Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2015. Możesz oddać głos korespondencyjnie

Joanna Boroń
Do koszalińskiego Wydziału Spraw Obywatelskich, na ręce Alicji Czeczotki, trafiło już 11 wniosków o korespondencyjne głosowanie.
Do koszalińskiego Wydziału Spraw Obywatelskich, na ręce Alicji Czeczotki, trafiło już 11 wniosków o korespondencyjne głosowanie. Radek Koleśnik
Po raz pierwszy każdy może zagłosować w wyborach korespondencyjnie. Sprawdziliśmy czy wiedzą też o tym urzędnicy. Okazało się, że nie wszyscy

Nasza czytelniczka spod Koszalina planuje razem z mężem wyjechać na kilka tygodni. Chciałaby jednak wziąć udział w wyborach prezydenckich, bo jak mówi, to jej obywatelski obowiązek. - Myślałam, że załatwię to od ręki, ale niestety mi się nie udało - żali się czytelniczka.
Pytań o tę wyborczą nowość mieliśmy więcej. Postanowiliśmy więc sprawdzić w kilku gminach jak wygląda poziom wiedzy na temat tego nowego narzędzia do głosowania. Zadzwoniliśmy do urzędów podając się za mieszkańców, którzy planują zagłosować korespondencyjnie.
W gminie Postomino oraz w Malechowie usłyszeliśmy, że potrzebne nam będzie... orzeczenie o niepełnosprawności.
Nie jest to zgodne z prawdą, bo w tych wyborach każdy może skorzystać z tej formy głosowania. Nie tylko osoby z niepełnosprawnością.
W kilku urzędach (na przykład Dygowo, Białogard) próbowano nas namówić byśmy zamiast głosować korespondencyjnie pobrali zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania, reklamując nam to rozwiązanie jako wygodniejsze. W Złocieńcu usłyszeliśmy, że korespondencyjnie można głosować tylko w konkretnym lokalu (bzdura), dlatego lepiej pobrać zaświadczenie, bo z nim zagłosować można w dowolnym lokalu wyborczym na terenie Polski (prawda).
W każdej z gmin poradzono nam stawić się w urzędzie z wnioskiem. Tymczasem zgodnie z przepisami taki wniosek wysłać można faksem, listem, albo elektronicznie. Za pośrednictwem poczty można też dostać pakiet do głosowania. O takiej możliwości poinformowano nas w Polanowie. Co więcej urzędniczka powiedziała, że jeśli wyborca jest niepełnosprawny to urzędnik może mu pakiet do głosowania dostarczyć do domu.
Nasze - i czytelników - doświadczenia potwierdzają wyniki badań Fundacji im. Stefana Batorego. Fundacja przeprowadziła badanie na temat możliwości głosowania korespondencyjnego. Tzw. "tajemniczy klienci" zadzwonili do 10% gmin w Polsce: 155 gmin wiejskich, 24 gmin miejskich i 61 gmin wiejsko-miejskich oraz 3 miast na prawach powiatu. W ponad 40 procentach gmin "tajemniczy klienci" nie uzyskali wszystkich potrzebnych informacji.

Jak głosować?

Jeśli chcemy skorzystać z tej formy głosowania musimy zwrócić się do urzędu (zwykle wydział spraw obywatelskich) osobiście, pisemnie, za pośrednictwem faksu oraz drogą elektroniczną. Wzór zawiadomienia można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.
Termin składania wniosków o głosowanie mija 27 kwietnia. Osoby, które się zgłoszą dostaną z urzędów gminy najpóźniej do 4 maja pakiety, zawierające kartę do głosowania i kopertę. Postępując zgodnie z instrukcją umieszczoną w zestawie, głosujący wypełnia kartę i najpóźniej do 7 maja musi nadać ją w placówce pocztowej znajdującej się na obszarze obwodu wyborczego.
Jeżeli przesyłka ma być wysłana z innego miejsca trzeba zrobić to odpowiednio wcześniej.
Można też dostarczyć uzupełniony zestaw do urzędu gminy lub w dniu głosowania do obwodowej komisji wyborczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!