Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wśród firm w Koszalinie wyrośnie osiedle. Mieszkańcy: Konflikt murowany!

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność przy ul. Słowiańskiej w Koszalinie - zdarza się też, że uciążliwą - zaalarmowali nas: - Po sąsiedzku stanie osiedle mieszkaniowe, a przecież to rejon przemysłowy. Konflikt murowany! - przewidują.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność przy ul. Słowiańskiej w Koszalinie - zdarza się też, że uciążliwą - zaalarmowali nas: - Po sąsiedzku stanie osiedle mieszkaniowe, a przecież to rejon przemysłowy. Konflikt murowany! - przewidują. Radek Koleśnik
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność przy ul. Słowiańskiej w Koszalinie - zdarza się też, że uciążliwą - zaalarmowali nas: - Po sąsiedzku stanie osiedle mieszkaniowe, a przecież to rejon przemysłowy. Konflikt murowany! - przewidują.

- Z najwyższym zdumieniem dowiedziałem się, że w strefie przemysłowej, w bardzo bliskim sąsiedztwie naszych firm, ma być zbudowane małe osiedle z ośmioma budynkami 5-kondygnacyjnymi - mówi nam szef jednego z okolicznych zakładów. - O opinię środowiskową wystąpił projektant osiedla. Byłem w Wydziale Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim, aby zapoznać się z dokumentacją. Okazuje się, że w lutym cichaczem zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego w tym rejonie miasta, zezwalając, by na terenach, które wcześniej były przewidziane pod działalność przemysłową, wprowadzono budownictwo mieszkaniowe. Osiedle ma powstać tuż przy halach firm przemysłowych, co będzie rodzić w przyszłości oczywiste protesty mieszkańców. Tyle jest wolnego miejsca w mieście, a tu osiedle wciska się w strefę przemysłową.

Z dokumentów rzeczywiście wynika, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla „przedsięwzięcia polegającego na budowie 8 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z urządzeniami budowlanymi oraz infrastrukturą drogową” przy ul. Słowiańskiej 5. Do zainteresowanych stron trafiły stosowne zawiadomienia w tej sprawie.

Co mówią na ten temat w koszalińskim ratuszu? Jak wyjaśniają kontrowersje? - O zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego od 2012 roku zabiegała właścicielka gruntu, którego one dotyczą - mówi Andrzej Fulbiszewski, inspektor w Wydziale Komunikacji Społecznej i Promocji w koszalińskim ratuszu. - Nie było żadnych uwag, gdy zmiany zostały zaproponowane, a więc nie było podstaw, by odrzucić wniosek. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, jako przeznaczenie działki wskazuje zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub zabudowę usługową - wyjaśnia także A. Fulbiszewski. - Teren nie jest położony na obszarze Podstrefy Koszalin SSE, a dokumenty dotyczące jego przeznaczenia - plan i studium - były wyłożone do wglądu i wówczas - jak mówiłem - nie zgłoszono uwag. Do dzisiaj nie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Natomiast 6 czerwca został złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja środowiskowa jest pierwszą decyzją, którą uzyskuje się m.in. przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. W tym przypadku Urząd Miejski nie może odmówić wydania takiej decyzji - inwestycja jest zgodna z zapisami w planie. Odległość planowanej zabudowy do granicy działki, w najdalszym punkcie, ma wynosić 27 metrów. Mamy nadzieję, że uda się pogodzić sąsiedztwo budynków mieszkaniowych oraz znajdujących się w pobliżu zakładów.

Zobacz także: Sławno: Remont przy ul. Kopernika i Matejki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo