Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpadamy w spiralę długów

Grzegorz LIPIEC
Mieszkaniec Podkarpacia zalega w spłatach kredytów średnio 3572 złotych. Co drugi Polak pożycza, żeby "przeżyć" do końca każdego miesiąca.

Biura informacji gospodarczej

Biura informacji gospodarczej

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to jedno z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej. Jego zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dłużnikach posiadających zaległe zobowiązania, a także o podmiotach, które terminowo regulują zobowiązania. Dzięki zamieszczeniu informacji w ERIF rzetelni płatnicy mają możliwość potwierdzenia swojej wiarygodności finansowej.

Okazuje się, że mieszkańcy Podkarpacia na tle innych regionów wypadają pod względem brania pożyczek całkiem dobrze. Do rekordzistów w zadłużaniu się z Małopolski brakuje nam średnio 500 złotych.

Niezapłacony mandat, rata za telewizor czy też rachunek telefoniczny osobno nie wydają się ogromnym obciążeniem, ale już razem zbierają się często w pokaźną sumę. Kredyt i dług najłatwiej jest "załatwić" kolejną pożyczką. W końcu uzyskanie kredytu jest znacznie prostsze niż kiedyś, bo istnieje wiele firm, które niemal od ręki gwarantują pożyczkę nawet sporych sum pieniędzy.

ZADŁUŻONA MAŁOPOLSKA

Według różnych badań, aż 45 procent Polaków ma problemy w regularnym spłacaniu zobowiązań kredytowych, a 22 procent jest zmuszonych brać kolejny kredyt do tego, aby spłacić poprzednie zobowiązanie.
Jak wynika z najnowszych danych Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A., mieszkańcy województwa podkarpackiego, którzy znaleźli się w tym rejestrze, zalegają ze spłatą średnio 3572 złote. W województwach małopolskim i wielkopolskim kwota ta wzrasta nawet do 4100 złotych, a już 200 złotych długu wystarczy, aby stać się niewiarygodnym finansowo dla banku, sklepu czy też operatora komórkowego. Jak się okazuje, najmniej zadłużeni są mieszkańcy województw świętokrzyskiego (3070,93 zł) oraz podlaskiego (3435,63 zł).

WOLIMY NIE POŻYCZAĆ

Mieszkańcy Podkarpacia nie lubią się zadłużać. Wynika to przede wszystkim z tego, że nasze zarobki są zdecydowanie niższe niż mieszkańców innych regionów Polski. Najwięcej jesteśmy winni fiskusowi oraz bankom, ale nie płacimy też regularnie za czynsz, wodę, światło oraz gaz. I tak na przykład lokatorzy Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Spółdzielni Mieszkaniowej Siarkowiec są dłużni administratorom swoich budynków ponad 3 miliony złotych.

Co się dzieje z tymi, którzy notorycznie unikają zawpłaty czynszu? Najprostszy sposób to wyroki eksmisyjne, jednak w związku z niewielką liczbą lokali socjalnych na terenie Tarnobrzega oraz Stalowej Woli, eksmisje są realizowane z opóźnieniem.
Wodociągi, energetycy i gazownicy mają łatwiej. Zgodnie z prawem energetycznym, dwa tygodnie po niezapłaceniu faktury dłużnicy mogą dostać pierwsze wezwanie do zapłaty, w kolejnym jest już ostrzeżenie, że media zostaną odcięte, jeśli faktura nie będzie zapłacona. W praktyce procedura trwa dłużej.

MAŁA KWOTA, WIELKI KŁOPOT

Nawet niewielka suma, której nie spłacimy przez ponad 60 dni, oznacza, że nie jesteśmy finansowo wiarygodni. I jeśli mamy kłopoty z opłacaniem rat już zaciągniętych kredytów lub rachunków, jest bardzo prawdopodobne, że będziemy mieli problemy ze spłatą kolejnych zobowiązań. Każdy, kto chciałby udzielić nam kredytu, uzna potencjalny zysk za grę niewartą świeczki.
- Rejestr dłużników to znane i powszechnie wykorzystywane narzędzie - mówi Urszula Okarma, prezes Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A - Sklep ze sprzętem agd lub salon samochodowy, zanim podpisze z nami jakąkolwiek umowę sprzedaży ratalnej, prawdopodobnie zweryfikuje, czy terminowo regulujemy inne zobowiązania. Operator telefonii czy telewizji cyfrowej również musi się upewnić, że będzie otrzymywał od nas pieniądze za wystawiane rachunki. Jeśli korzystamy z usług czy dóbr, nie płacąc za nie, nikt nie będzie chciał ich nam sprzedawać - mówi Urszula Okarma.

Rejestr dłużników to jednak nie tylko źródło wiedzy na temat naszych finansowych potknięć. Biura informacji gospodarczej są również szansą na zbudowanie pozytywnego wizerunku osoby rzetelnie regulującej swoje płatności. Każdy z nas może zawnioskować o przekazanie przez kredytodawcę informacji o prawidłowo regulowanych zobowiązaniach. Firma, która uzyska taką pozytywną opinię na nasz temat, nie będzie się obawiać, że współpraca z nami przyniesie jej straty finansowe. I na pewno chętniej podpisze z nami umowę kredytową czy umowę o świadczenie usług.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie