia w rosyjski śmigłowiec Mi-8 podczas rozładunku wojsk na Wyspie Węży.

Rosyjscy żołnierze nie wiedzieli, że nad samochodem, do którego wsiadają, wisi jeden z Bayraktarów.

Drona bojowego użyto do zniszczenia rosyjskich systemów obrony powietrznej średniego zasięgu BUK w pobliżu Żytomierza.

Zarówno dron bojowy Bayraktar TB2 jak i system artylerii rakietowej HIMARS dzięki swoim zasługom doczekały się wpadających w ucho piosenek na ich temat.

Ukraina od swoich przyjaciół otrzymuje nie tylko Bayraktary i HIMARSY.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

– napisał w mediach społecznościowych szef kancelarii ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak. Był to komentarz dotyczący czołgów PT-91 Twardy, jakie Ukraina otrzymała od Polski. Jeśli chodzi zaś o zmodyfikowane polskie czołgi T-72M1R, to ukraińscy żołnierze walczący z Rosjanami na froncie chersońskim są nimi zachwyceni – tak wynika z reportażu ukraińskiej telewizji "1+1".

To jak porównać Mercedesa z Ładą, to jest Mercedes!

- zachwalał na nagraniu czołg jeden z żołnierzy.

Rząd niemiecki długo odmawiał dostarczania Ukrainie ciężkiej broni Bundeswehry. Zamiast tego oferował broń przeciwczołgową, granaty, drony, sprzęt ochronny i amunicję. Tak naprawdę Ukraina otrzymała z Niemiec pierwsze samobieżne działa przeciwlotnicze w poniedziałek 25 lipca. Na początek dotarły trzy z 15 obiecanych „Gepardów”. To druga dostawa ciężkiej broni z Niemiec na Ukrainę. W czerwcu rząd niemiecki dostarczył na Ukrainę pierwsze ciężkie działa: samobieżne armatohaubice PZH 2000. Jest to najnowocześniejsza broń artyleryjska o zasięgu 40 kilometrów, jaką Bundeswehra dysponuje.

Jak dotychczas praktycznie wszystkie państwa NATO dostarczają Ukrainie broń strzelecką, sprzęt ochronny i amunicję, ale długo wstrzymywano się z bronią ofensywną. Zbyt duże wydawało się niebezpieczeństwo, że Rosja może to odebrać jako ingerencję w wojnę. Teraz, gdy w Donbasie trwa wielka ofensywa, kraje jeden po drugim zdają się odsuwać te obawy na bok. Kraje NATO kolejno ogłaszały dostawy różnych systemów uzbrojenia. W trosce o zachowanie tajemnicy często jednak nie ujawniają wszystkich szczegółów.

Źródło: PAP / Polska Times / Twitter / dw.com

wu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo