„Wokół stołu” – jak młodzież spostrzega tradycję. Wyniki...

  „Wokół stołu” – jak młodzież spostrzega tradycję. Wyniki konkursu

  red

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  „Wokół stołu” – jak młodzież spostrzega tradycję. Wyniki konkursu
  Po miesiącu przyjmowania prac i burzliwych obradach jury, poznaliśmy laureatów konkursu audiowizualnego dla dzieci i młodzieży ogłoszonego pod hasłem „wokół stołu”. We wtorek 12 grudnia br. nastąpiło oficjalne wręczenie nagród.
  „Wokół stołu” – jak młodzież spostrzega tradycję. Wyniki konkursu
  Polska Press Grupa Szczecin przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego ogłosiła konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować zdjęcie lub krótkie wideo, przedstawiające ideę hasła „wokół stołu”. Projekt to przede wszystkim nawiązanie do tradycji, idei i wartości rodzinnych.

  - Fotografia to medium, które wraz z rozwojem technologii cyfrowych zdemokratyzowało się najbardziej ze wszystkich form przekazu – mówi Jarosław Jaz, Dyrektor Oddziału Szczecin d/s redakcyjnych Polska Press Grupa.

  - Dostępność narzędzi spowodowała, że każdy może skonfrontować swoje aspiracje z możliwościami i pomysłami, które urastać mogą nawet do rangi dzieł sztuki współczesnej.

  Pierwsze prace wpłynęły już 9 października, ostatnie 9 listopada. W zabawie wzięło udział aż 44 uczestników z całego regionu. Konkurs był podzielony na 3 kategorie wiekowe: 7-9 lat, 10-14 lat i 15-19 lat. Czwarta kategoria dotyczyła szkoły, której uczniowie nadesłali największą ilość prac. O wyborze zwycięzcy zdecydowało niezależne jury w skład, którego weszli: dr hab. Waldemar Wojciechowski, prof. nadzw., prorektor ds. artystycznych, studenckich i współpracy międzynarodowej Akademii Sztuki w Szczecinie (Wydział Malarstwa i Nowych Mediów), Andrzej Golc, fotograf i architekt wnętrz, wykładowca akademicki na wydziale Wzornictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Magdalena Sadlak, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

  - Wśród zgłoszonych prac pojawiły się różnorodne koncepcje – mówi Jarosław Jaz.

  - Jedni postawili na klasyczne ujęcia wielopokoleniowych rodzin, inni woleli skupić się na detalu czy zaproponować współczesne pomysły. Rodzina to bardzo inspirujący temat. Jednak przedstawienie wsparcia, miłości i jedności na jednym zdjęciu czy filmie to niełatwe zadanie. Zapoznałem się ze wszystkimi zgłoszonymi dziełami i przyznam, że wszyscy, którzy wzięli udział w naszym konkursie poradzili sobie znakomicie.

  Oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 grudnia br. w sali Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. W kategorii 7-9 lat zwyciężczynią została Lena Grygowska. Laureatką kategorii 10-14 lat jest Aleksandra Czaplewska, a najlepsza w kategorii 15-19 lat okazała się Celina Kurczyńska. Dziewczęta odebrały nagrody z rąk Pani Marszałek Anny Mieczkowskiej.

  - Moja praca przedstawia grupkę znajomych siedzących razem, w szkolnej stołówce – opowiada Celina Kurczyńska.

  - Każda z osób jest czymś zajęta, jednak nie da się nie zauważyć, że w centralnym punkcie znajduje się telefon komórkowy. Chociaż nie jest używany, leży w zasięgu ręki i wzroku, tak aby w każdej chwili móc po niego sięgnąć.

  Z kolei praca Leny zatytułowana "Cztery pokolenia wokół stołu w Dobropolu" to jak mówi dziewczynka - rodzina mojej mamy Ani. Na jej kolanach obok mnie siedzi moja ukochana siostra Pola. Zdjęcie zostało zrobione w dniu Wszystkich Świętych w Dobropolu koło Dobrej Nowogardzkiej. Inspiracją do jej stworzenia była moja prababcia Marysia. Zależało mi, by wokół stołu zasiedli przedstawiciele aż czterech pokoleń. Dzięki prababci to mi się udało! Wiadomość o wygranej w tym konkursie była dla prababci najlepszym prezentem na 88 urodziny, które obchodziła 26 listopada 2017roku. Uwielbiam robić zdjęcia. Tak jak moja mama, która jest rodzinnym fotografem. Bardzo lubię też nagrywać krótkie filmiki. Może w przyszłości będę youtuberką?

  - Wpadłam na pomysł żeby zrobić zdjęcie mojej rodziny przy wspólnym zdrowym śniadaniu - wyjaśnia Ola. - Na zdjęciu jestem ja moje dwie siostry, brat i mama.

  Laureatki za wyróżnione prace otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody m.in. kamery Go Pro, tablety i aparaty. Dla każdej z dziewcząt to pierwsze tak duże wyróżnienie w konkursie artystycznym.

  - Zdjęcia do tej pory robiłam sama dla siebie i nie myślałam o konkursach – mówi Celina.

  - Tym razem, dzięki mojej polonistce Pani Monice Sarad, postanowiłam spróbować swoich sił w zabawie. Uwielbiam robić zdjęcia niebu oraz zachodom i wschodom słońca. Na zdjęciach staram się uchwycić szczegóły, których na pierwszy rzut oka nie widać. Dla mnie liczy się nie tylko obraz, ale przede wszystkim emocje i uczucia w nim zamknięte.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo