Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt kierował z promilami. Prokurator nie chce go karać

Joanna Krężelewska [email protected]
Archiwum
Wójt gminy Słupsk został złapany przez policję, kiedy kierował z promilami. Prokurator jednak nie chce go ukarać. Wnioskuje o warunkowe umorzenie postępowania. Czy to częsty zabieg? Czy wszyscy kierowcy mogą liczyć na taką wyrozumiałość?

Nasz komentarz: Równi i równiejsi?

Nasz komentarz: Równi i równiejsi?

Oto wójt i dyrektor. Zrobili źle. Przyznali się. Prokuratorzy dokładnie sprawdzili szereg przesłanek, które pozwalają na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Dyrektor sam dowodził, jak wiele zdziałał w dziedzinie zawodowej i społecznej.
W przepisach o stanowiskach i funkcjach mowy nie ma. Sprawa jest czysta. Chcę wierzyć, że zwykły Kowalski, który po raz pierwszy wsiadł po piwie na rower będzie miał szansę na dokładnie takie samo traktowanie. Bo przecież prawo jest równie dla wszystkich.

Joanna Krężelwska
[email protected]

Niespełna dwa miesiące temu patrol drogówki zatrzymał passata wójta gminy Słupsk Mariusza Chmiela. Wracał z konwentu samorządowców w Smołdzinie. Wójt wydmuchał prawie promil. Do winy przyznał się od razu - publicznie. W oświadczeniu przeprosił i zapowiedział, że podda się karze.

Chojnicka prokuratura karać za bardzo nie chce. Wnioskuje o warunkowe umorzenie postępowania wobec wójta. - Wniosek uzasadniamy tym, że wójt do tej pory nie był karany, a stan jego nietrzeźwości był nieznaczny i nie spowodował szkód społecznych - tłumaczył Mirosław Orłowski, szef Prokuratury Rejonowej w Chojnicach. Decyzję w najbliższych dniach podejmie sąd.

W zeszłym roku podobna sprawa toczyła się w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Prokuratura wnioskowała o warunkowe umorzenie sprawy Bogdana H., radnego powiatowego i dyrektora Zespołu Szkół im. Żeromskiego w Darłowie, który prowadził auto pod wpływem alkoholu. Sąd przychylił się do wniosku, wyznaczając dwuletni okres próby. - Z akt sprawy wynika, że jest pan osobą niekaraną. Przedstawił pan też szereg dowodów na pańską działalność osobistą, zawodową i społeczną - mówił do Bogdana H. sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie.

Bogdan H. musiał wpłacić 2 tysiące złotych na rzecz organizacji wspierającej ofiary wypadków drogowych.
Sprawdziliśmy, jak często prokuratury okręgu koszalińskiego korzystają z możliwości wnioskowania o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W zeszłym roku we wszystkich sprawach karnych, nie tylko dotyczących kierowania pod wpływem alkoholu, wobec 329 osób skierowano takie wnioski. Dane te można porównać z liczbą osób oskarżonych - tych było w 2011 roku łącznie 9 037.
Aneta Skupień, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, zaznacza, że prokurator może wnioskować
o warunkowe umorzenie postępowania, jeśli przestępstwo jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności lub w szczególnych przypadkach - do 5 lat (określa to dokładnie art. 66 kodeksu karnego). - Prokurator ocenia czy w danym przypadku możliwe i uzasadnione jest zastosowanie tego przepisu. Bada wszystkie przesłanki. Co ważne, to wciąż wniosek. Sąd może się do niego przychylić bądź odrzucić - tłumaczy

Jakie to przesłanki? Jeśli szkodliwość społeczna czynu nie jest znaczna, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, sprawca nie był karany, a postawa i zachowanie sprawcy pozwala przypuszczać, że mimo umorzenia sprawy będzie w przyszłości przestrzegał prawa. Jeśli czyn zagrożony jest karą 5 lat, sąd weźmie też pod uwagę, czy sprawca naprawił szkodę i czy pogodził się z pokrzywdzonym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!