Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2019. Cisza wyborcza. Co może przedłużyć ciszę wyborczą? Wyniki poznamy o 21 w niedzielę? Co może się zdarzyć? 13.10.2019

Fitz
Cisza wyborcza 2019. Wybory Parlamentarne 2019
Cisza wyborcza 2019. Wybory Parlamentarne 2019 archiwum
Wybory 2019: co może się zdarzyć? Oby nie tym razem: trzy razy śmierć. Sprawdzamy co może się zdarzyć, co wydłuży ciszę wyborczą. Normalnie cisza wyborcza powinna zakończyć się o godzinie 21. Sprawdź co może zmienić decyzję komisji wyborczej i wydłużyć ciszę wyborczą. Wyniki wyborów 2019 poznamy o godzinie 21?

13 października o godz. 21 usiądziemy przed ekranami, otworzymy chipsy i nie tylko, a po chwili dzięki exit poll będziemy wiedzieć, kto wygrał. Ale czy na pewno już o 21.? Co aż tak szczególnego może przedłużyć głosowanie i ciszę wyborczą? Dramaty.

16 XI 2014: śmierć w Zabrzu

W lokalu wyborczym w dzielnicy Kończyce 74-letni mężczyzna zasłabł tuż po oddaniu głosu. Pogotowie mimo reanimacji nic nie wskórało.

Było to przed godziną 10. Do lokalu obwodowej komisji wyborczej przy ul. Paderewskiego (przedszkole) wszedł starszy mężczyzna z żoną. Po oddaniu głosu umarł.

Przewodniczący komisji natychmiast wezwał pogotowie, lecz nie udało się uratować zabrzańskiego wyborcy. Spełnił swój ostatni obowiązek...

Reanimacja trwała godzinę, ale urnę czasowo przeniesiono na korytarz. Przerwa w głosowaniu trwała tylko kilkanaście minut, więc wybory w tym obwodzie zakończyły się normalnie, o godz. 21.

Lokale wyborcze to spokojne miejsca odwiedzane przez skupionych ludzi, którzy po kilku minutach wychodzą. Niestety nie zawsze.

16 XI 2014: śmierć w Siedliskach

Tego samego dnia na pół godziny przerwano głosowanie w obwodowej komisji wyborczej w Siedliskach Drugich (Lubelskie) – również z powodu śmierci mężczyzny, który przyszedł głosować z małżonką.

78-letni wyborca zasłabł przed godz. 15. Był reanimowany, ale w tym czasie głosowanie trwało. Przerwano je, gdy wyborca ten zmarł: w lokalu wyborczym służby podjęły czynności, zaś lokal przeniesiono do innego pomieszczenia. Nie było trudno, gdyż była to szkoła.

Komisja nawet na sekundę nie straciła z oczu urny. Głosowania nie przedłużono.

24 V 2015: śmierć w Kowalach

W miejscowości Kowale (pow. cieszyński na Śląsku) w lokalu wyborczym zmarła 80-letnia kobieta. Zasłabła zanim odebrała kartę do głosowania. Reanimacja nie pomogła.

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 14 zarządziła przerwę od godz. 17.30 do 19. W związku z nią przedłużyła swą pracę o 1,5 godziny.

Ponieważ po 21. głosowanie wciąż trwało (co prawda w jednym lokalu), Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła o wydłużeniu ciszy wyborczej w całej Polsce do godziny 22.30. Pierwsze sondażowe wyniki poznaliśmy więc 1,5 godziny później niż zwykle.

Komitety według wylosowanych numerów list:

  • lista nr 1: Polskie Stronnictwo Ludowe (lider Władysław Kosiniak-Kamysz, hasło: Łączymy Polaków);
  • lista nr 2: Prawo i Sprawiedliwość (lider Jarosław Kaczyński, hasło: Dobry czas dla Polski);
  • lista nr 3: Sojusz Lewicy Demokratycznej (lider Włodzimierz Czarzasty, hasło: Łączy nas przyszłość);
  • lista nr 4: Konfederacja Wolność i Niepodległość (lider Janusz Korwin-Mikke);
  • lista nr 5: Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni (lider Grzegorz Schetyna, hasło: Jutro może być lepsze).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo