Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2014. Jak głosować [PORADNIK]. Wieczór wyborczy na gk24.pl

Marzena Sutryk
W niedzielę wybieramy prezydentów, burmistrzów i wójtów miast i gmin oraz radnych miast i gmin, sejmiku województwa zachodniopomorskiego - oraz - poza Koszalinem - radnych powiatowych.
W niedzielę wybieramy prezydentów, burmistrzów i wójtów miast i gmin oraz radnych miast i gmin, sejmiku województwa zachodniopomorskiego - oraz - poza Koszalinem - radnych powiatowych. archiwum
W niedzielę wybieramy prezydentów, burmistrzów i wójtów miast i gmin oraz radnych miast i gmin, sejmiku województwa zachodniopomorskiego - oraz - poza Koszalinem - radnych powiatowych.

16 listopada każdy pełnoletni obywatel, który nie jest pozbawiony praw wyborczych, może wziąć udział w głosowaniu i mieć wpływ na to, kto będzie rządził przez kolejne 4 lata w regionie.

Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę w godzinach 7 - 21. Zanim wybierzecie się głosować, pamiętajcie o dokumencie tożsamości ze zdjęciem.

- To może być dowód osobisty, ale nie ten stary książeczkowy, bo te nie są ważne, to może być też prawo jazdy, paszport, legitymacja studencka - wyjaśnia Elżbieta Radomska, dyrektor biura wyborczego w Koszalinie.
Bez dokumentu nie dostaniecie w komisji wyborczej karty do głosowania. A jak znaleźć swoją komisję wyborczą? Obwody do głosowania są takie, jak podczas wyborów do europarlamentu.

Mieszkańcy Koszalina (miasto na prawach powiatu, tu nie wybiera się radnych powiatowych) otrzymają po trzy karty do głosowania, wszystkie w formacie A4: w wyborach do Rady Miejskiej w Koszalinie - broszurę w kolorze białym, w wyborach prezydenta Koszalina - karta będzie w kolorze różowym, w wyborach do sejmiku województwa zachodniopomorskiego - w kolorze niebieskim.
W pozostałych miastach i gminach wyborcy otrzymają po cztery karty (także w formacie A4) - różową z kandydatami na włodarza, białą z kandydatami na radnych miejskich albo gminnych, żółtą z kandydatami na radnych powiatowych i niebieską z kandydatami do sejmiku.

Jak oddać głos, by on był ważny?

- Na każdej z kart do głosowania wyborca może wybrać tylko jedno nazwisko i w kratce obok tego nazwiska powinien postawić znak "iks" albo krzyżyk - mówi Elżbieta Radomska, dyrektor biura wyborczego w Koszalinie. - Postawienie znaku obok kratki spowoduje, że głos będzie nieważny.

W regionie mamy kilka gmin, gdzie startuje tylko jeden kandydat na włodarza, np. w Polanowie, Postominie, Gościnie. Tam wyborcy dostaną na karcie z jego nazwiskiem do wyboru wskazanie TAK albo NIE. Kandydat, by objąć urząd, będzie musiał zdobył ponad połowę poparcia; frekwencja nie ma tu znaczenia.
Natomiast w 14 gminach w regionie o fotel włodarza walczy po dwóch kandydatów. Tam też nie będzie drugiej tury - wygra ten, który zdobędzie przewagę.

A tam, gdzie w pierwszej turze nie uda się wybrać włodarzy, to głosowanie będzie 30 listopada.

KOSZALIN

Na terenie miasta utworzono 49 stałych obwodów głosowania oraz 4 odrębne, tzw. zamknięte. porównaniu do ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego zmieniona została jedna siedziba obwodowej komisji wyborczej. Mianowicie obwód nr 3 mieści się obecnie w Żłobku Miejskim "Smyk" przy ul. Chrzanowskiego 10, a poprzednio był Klubie Osiedlowym "Kanion" przy ul. Krzyżanowskiego 26.

Urząd Miejski w Koszalinie wydrukował ponad 44 tysięcy informatorów o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, które - poprzez gońców ratusza - trafiły do skrzynek adresowych naszych mieszkańców.

W dniu wyborów wyborcy niepełnosprawni i osoby starsze będą miały zapewniony transport dowóz do lokali wyborczych. Zgłoszenia dotyczące dowozu osób niepełnosprawnych przyjmowane są pod numerem telefonu 94 348-86-11 w godzinach pracy Urzędu, w dniu wyborów 94 348-88-52.

Głosować można - w wyborach do Rady Miejskiej w Koszalinie i w wyborach do sejmiku - tylko na jedną listę, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu.

Postawienie znaku "x" w kratce obok nazwisk kandydatów z różnych list lub brak znaku "x" w kratce powoduje nieważność głosu.
W wyborach prezydenta miasta głosować można na jednego kandydata, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata, na którego wyborca głosuje. Postawienie znaku "x" w więcej niż jednej kratce lub brak znaku "x" w kratce powoduje nieważność głosu.

Wieczór wyborczy na gk24.pl

Drodzy Internauci, w niedzielę po godz. 21, po zakończeniu ciszy wyborczej, będziemy podawać pierwsze, nieoficjalne i cząstkowe oczywiście wyniki wyborów w naszym regionie. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony www.gk24.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!