Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera

WW
Dziś podpisano umowę na sfinansowanie zadania „Prowadzenie mieszkania wspomaganego dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym autyzmem i zespołem Aspergera w mieście Kołobrzeg”. Odbywa się to w ramach programu „Azymut – Samodzielność”.

W ramach zadania zatrudniona zostanie kadra mieszkań: min 6 osób, w tym starszy trener samodzielności i trenerzy samodzielności. Wezmą oni udział w szkoleniach prowadzonych przez Fundację SYNAPSIS oraz turnusach wyjazdowych. Kadra będzie musiała zapoznać się z rodzinami potencjalnych użytkowników mieszkań, czyli osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Użytkownicy mieszkań i ich opiekunowie/rodzice wezmą udział w 5-dniowym turnusie wyjazdowym w listopadzie tego roku bądź styczniu 2020.

Mieszkania będą prowadzone zgodnie z modelem opracowanym w ramach projektu „Azymut – Samodzielność”. Prowadzone będą m.in. dokumentacje dotyczące użytkowników mieszkań w zakresie ich diagnozy oraz postępów związanych z przeprowadzonymi treningami. Odstępy czasowe między turnusami treningowymi w mieszkaniu wspomaganym nie będą dłuższe niż 30 dni.

Treningi dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera w mieszkaniach obejmować będą przede wszystkim: trening wspierający rozwój osobisty i porozumiewanie, trening samodzielności, umiejętności społecznych i trening poznawczy oraz zawodowy.

Rodzice/opiekunowie prawni i rodzeństwo oraz najbliższe otoczenie tych osób będą się z kolei uczyć usług asystenckich/włączających. Będą też prowadzone treningi wspólnego spędzania czasu. Treningi obejmą również wsparcie psychologiczne dla rodziców/rodzeństwa, doradztwo prawne dla rodzin dotyczące uprawnień, trybu starania się o świadczenia itp..

Zaplanowano też program wytchnieniowy dla rodziców w formie kilkudniowych/kilkutygodniowych turnusów treningu samodzielności dla ich dorosłych dzieci z ASD w mieszkaniach wspomaganych (miejsca rotacyjne).

Szkolenie dla rodziców będą ponadto obejmowały wspieranie procesu usamodzielniania się dorosłego syna/córki z ASD. Rodzice i rodzeństwo osób z ASD będą też szkoleni, jak efektywnie porozumiewać się z osobami z ASD i spędzać z nimi czas. Zapewnione zostaną dla nich grupy wsparcia i grupy samopomocowe.

W Modelu określono 3 warianty testowania programu, uzależnione od poziomu funkcjonowania OA:
- Wariant A – osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera (wysoko funkcjonujące i stosunkowo samodzielne);
- Wariant B – osoby z Zespołem Aspergera (wysoko funkcjonujące) oraz z Zespołem Aspergera lub autyzmem (średnio funkcjonujące);
- Wariant C – osoby z autyzmem (średnio i słabo funkcjonujące).

Umowę podpisali: członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Janusz Gromek oraz Marian Jagiełka prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Kołobrzegu.
Wartość umowy to 570 310 złotych. Zadanie będzie realizowane od września 2019 r. do końca października 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto