Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew na Górze Chełmskiej budzi emocje. Tak wygląda stadion z drogą za 5 mln zł [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Tak obecnie wygląda stadion na Górze Chełmskiej.
Tak obecnie wygląda stadion na Górze Chełmskiej. Dawid Jaśkiewicz/Radosław Brzostek
Kolejne głosy oburzenia i sprzeciwu wobec planów koszalińskiego ratusza wycinki ponad 300 drzew na Górze Chełmskiej. List z protestem ślą członkowie Ligi Ochrony Przyrody.

Zobacz: Stadion na Górze Chełmskiej z lotu ptaka

Pojechaliśmy obejrzeć stadion, który - według urzędników z koszalińskiego ratusza - jest kluczowy dla tej inwestycji, czyli wycinki drzew i budowy nowej drogi. Ta droga - słyszymy - ma właśnie prowadzić do rozbudowanego, planowanego od lat, centrum rekreacyjnego na Górze Chełmskiej. Protestujący twierdzą jednak, że to tylko słowa, a wycinka i budowa nowej drogi to ukłon w stronę powstającego tu centrum pielgrzymkowego.

Jak więc wygląda ten stadion, do którego ma prowadzić nowa droga?

- To jest rudera, obraz nędzy i rozpaczy. Niech sobie z nas nie żartują, a te 5 milionów złotych, które chcą wydać na drogę, wsadzą w ten stadion, korty tenisowe i wszystko inne. Ale nie w wycinkę drzew. Ludzie sobie tu dojdą. Ile trwa spacer z parkingu do stadionu? Pięć minut? - komentuje dla nas Krzysztof Rębacz, koszalinianin, którego spotkaliśmy, lustrując w środę sportowy obiekt na Górze Chełmskiej. Podobnie mówili inni.

Liga Ochrony Przyrody też już wysłała do prezydenta Koszalina stosowne pismo.

- LOP, Zarządu Okręgu w Koszalinie, uważa, że inwestycja planowana na Górze Chełmskiej będzie szkodliwa dla środowiska przyrodniczego. Wzgórza Koszalińskie, w tym Góra Chełmska, leżą w strefie prawnie chronionego krajobrazu. Rzeź ponad 300 drzew i wyasfaltowanie dojazdu do stadionu, mocno zaburzy istniejący, jeszcze w miarę naturalny, stan przyrody. Nie można przecenić roli drzew w środowisku! - piszą członkowie LOP, na czele z przewodniczącą komisji rewizyjnej Marią Gwizdała - Czekałowską i wiceprezes zarządu okręgu Grażyną Małkiewicz.

- 60-letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu, ile potrzebują trzy osoby - przypominają dalej autorzy listu.

- Jedno duże drzewo usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują dwa domy jednorodzinne. 100-letni buk wytwarza w ciągu godziny 1200 litrów tlenu. Taką ilość tlenu może wyemitować dopiero około 2700 młodych sadzonek!

Drzewa - przypominają członkowie LOP - są filtrem zanieczyszczeń powietrza i regulatorem klimatu.

- Błąd robi ten, kto zgadza się, by w miejsce dużego drzewa posadzić 100, a nawet 1000 sadzonek. Wyasfaltowanie drogi dojazdowej do stadionu znacznie zaburzy stosunki wodne w tym rejonie, spowoduje niekontrolowany spływ na ul. Słupską i dalej do miasta. Betonoza już nam doskwiera, nie powiększajmy jej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo