Wrota sztormowe i jezioro Jamno w parlamencie. O sprawę wypytywał poseł ziemi koszalińskiej Czesław Hoc

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Jezioro Jamno to jedno z nielicznych jezior przybrzeżnych w Polsce. Do niedawna było słono-słodkim, dziś jest akwenem tylko słodkowodnym. To przede wszystkim przez wrota sztormowe
Jezioro Jamno to jedno z nielicznych jezior przybrzeżnych w Polsce. Do niedawna było słono-słodkim, dziś jest akwenem tylko słodkowodnym. To przede wszystkim przez wrota sztormowe Radek Koleśnik
Jutro w cotygodniowym „Głosie Koszalina” nasza obszerna rozmowa z Krzysztofem Najdą, szefem Fundacji Ekologicznej Jantar, o tym, co już wydarzyło się w sprawie wrót sztormowych i co stanie się z naszym jeziorem Jamno. Ale sprawą, i to na poważnie, zajął się także poseł Czesław Hoc, który poruszył ją na posiedzeniu Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w połowie grudnia ubiegłego roku oraz kilka dni temu.

Odpowiadali mu szefowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Oto fragmenty tych obszernych pytań i wypowiedzi, które opublikował właśnie poseł Hoc.

- Proszę pana prezesa o odpowiedź na piśmie co do etapu prac - przebudowy wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim - zaczął poseł, zwracając się do Przemysława Dacy, prezesa Wód Polskich.

- Jest to jezioro Jamno w powiecie koszalińskim w województwie zachodniopomorskim. Dochodzi do tego, że osobliwe przybrzeżne jezioro Jamno ulega totalnej degradacji. W niedalekiej przyszłości może się stać po prostu bajorem. Jest to właśnie konsekwencja afery melioracyjnej, konsekwencja budowy takich obiektów hydrotechnicznych, które potem powodują totalną katastrofę. Teraz jest pytanie i jednocześnie prośba do pana prezesa. Wiem, że odbywają się już konsultacje, są trzy warianty, Wody Polskie działają. Oczywiście, dosyć późno to wszystko jest robione, ale zdajemy sobie sprawę, że dopiero powstaliście i dopiero się organizujecie. Bardzo proszę o odpowiedź, na jakim jest to etapie i jaka jest niedaleka przyszłość. Trzeba pilnie i szybko postępować, gdyż jezioro Jamno przestanie istnieć, co byłoby niepowetowaną katastrofą ekologiczną, bardzo niebezpieczną i bardzo niedobrą na przyszłość.

Silny wiatr i sztorm nad Bałtykiem. Zobacz zdjęcia

Odpowiedź Przemysława Dacy była jednak dość ogólnikowa, choć prezes zapewnił, że „jeżeli chodzi o Jamno, jest to priorytet Wód Polskich”.

- A myślę, że to także priorytet dla pana ministra Marka Gróbarczyka, który osobiście tego pilnuje. Sprawa Jamna będzie załatwiona. Prowadzimy szeroko zakrojone prace dotyczące przygotowania pełnej dokumentacji inwestycyjnej. Prowadzimy dialog ze wszystkimi organizacjami i mieszkańcami terenów nad Jamnem. Mamy zabezpieczone środki na inwestycje. Będziemy rozmawiać z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego, żeby także partycypował w kosztach naprawy. Zapewniam pana posła, że temat ten będzie zamknięty.Na kolejnym spotkaniu członków wspomnianej komisji poseł Hoc zadawał pytania m.in. Annie Moskwie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Prosił ją o ministerialny nadzór nad sprawami Jamna.

Odpowiedzi udzielił też zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” do spraw Ochrony przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś. Przyznał, że kwestia Kanału Jamneńskiego jest rzeczywiście sprawą, którą Wody Polskie próbują w tej chwili naprawić.

Wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim pod okiem kamer [ZDJĘCIA]

- Wrota sztormowe nie były sterowalne, więc spowodowało to niebezpieczeństwo wystąpienia bomby ekologicznej. Jak pamiętamy, woda na jeziorze opadła bardzo nisko. Był to problem, który spowodował, że bardzo szybko musieliśmy znaleźć jakieś rozwiązanie. Rozwiązaniem tym jest jak najszybsze przywrócenie sterowalności wrót.

W tej chwili jesteśmy na etapie konsultacji społecznych po zrealizowaniu koncepcji. Koncepcja przewiduje trzy warianty możliwych rozwiązań. Warianty były konsultowane ze społeczeństwem. Został wskazany wariant, który jest wariantem najbardziej bogatym. Będzie wymagał podjęcia współpracy z Wodami Polskimi także włodarzy miast, dlatego że mieszkańcy wskazali, że np. dobrze by było, żeby po koronie jazu poprowadzić most. Oczywiście, wykracza to poza zakres i możliwości Wód Polskich, ale jesteśmy gotowi na rozmowę i ewentualną współpracę.

Koszt przebudowy Kanału Jamneńskiego? Nawet 313 milionów złotych

Tak czy inaczej w budżecie i w planach mamy założone, że w tym roku chcielibyśmy wyłonić projektanta, jak również podjąć działania, które spowodują, że w połowie roku wrota będą już sterowalne. Docelowe rozwiązanie problemu na Kanale Jamneńskim jest takie, że zostanie tam wybudowana śluza dla możliwości przepływania statków. Zostanie uruchomiona droga wodna pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim. Tak czy inaczej prace są mocno zaawansowane, toczą się.

Trzymamy rękę na pulsie. Chcemy rozwiązać ten problem jak najszybciej. Oczywiście, wiąże się to z wielofunkcyjnym wykorzystaniem jeziora, także z jego funkcją przeciwpowodziową - zakończył.

Likwidacja wrót na Kanale Jamneńskim. Trzy koncepcje przebu...

Zobacz także Konsultacje w sprawie przyszłości jeziora Jamno i wrót sztormowych

Wideo

Komentarze 58

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

pinokio niech się wyPOwie, a papiernik POtwierdzi, że to wina pisu :)

P
Polska w ruinie

A CO MA BYĆ?

WYMRZE JAK POWIAT KOSZALIŃSKI

G
Gość
23 stycznia, 17:34, Gość:

efekt antypolskiej propagandy TVN i fejkowych rePOrtaży o rzekomych "polskich nazistach" świętujących urodziny hitlera po lasach i kłamliwego nazywania faszystami polskich patriotów kobiet i dzieci w Marszu Niepodległości

Forum Kantora i Putina w Jerozolimie. Wśród przykładów antysemityzmu pokazano... polskie flagi!

W siedzibie Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie odbywa się 5. Światowe Forum Holokaustu. Jeszcze przed oficjalnymi przemówieniami gospodarzy i zaproszonych gości zgromadzeni mogli obejrzeć okolicznościowy film podsumowujący historię Forum, a także wskazujący na konkretne przykłady antysemityzmu odnotowywane na świecie na przestrzeni ostatnich lat. Wśród nich zamieszczono zdjęcia... biało-czerwonych flag.

23 stycznia, 22:17, Gość:

Piłeś.?

Głodnemu chleb na myśli.

G
Gość
23 stycznia, 17:34, Gość:

efekt antypolskiej propagandy TVN i fejkowych rePOrtaży o rzekomych "polskich nazistach" świętujących urodziny hitlera po lasach i kłamliwego nazywania faszystami polskich patriotów kobiet i dzieci w Marszu Niepodległości

Forum Kantora i Putina w Jerozolimie. Wśród przykładów antysemityzmu pokazano... polskie flagi!

W siedzibie Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie odbywa się 5. Światowe Forum Holokaustu. Jeszcze przed oficjalnymi przemówieniami gospodarzy i zaproszonych gości zgromadzeni mogli obejrzeć okolicznościowy film podsumowujący historię Forum, a także wskazujący na konkretne przykłady antysemityzmu odnotowywane na świecie na przestrzeni ostatnich lat. Wśród nich zamieszczono zdjęcia... biało-czerwonych flag.

Piłeś.?

G
Gość

Należy przypomnieć czego dotyczy AFERA MELIORACYJNA.

Trole z Dworcowej mocno się uaktywniły i starają się zakłamać sytuację, sprowadzając proces do ataku politycznego.

Śledztwo w sprawie nadużyć w Zachodniopomorskim Zarządzie i Melioracji Wodnych w Szczecinie (instytucja podległa marszałkowi WZP Olgierdowi Geblewiczowi.) podjęła AGENCJA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO ( ABW ) w 2013 roku. Tu należy podkreślić, że ABW nie jest od ścigania drobnych złodziejaszków, w zasadzie ścigają najcięższe przestępstwa przeciwko Państwu. Jednakże tu w związku ze skalą nadużyć, zaangażowaniem prominentnych działacz PO, nieudolnością prokuratury i policji, śledztwo wszczęła ABW.

Pierwsze aresztowanie miało miejsce w czerwcu 2014. Zostali aresztowani dyrektor ZZMiUW Tomasz P. i jego zastępca Andrzej K. W kila dni po aresztowaniu Tomasza P. i Andrzeja K. zatrzymano siedmiu przedsiębiorców zaangażowanych w wykonawstwo robót na zlecenie ZZMiUW. Nota bene tylko tylko trzech jest oskarżonych w procesie głównym. Pozostali prawdopodobne przyznali się do winy i poddali karze.

Sprawa rozwijała się. Praktycznie co kilka tygodni następowały kolejne aresztowania, ogółem 63 osoby. Wśród kolejnych aresztowanych znaleźli się między innymi kolejni dwaj zastępcy dyrektora ZZMiUW Tomasza P. ( nie występują w procesie głównym, czyli przyznali się do winy i poddali karze). Reszta to płotki, kierownicy budów, inspektorzy nadzoru, geodeci, urzędnicy ZZMiUW niższego szczebla. Jest to osobisty dramat tych ludzi, nie wzięli kasy, nic nie ukradli, jedynie poświadczyli nieprawdę w dokumentach.

Teraz po skazaniu mają problem. Jako osoby skazane nie mogą pełnić większości funkcji zawodowych. Mają ograniczenia w zatrudnieniu w instytucjach publicznych itd. itd.

Ogółem sprawa dotyczy nadużyć przy realizacji inwestycji melioracyjnych w WZP w latach 2013 – 2015, na 600 milionów złotych.

Wśród oskarżonych znalazł się min. były starosta Koszaliński Roman Sz. Który pośredniczył w przekazaniu łapówki w wysokości miliona złotych przez przedsiębiorcę z Kołobrzegu Bogdana K. , przyjaciela Pana senatora Stanisława Gawłowskiego, dyrektorowi ZZMiUW Tomaszowi P.

Tak się zastanawiam,jaka jest rola RZGW Szczecin i pana Duklanowskiego w AFERZE MELIORACYJNEJ, dyrektora RZGW Szczecin i redaktora Radia Szczecin . Chyba, że to jest przypadkowa, nieprawdopodobna itd. zbieżność nazwisk. :)

N
Naiwni
23 stycznia, 19:07, Bartezz:

Moi rodzice mieszkają w miejscowości Jamno i nikt z nimi o całej sytuacji nie rozmawiał ten szeroko zakrojony pseudo dialog to niezła ściema. Proszę Pani redaktor rzetelnie przeprowadzać wywiad chyba, że za literówkę słabo płacą

23 stycznia, 19:31, Polska w ruinie:

Tak tak przyjadą i będą się pytać buahaha a może smażalnie dorszy z Chin wam otworzą???

Dokładnie. Temat zamknięty. Nic i nikt tam nie będzie zmieniać.

P
Polska w ruinie
23 stycznia, 19:07, Bartezz:

Moi rodzice mieszkają w miejscowości Jamno i nikt z nimi o całej sytuacji nie rozmawiał ten szeroko zakrojony pseudo dialog to niezła ściema. Proszę Pani redaktor rzetelnie przeprowadzać wywiad chyba, że za literówkę słabo płacą

Tak tak przyjadą i będą się pytać buahaha a może smażalnie dorszy z Chin wam otworzą???

B
Bartezz

Moi rodzice mieszkają w miejscowości Jamno i nikt z nimi o całej sytuacji nie rozmawiał ten szeroko zakrojony pseudo dialog to niezła ściema. Proszę Pani redaktor rzetelnie przeprowadzać wywiad chyba, że za literówkę słabo płacą

G
Gość
23 stycznia, 14:05, brawo TVN:

efekt antypolskiej propagandy TVN i fejkowych rePOrtaży o "polskich nazistach" świętujących urodziny hitlera po lasach.

Forum Kantora i Putina w Jerozolimie. Wśród przykładów antysemityzmu pokazano... polskie flagi!

W siedzibie Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie odbywa się 5. Światowe Forum Holokaustu. Jeszcze przed oficjalnymi przemówieniami gospodarzy i zaproszonych gości zgromadzeni mogli obejrzeć okolicznościowy film podsumowujący historię Forum, a także wskazujący na konkretne przykłady antysemityzmu odnotowywane na świecie na przestrzeni ostatnich lat. Wśród nich zamieszczono zdjęcia... biało-czerwonych flag.

23 stycznia, 15:35, Gość:

Atysemitoeskie k ó r w y z pisu

23 stycznia, 18:03, Gość:

Wstyd na cały świat przyznać się do polskości

roSSyjskie kurvvy putina na wojnie informacyjnej z Polską

G
Gość
23 stycznia, 14:05, brawo TVN:

efekt antypolskiej propagandy TVN i fejkowych rePOrtaży o "polskich nazistach" świętujących urodziny hitlera po lasach.

Forum Kantora i Putina w Jerozolimie. Wśród przykładów antysemityzmu pokazano... polskie flagi!

W siedzibie Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie odbywa się 5. Światowe Forum Holokaustu. Jeszcze przed oficjalnymi przemówieniami gospodarzy i zaproszonych gości zgromadzeni mogli obejrzeć okolicznościowy film podsumowujący historię Forum, a także wskazujący na konkretne przykłady antysemityzmu odnotowywane na świecie na przestrzeni ostatnich lat. Wśród nich zamieszczono zdjęcia... biało-czerwonych flag.

23 stycznia, 15:35, Gość:

Atysemitoeskie k ó r w y z pisu

Wstyd na cały świat przyznać się do polskości

G
Gość
23 stycznia, 14:27, Po co nam taki tchórz:

Prezydent Andrzej Duda otrzymał propozycję, by jako pierwszy przemawiał podczas środowej, oficjalnej kolacji w domu prezydenta Izraela. Niestety ją odrzucił - powiedział Mosze Kantor, szef Fundacji Światowego Forum Holokaustu, cytowany przez "The Times of Israel". 5. Światowe Forum Holokaustu rozpoczęło się 23 stycznia - w wydarzeniu bierze udział m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który ma wygłosić przemówienie

Wstyd po co nam taki tchórz miernota. Wstyd na cały świat!

23 stycznia, 14:46, Niewiarygodne:

Dlaczego prezydent Polski więc kłamał że odmuwiono mu zabrania głosu? Niewiarygodne poddanie Polski i naszej godności. Tchórz....

23 stycznia, 15:25, Na kolanach:

Kłamstwo nienawiść dzielenie Polaków to fundamenty prezydentury Dudy. Dziś możemy się czuć naprawdę na kolanach.

23 stycznia, 17:04, Adolf Hitler:

To nie mój prezydent. W maju dobra zmiana.

23 stycznia, 17:10, Gość:

jedż do Izreaela

Morda w kubeł faszystowska gnido

A
ANTYSEMICKIE SZMATY
23 stycznia, 17:34, Gość:

efekt antypolskiej propagandy TVN i fejkowych rePOrtaży o rzekomych "polskich nazistach" świętujących urodziny hitlera po lasach i kłamliwego nazywania faszystami polskich patriotów kobiet i dzieci w Marszu Niepodległości

Forum Kantora i Putina w Jerozolimie. Wśród przykładów antysemityzmu pokazano... polskie flagi!

W siedzibie Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie odbywa się 5. Światowe Forum Holokaustu. Jeszcze przed oficjalnymi przemówieniami gospodarzy i zaproszonych gości zgromadzeni mogli obejrzeć okolicznościowy film podsumowujący historię Forum, a także wskazujący na konkretne przykłady antysemityzmu odnotowywane na świecie na przestrzeni ostatnich lat. Wśród nich zamieszczono zdjęcia... biało-czerwonych flag.

Biało czerwona szmata z Rybakiem antysemitą polskim w roli głównej

G
Gość
23 stycznia, 17:09, ???:

najpierw powstała niepotrzebna inwestycja ,,rodzinny biznes,, z PO -wrota sztormowe , która de facto miała osuszyć tereny pod budowę mariny dla Firmusa i z działek nieużytków , zrobiły się działki nad morzem warte 2000x więcej . Potem przyszedł PIS .. i chce to poprawić - ponownie za publiczne pieniądze i proponuję , aby ponownie 2 osobowa firma rodzinna z 1 betoniarką,ale teraz z PIS - wygrała przetarg i zrobiła przepławkę dla jachtów - bo pewnie jakiś poseł kupił sobie jacht i do Kołobrzegu nie chce się udać. A przyszłe wybory wygra SLD i ponownie się okaże , coś jest nie tak i ponownie za publiczne pieniądze powstanie przystań jachtowa ....,, by ludziom żyło się lepiej,,

a ja pytam , gdzie odpowiedzialność za ten bubel , również finansowa ? czy każda bezmyślna inwestycja przejdzie płazem ?

Firmusa to kanał Gawłowskiego miał zablokować bo nie chcieli płacić kanapek wyborczych i cegiełek na fundacje, przy poparciu lobby szczecińsko-kołobrzeskiego żeby zablokować powstającą olbrzymią konkurencję dla Kołobrzegu.

G
Gość

efekt antypolskiej propagandy TVN i fejkowych rePOrtaży o rzekomych "polskich nazistach" świętujących urodziny hitlera po lasach i kłamliwego nazywania faszystami polskich patriotów kobiet i dzieci w Marszu Niepodległości

Forum Kantora i Putina w Jerozolimie. Wśród przykładów antysemityzmu pokazano... polskie flagi!

W siedzibie Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie odbywa się 5. Światowe Forum Holokaustu. Jeszcze przed oficjalnymi przemówieniami gospodarzy i zaproszonych gości zgromadzeni mogli obejrzeć okolicznościowy film podsumowujący historię Forum, a także wskazujący na konkretne przykłady antysemityzmu odnotowywane na świecie na przestrzeni ostatnich lat. Wśród nich zamieszczono zdjęcia... biało-czerwonych flag.

G
Gość
23 stycznia, 17:09, ???:

najpierw powstała niepotrzebna inwestycja ,,rodzinny biznes,, z PO -wrota sztormowe , która de facto miała osuszyć tereny pod budowę mariny dla Firmusa i z działek nieużytków , zrobiły się działki nad morzem warte 2000x więcej . Potem przyszedł PIS .. i chce to poprawić - ponownie za publiczne pieniądze i proponuję , aby ponownie 2 osobowa firma rodzinna z 1 betoniarką,ale teraz z PIS - wygrała przetarg i zrobiła przepławkę dla jachtów - bo pewnie jakiś poseł kupił sobie jacht i do Kołobrzegu nie chce się udać. A przyszłe wybory wygra SLD i ponownie się okaże , coś jest nie tak i ponownie za publiczne pieniądze powstanie przystań jachtowa ....,, by ludziom żyło się lepiej,,

a ja pytam , gdzie odpowiedzialność za ten bubel , również finansowa ? czy każda bezmyślna inwestycja przejdzie płazem ?

100/100

Dodaj ogłoszenie