Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Parlamentarne 2019: Wynik PiS nie taki pewny - Nietypowy sondaż [11.10.2019] Kto wygra wybory?

Fitz
Wybory Parlamentarne 2019. Wyniki wyborów. KTO WYGRA WYBORY?
Wybory Parlamentarne 2019. Wyniki wyborów. KTO WYGRA WYBORY? archiwum
Wybory Parlamentarne 2019. Wynik i sondaż. Czy PiS nie może być taki pewny wyniku. Sprawdź najnowsze przewidywania w sondażach. Czy PiS może obawiać się o wynik. Sprawdź najnowsze sondaże dotyczące wyborów parlamentarnych 2019.

Wybory 2019 do Sejmu i Senatu: 13 października o godz. 21 będziemy już wiedzieć, kto wygrał – dzięki badaniu exit poll. Ale wcale nie jest przesądzone, że będzie to PiS. Pewien szczególny sondaż może zaniepokoić tę partię.

Wyniki rutynowych badań przedwyborczych nie zostawiają opozycji żadnych złudzeń: głosowanie na największe opozycyjne ugrupowanie deklaruje prawie dwa razy mniej badanych niż na partię rządzącą, a większość pozostałych sił politycznych nie osiągnie progu wyborczego. Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych do Sejmu wejdą tylko cztery ugrupowania.

Wybory Parlamentarne 2019: Deklaracje wyborcze (proc.)

  • PiS 45,1
  • KO 24,6
  • Lewica 12,6
  • PSL (z Kukizem) 5,6

Większość zastanawia się nie nad tym, kto wygra, ale czy rozmiar zwycięstwa pozwoli PiS-owi rządzić samodzielnie przy zachowaniu przewagi większościowej nad całą opozycją.

Tymczasem ta sama pracownia – IBRiS – przeprowadziła szczególne badanie, które rzuca inne światło na spodziewane wyniki wyborcze.

Wybory do sejmu i senatu 2019. Kiedy wybory do parlamentu? Jak głosować i kiedy? Data, Termin

Wybory Parlamentarne 2019: Jak głosować? Kiedy wybory do sejmu i senatu? Termin, DATA

Wybory Parlamentarne 2019: Wyniki wyborów! Kiedy poznamy wyniki Exit poll, Ipsos

Wybory Parlamentarne 2019. Niepewny wynik PiS-u – szczególny sondaż

Wybory Parlamentarne 2019: Jestem za. Nie idę.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych podszedł do nastawień wyborczych pod innym kątem: spytał nie tylko o standardowe preferencje, ale zbadał, w

jakim stopniu są zdeterminowani zwolennicy poszczególnych bloków politycznych. Innymi słowy – którzy wyborcy nie pójdą głosować mimo iż mają swój typ. Wyniki są niepokojące dla PiS-u i PSL-u.

Z sondażu IBRiS-u wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może z całą pewnością liczyć tylko na 39 proc. głosów swoich zwolenników, a 25 proc. jest już tylko „prawie pewnych” swego udziału w wyborach, natomiast reszta entuzjastów partii rządzącej nie pójdzie do urn. Najbardziej zdeterminowani są popierający Lewicę: według IBRiS-u 100 proc. badanych lewicowych wyborców zadeklarowało całkowicie pewny udział w głosowaniu. I odwrotnie: aż 43 proc. fanów PSL (startują z Kukizem) nie czuje zbytniej motywacji do wybierania parlamentu.

Wybory Parlamentarne 2019: Bardzo lub raczej zdeterminowani do udziału w wyborach:

  • zwolennicy Lewicy – 100 proc.;
  • zwolennicy KO – 89 proc.;
  • zwolennicy PiS – 64 proc.;
  • zwolennicy PSL – 57 proc.

Gdy te motywacje nałożymy na preferencje, może się okazać, że takie partie jak PSL czy PiS osiągną zauważalnie gorsze wyniki od teoretycznego poparcia swych elektoratów!

Obok zwykłych sondaży wyrażających poparcie jest jeden szczególny: odzwierciedla stopień zaangażowania zwolenników poszczególnych partii. Niektóre stracą dużo głosów, bo ich zdeklarowani wyborcy nie pójdą do urn.

Wybory Parlamentarne 2019 [FREKWENCJA, WYNIKI] Nikogo nie wybierze większość Polaków

Wybory Parlamentarne 2019: wyniki, jak głosować, frekwencja, sondaże, cisza wyborcza, kto wygra [SEJM, SENAT KTO SIĘ DOSTAŁ]

Wybory 2019: Co obiecuje PiS? Nowa piątka Kaczyńskiego. Sprawdź nowe obietnice na 100 dni nowych rządów

Wybory 2019. Cisza wyborcza. Co może przedłużyć ciszę wyborczą? Wyniki poznamy o 21 w niedzielę? Co może się zdarzyć?

Wybory Parlamentarne 2019: Kto wygra wybory do parlamentu: Ważna liczba

To nie wszystko. Październikowy sondaż IBRiS-u pokazuje, że czynny udział w wyborach zadeklarowało 58,6 procent badanych („zdecydowanie tak” lub „raczej tak”). Dodajmy, że deklaracje zawsze idą dalej niż późniejsza rzeczywistość. W 32 różnego rodzaju głosowaniach ogólnokrajowych frekwencja tylko 9 razy przekroczyła 50 proc. (dodając drugie tury wyborów prezydenckich – 13 razy).

Od 1989 r. parlament wybieraliśmy 9 razy. Średnia frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu to 49,62 proc. Jeśli mniej więcej taka będzie tym razem, to po nałożeniu jej na spodziewane wyniki ugrupowań, okaże się, że najlepsze z nich – PiS – zdobyłoby 22,4 proc. głosów dorosłych Polaków.

Jeśli na to nałożymy jeszcze wykazaną przez IBRiS relatywnie niską determinację wzięcia udziału w głosowaniu zwolenników PiS-u – wynik tej partii spadnie do kilkunastu procent czynnego poparcia wśród uprawnionych do głosowania. To nienadzwyczajna legitymacja do rządzenia zważywszy na fakt, iż w takim razie ponad 80 proc. uprawnionych nie wyrazi życzenia, aby rządziła zwycięska partia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo