Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie służby postawione w stan gotowości. Będą walczyć ze skutkami silnego wiatru w regionie

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Łuaksz Czerwiński / archiwum polskapresse
To będzie długa i trudna noc dla przedstawicieli służb ratunkowych, a także członków lokalnych sztabów kryzysowych. Przez nasze województwo przejdzie cyklon Ulf, który w porywach przekroczy 120 km/h.

Przedstawiciele służb mundurowych, samorządów, a także wielu innych instytucji spotkali się dzisiaj w ramach zespołu zarządzania kryzysowego, który zorganizował wojewoda Zbigniew Bogucki. Bogaci w ubiegłoroczne doświadczenia wszyscy przygotowują się do walki z nadchodzącym cyklonem.

- W sprawie wichur spotykamy się w tym samym czasie co rok temu. Dziś wyciągnęliśmy już odpowiednie wnioski, ten zespół jest lepiej uzbrojony i przygotowany do odparcia tego typu zagrożenia - zapewniał wojewoda - Prognozy są nieco bezpieczniejsze niż w ubiegłym roku, ale to nie znaczy, że możemy być spokojni - dodaje.

Pełen stan gotowości

Oczywiście najwięcej pracy ponownie mogą mieć strażacy z państwowych i ochotniczych jednostek straży pożarnej. To oni są najbardziej zaangażowani w usuwanie skutków wichury.

- Już z samego rana otrzymaliśmy polecenie, aby komendanci powiatowi zweryfikowali swój sprzęt i zwiększyli stany osobowe. Jednocześnie komendanci powiatowi są w kontakcie z jednostkami OSP. Mamy sprawdzone zasoby agregatów prądotwórczych i stan paliwa. Jeżeli nastanie taka potrzeba, służby PSP i OSP będą mogły w pełnej dyspozycji ruszyć do pomocy - zapewniał Marek Popławski, zastępca zachodniopomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Oprócz straży pożarnej działać będą także pozostałe służby mundurowe, a w gotowości są również ratownicy medyczni. Dużo pracy będzie także po stronie przedstawicieli dwóch firm energetycznych (Enea i Energa), które zaopatrują województwo w energię elektryczną. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie czuwać, żeby wszystkie drogi pozostawały przejezdne. W gotowości mają być lokalne sztaby działające przy samorządach.

- We wszystkich instytucjach przygotowane są specjalne dyżury, żeby działać 24 godziny na dobę - zapewnia Zbigniew Bogucki.

Zabezpieczyć chorych i potrzebujących

W przypadku sytuacji kryzysowych ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom chorym, samotnym i niepełnosprawnym, które same mogą sobie nie poradzić.

- Uczulałem służby, żeby odpowiednio zabezpieczyć infrastrukturę wrażliwą, jak szpitale czy domy pomocy społecznej. Chodzi o zabezpieczenie ich przez zasilanie awaryjne agregatami - informował wojewoda - Bardzo ważny element, który jest nauką z poprzedniego roku, to dotarcie przez pracowników opieki społecznej do osób samotnych i chorych, podłączonych pod różnego rodzaju urządzenia medyczne, żeby w przypadku braku dostaw energii nie były pozostawione samym sobie - dodaje Zbigniew Bogucki.

Najmocniej powieje nad morzem

Wiatr zaczyna się wzmagać, a w Szczecinie i Koszalinie miały już miejsce pierwsze interwencje. Najsilniej będzie wiało w nocy i nad ranem, później siła wiatru powinna spadać. W samym województwie w porywach może osiągać 100 km/h, a w pasie nadmorskim nawet 125 km/h.

- To jest siła wiatru, której trzeba się obawiać i podchodzić z dużą ostrożnością. W zeszłym roku przy silniejszym wietrze udało nam się uniknąć najbardziej tragicznych sytuacji. Nikt nie zginął. Ważne, żeby pozostać w domu i mieć pod opieką najbliższe osoby - apelował Zbigniew Bogucki.

Mieszkańcy otrzymują już alerty RCB, które ostrzegają przed silnym wiatrem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszystkie służby postawione w stan gotowości. Będą walczyć ze skutkami silnego wiatru w regionie - Głos Szczeciński