Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszechnica kulturalna przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej zaprasza

Marzena Sutryk [email protected]
– Tablica z postulatami sierpniowymi, to współczesne hieroglify, które są częścią naszej historii – mówił wczoraj Arkadiusz Rybicki.
– Tablica z postulatami sierpniowymi, to współczesne hieroglify, które są częścią naszej historii – mówił wczoraj Arkadiusz Rybicki. Fot. Radosław Brzostek
Przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie od wczoraj działa wszechnica kulturalna. Na początek z wykładem przyjechał poseł PO Arkadiusz Rybicki.

Pomysłodawcą utworzenia wszechnicy kulturalnej, miejsca, w którym będą się spotykać znane osobistości m. in. ze świata polityki i kultury, jest Jan Kuriata, założyciel i prorektor PWSZ w Koszalinie. Dodajmy, że szkoła rozpoczęła swoją działalność niedawno, bo jesienią ubiegłego roku. Już wtedy Jan Kuriata zapowiadał zorganizowanie wszechnicy, która miałaby być dodatkową ofertą kulturalną dla mieszkańców, a zwłaszcza dla studentów.

Wczoraj, z okazji otwarcia działalności koszalińskiej wszechnicy, wykład wygłosił poseł Arkadiusz Rybicki. To on w sierpniu 80. spisał z kolegą na tablicy 21 postulatów
Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 2003 roku tablica wraz z postulatami została wpisana przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego "Pamięć Świata". - Mamy piękną historię, która prowadzi nas do sukcesu. Nasza pozycja bierze się ze zwycięstwa "Solidarności". Polska umiała się odnaleźć w Europie i ma ambicje pójścia do przodu - mówił poseł Rybicki.

Założenie jest takie, że w ramach działalności koszalińskiej wszechnicy w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej będą organizowane spotkania raz na dwa - trzy miesiące. Najbliższe zaplanowane jest na 7 czerwca. Przyjedzie na nie profesor Leon Kieres. - Profesor będzie w Koszalinie, a także w Białogardzie - zapowiada Jan Kuriata. - Będzie mówił o dwudziestoleciu powołania samorządu. To współtwórca tej reformy. Do wszechnicy zaprosiliśmy też profesora Jana Miodka. Już potwierdził swój udział. Ma być także Alosza Awdiejew i Robert Makłowicz, który poprowadzi dyskurs o kuchni. Nie zabraknie też spotkań poświęconych ziemi koszalińskiej.

Spotkania będą otwarte, a wykłady mają być organizowane w formie forum dyskusyjnego. - Chcemy, aby każdy z uczestników mógł zadać pytania - dodaje Jan Kuriata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!