Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
4 z 8
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Koalicja Europejska powstała 1 lutego także z myślą o...

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Porównujemy programy komitetów

Koalicja Europejska PO PSL SLD N Zieloni

Koalicja Europejska powstała 1 lutego także z myślą o wyborach do Parlamentu Europejskiego, a przede wszystkim pokonania Prawa i Sprawiedliwości. Tworzą ją: Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, .Nowoczesna, Zieloni. Na listach KE znajdziemy kandydatów, którzy reprezentują bardzo rozległy wachlarz doświadczeń i to nie tylko politycznych. Mamy na przykład Leszka Millera byłego wysokiego działacza PZPR, późniejszego szefa SLD obok Katarzyny Lubnauer szefowej .Nowoczesnej, działającej w kontrze do PO czy wreszcie Janinę Ochojską prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, jedynkę na liście dolnośląskiej i opolskiej, wcześniej w ogóle nie kojarzoną z polityką.

Drugie, co rzuca się w oczy to to, ze Komisja Europejska jest w wielu kwestiach niespójna. O ile Platforma Obywatelska deklaruje wolę wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty euro, tak w koalicyjnej kampanii ten temat praktycznie nie istnieje. Do wprowadzenia euro sceptycznie podchodzą ludowcy. Podobnie - czyli niespójnie – jest też w kwestii wpisania członkostwa Polski w Unii Europejskiej do konstytucji. Taki pomysł zgłosił szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Pozostałe partie to przemilczały. Tylko część ugrupowań tworzących Koalicję wyraźnie popiera zawieranie związków partnerskich przez osoby tej samej płci, czy aborcję na życzenie. Za to wszyscy podkreślają poszanowanie praw mniejszości narodowych, religijnych, seksualnych i równość kobiet.

Koalicjanci obiecują przełamanie izolacji Polski w Unii Europejskiej i mimo zapowiedzi zmniejszenia funduszy dedykowanych Polsce po 2021 roku, zapowiadają wywalczenie dodatkowych miliardów na naszą służbę zdrowia. Wszystkie partie Koalicji Europejskiej zgodnie deklarują odchodzenie od węgla na rzecz bardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii.

Koalicjanci są za ściślejsza kontrolą praworządności w krajach członkowskich, ale jednocześnie sprzeciwiają się wiązaniu z tym podziału funduszy z Unii Europejskie, bo mogą na tym ucierpieć obywatele. Postulują poprawianie obecnego modelu Unii Europejskiej poprzez integrację państw, a ma to polegać na tworzeniu wspólnych polityk, instytucji i silniejszej integracji unijnego rynku. Zdaniem ich kandydatów, należy na przykład jeszcze bardziej zliberalizować przepływ pracowników.
Co do uchodźców Koalicja postuluje, że należy pomagać krajom skąd uciekają, a jeżeli przyjmować, to wprowadzając szczelną kontrolę - Coś na kształt amerykańskiej loterii wizowej - zaproponowała Janina Ochojska. Przy czym podkreślają, że nie możemy się zamykać na imigrantów, bo coraz bardziej będzie ich potrzebowała nasza gospodarka.

Zobacz programy pozostałych komitetów na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami

Zobacz również

Wieczór wspomnieniowy poświęcony pamięci Alojzego Leszka Gzelli

NOWE
Wieczór wspomnieniowy poświęcony pamięci Alojzego Leszka Gzelli

Marek Ziętara, nowy trener Comarch Cracovii: Walka o medale w trzecim roku pracy

Polecamy

Zaakceptuj „złote blizny” w swoim życiu. Kintsugi uczy naprawiać garnki... i życie

Zaakceptuj „złote blizny” w swoim życiu. Kintsugi uczy naprawiać garnki... i życie

Bayer zdetronizował Bayern. Zagra w sierpniu na Narodowym? Adam Matysek: Sensacja!

TYLKO U NAS
Bayer zdetronizował Bayern. Zagra w sierpniu na Narodowym? Adam Matysek: Sensacja!

Tak będzie wyglądać in vitro po polsku. To najnowsze ustalenia

Tak będzie wyglądać in vitro po polsku. To najnowsze ustalenia