Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2010: Jak oddać głos w wyborach?

Marzena Sutryk [email protected]
Przygotowania do wyborczej niedzieli w białogardzkim ratuszu
Przygotowania do wyborczej niedzieli w białogardzkim ratuszu Fot. Radek Koleśnik
Dziś głosujemy w wyborach samorządowych. Przypominamy o tym, ile i jakie karty dostaniemy, by zagłosować, w jaki sposób należy oddać głos i kiedy będzie on ważny.

Przede wszystkim przypominamy kolejny raz, że podczas tych wyborów głosowanie w niedzielę jest w innych godzinach - od 8 do 22.

Ile kart do głosowania dostanie wyborca? Cztery - białą, różową, niebieską i żółtą. Jedynie w Koszalinie, który jest miastem na prawach powiatu, wyborca dostanie trzy karty.
Wyborcy w Koszalinie będą wybierać prezydenta miasta (na karcie różowej), radnych miejskich (karta biała) i radnych do sejmiku zachodniopomorskiego (karta niebieska). Nie będą natomiast wybierać radnych powiatowych. Dlatego nie dostaną czwartej karty.

Na ilu kandydatów można oddać głos? Gdy głosujemy na prezydenta, burmistrza czy wójta, to wystarczy postawić jeden znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata. - Pamiętajmy: aby głos był ważny, to musi być znak "X" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata - mówi Elżbieta Radomska, dyrektor koszalińskiego biura wyborczego. Nie można więc stawiać tzw. haczyków czy kropek, ani też niczego dopisywać na karcie, bo głos będzie nieważny.

A jak wygląda głosowanie na radnych?
W Koszalinie, podobnie, jak we wszystkich miastach powyżej 20 tys. mieszkańców, głosując na radnych miejskich, stawiamy znak "X" tylko przy jednym nazwisku z listy, którą wybraliśmy. A listę możemy wybrać tylko jedną.

Postawienie kolejnego "X" na innej liście, sprawi, że głos będzie nieważny. W ten sam sposób będą wybierać radnych miejskich m. in. mieszkańcy Kołobrzegu, czy Szczecinka (to miasta powyżej 20 tys. mieszkańców).

A jak się głosuje na radnych gminnych w mniejszych gminach, czy miastach, które mają poniżej 20 tys. mieszkańców? Tam można oddać głos na tylu kandydatów, ile mandatów radnych przypada na dany okręg i ta liczba w każdej gminie może wyglądać inaczej (szczegóły będą podane na kartach do głosowania).

- I tu też pamiętajmy: gdy zaznaczymy większą liczbę nazwisk, niż wolno, wtedy głos będzie nieważny - mówi Elżbieta Radomska. Jak się wybiera radnych do sejmiku zachodniopomorskiego? W ten sam sposób, jak radnych w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Więc na kartach z nazwiskami kandydatów należy postawić tylko jeden znak "X" przy jednym nazwisku z listy, którą wybraliśmy. A można wybrać tylko jedną listę.

Głosowanie do sejmiku wygląda tak samo w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach.
Jak już podaliśmy, w gminach poza Koszalinem, mieszkańcy będą też wybierać radnych powiatowych (na kartach żółtych). Tych radnych wybiera się tak samo, jak radnych do sejmiku - wyborca może postawić tylko jeden znak "X" przy jednym nazwisku z jednej wybranej listy.
W kilku gminach inaczej będzie wyglądało głosowanie na burmistrza czy wójta. W Polanowie czy Sławnie, gdzie jest jeden kandydat do fotela gospodarza, wyborcy znajdą na karcie tylko jego nazwisko. Do tego pytanie, czy popierają kandydata, czy nie. Co się stanie, gdy kandydat zebrałby większość negatywnych głosów? Wówczas wyboru gospodarza gminy dokonają nowi radni.

W gminach, w których kandydat na wójta, burmistrza, czy prezydenta nie zdobędzie w pierwszej turze ponad 50-procentowego poparcia, będzie konieczne przeprowadzenie drugiej tury. Do tej z kolei przejdzie dwóch kandydatów z największą liczbą głosów. Druga tura - 5 grudnia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!