Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Skandal wyborczy w Słupsku. Porzucono worki z głosami

maz/hilarecki
Skandal wyborczy w Słupsku. W ratuszu w miejskiej komisji wyborczej leżą worki z głosami. Porzucone, ponieważ od rana trwa zamieszanie z przyjmowaniem wyników wyborów w Słupsku.

AKTUALIZACJA 18:02

- Brakuje nam jeszcze 8 komisji obwodowych, abyśmy mogli zakończyć liczenie głosów oddanych podczas niedzielnych wyborów w Słupsku - powiedział nam w poniedziałek po godzinie 17. Bartłomiej Głowala, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Słupsku. Wg niego dwie z nich czekają jeszcze na przyjęcie protokołów powyborczych, a pozostałe po wprowadzeniu danych do systemu będą mogły się rozliczyć z urzędnikami wyborczymi. Poza tym dodał, że ewentualna kwestia porzucania worków z kartami do głosowania, to jest pytanie o odpowiedzialność osób, które pracowały w komisjach obwodowych.

- Dopóki karty nie dostaną dostarczone do Miejskiej Komisji Wyborczej, to odpowiada za nie komisja obwodowa. Wszystkim było ciężko, ale wbrew stanowisku niektórym członkom obwodowych komisji wyborczych, nie robiliśmy nic, aby im utrudnić życie, ale realizowaliśmy swoje wytyczne i chcieliśmy się z nich jak najlepiej wywiązać - podkreśla Bartłomiej Głowala. Na razie nie był w stanie powiedzieć, czy rzeczywiście ktoś porzucił worek z kartami do głosowania, ale jeśli się tak stało, to po plombach, które powinny być założone na każdy worek, można będzie rozpoznać, z jakiej komisji obwodowej one pochodziły.

Jak donoszą media, problemy komisji obwodowych to nie tylko specyfika Słupska. W innych miastach także członkowie komisji czekają w długich kolejkach. Pewne światło wyjaśniające tę sytuację rzuca list elektroniczny, który otrzymaliśmy od członkini jednej z komisji obwodowych w Słupsku, a w nim czytamy:

" Skąd zamieszanie z liczeniem i zdawaniem? Szkolenie członków komisji wyborczych to skandal. Na pierwszym szkoleniu trzeba było wypisać jedynie dane, nr konta i to wszystko. Spotkanie trwało kilkanaście minut, a do elektryka w Słupsku zwołano wszystkich w godzinach pracy. Drugi dzień szkolenia to przedstawienie przez panią z ratusza prezentacji na slajdach, czyli to, co jest dostępne dla każdego, Zero wytłumaczenia, jak ma przebiegać praca, jak robić w praktyce protokoły i jak wszystko pakować. Stad praktycznie wszystkie komisje musiały rozpakować worki w ratuszu i przekładać z jednego do drugiego karty do głosowania i koperty. Do tego lekceważący stosunek komisji w ratuszu i straszenie policją, gdy brakowało komuś jakiejś pieczęci Komisja w ratuszu tez podawała błędne informacje. Stąd wynika, że w ogóle nie wiedzieli co robić. Proszę popytać przewodniczących komisji. Myślę, że wiele maja do powiedzenia. Dlaczego tylko tak jest w Słupsku a w innych miastach ?"

AKTUALIZACJA - GODZINA 14:54

Niektórzy członkowie komisji obwodowych, czekający wiele godzin na przekazanie głosów do miejskiej komisji, postanowili porzucić pracę. Inni zdenerwowani skarżą się dziennikarzom i nie wiedzą, co robić. Na korytarzu jest wielkie zamieszanie. Stąd podawanie wyników tak się opóźnia w naszym mieście.

Problemy w komisji wyborczej

Faktem jest, że do godziny 15 mamy w Słupsku policzone wyniki z 23 z 47 obwodów do głosowania. Dla porównania w Koszalinie są już policzone wyniki z 54 z 55 obwodów. Wynik więc jest tam jasny, bo w owej brakującej komisji były 353 głosy. W Szczecinie brak wyników jednego z.... 206 obwodów.

AKTUALIZACJA - GODZINA 14:30

Czekającym w słupskim ratuszu na zdanie protokołów i worków z kartami do głosowania już puszczają nerwy z powodu wielogodzinnego tkwienia w kolejce i złej organizacji.

Niektórzy siedzą w ratuszu od godziny 6. Z chęcią poszliby do domu, ale zawarli umowę, więc muszą ją otrzymać, a więc czekać na załatwienie wszystkich procedur związanych ze zdaniem dokumentacji wyborczej. Odebraliśmy już kilka telefonów od rodziców młodych ludzi, którzy zostali członkami komisji obwodowych, a teraz czują się oszukani, bo zarobią znacznie mniej niż członkowie tych komisji, które wydawały karty do głosowania, a mają więcej obowiązków i stracą więcej czasu.

Prezydent Robert Biedroń twierdzi, że działalność komisji obwodowych organizują władze państwowe i to one powinny w przyszłość zreorganizować liczenie oddanych głosów. Bartłomiej Głowala, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Słupsku dzisiaj (22 października) po południu nie odbierał od nas telefonu, gdy chcieliśmy go poprosić o wyjaśnienia w tej sprawie.

My natomiast rozmawialiśmy z Robertem Stachurskim, członkiem Komisji Obwodowej nr 28 w Słupsku, który opowiedział nam o swoich wrażeniach i spostrzeżeniach.


Po godzinie 8 w poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza w Słupska przyjęła dopiero 14 z 47 protokołów obwodowych komisji wyborczych.

Cztery lata temu liczenie głosów zakończono o wiele szybciej. Jak się okazuje, opóźnienie to efekt tego, że podczas tegorocznych wyborów samorządowych w komisjach obwodowych pracowały po dwie komisje: jedna wydawała karty do głosowania, a druga - liczyła oddane głosy. Problem w tym, że aby swoją pracę mogła zacząć druga komisja, trzeba było spisać protokół, a to wszystko długo trwało. Poza tym protokół, który spisywała druga komisja, był trudny do wypełnienia.

Najnowsza frekwencja w Słupsku wynosi 42.47%

W rezultacie wiele komisji obwodowych musiało go poprawiać. Rezultat jest taki, że obecnie jeszcze wiele komisji obwodowych czeka na zdanie swojego protokołu do Miejskiej Komisji Wyborczej. Ta procedura potrwa jeszcze kilka godzin. Dlatego obecnie wszyscy mówią jedynie o wynikach przekazywanych różnym sztabom wyborczym przez ich przedstawicieli w komisjach obwodowych.

***
Wybory Samorządowe 2018 w Słupsku i regionie. Prezentujemy najnowsze dane dotyczące wyników wyborów samorządowych w Słupsku i regionie. Na gp24 znajdziecie najnowsze informacje dotyczące frekwencji oraz pierwsze szczątkowe wyniki wyborów. Sprawdź ile procent głosów zdobył Twój kandydat w wyborach samorządowych. Wszystkie informacje dotyczące wyborów samorządowych 2018 w Słupsku i regionie aktualizujemy na na żywo na gp24.pl. Więcej informacji oraz materiały wideo a także znajdziecie w naszym serwisie wyborczym **

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

**.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 - Wybory samorządowe w Polsce w 2018 – wybory samorządowe, które zostały zarządzone 13 sierpnia 2018. I tura odbędzie się 21 października, natomiast II tura wyborów na włodarzy dwa tygodnie później – 4 listopada.

WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 w Słupsku i regionie - WYNIKI NA ŻYWO ZNAJDZIESZ TUTAJ - KLIKNIJ I SPRAWDŹ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Skandal wyborczy w Słupsku. Porzucono worki z głosami - Głos Pomorza