Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycofane leki 20221 szkło w fiolce z lekiem do znieczuleń wykrył aptekarz. Czarna lista

FITZ
WYCOFANY LEK: THIOEALTH (TIOPENTAL SODIUM), ZNIECZULENIA OPERACYJNE. Zastosowanie wycofanego leku: proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań stosowany do znieczuleń podczas operacji. Powód wycofania leku: obecność w fiolce kawałka szkła. Historia wycofania leku: kierownik apteki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zgłosił Małopolskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu (WIF) obecność w fiolce Thioealthu kawałka szkła. Czynności kontrolne WIF potwierdziły to, a wyniki postępowania wyjaśniającego trafiły do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Ponieważ nie można wykluczyć szkła w innych fiolkach produktu dystrybuowanego do różnych województw, GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu ogólnokrajowego całej serii leku i nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Seria wycofanego leku: A0402001, data ważności 30.06.2023, fiolki 1 g. Podmiot odpowiedzialny – Livealth Biopharma PVT; podmiot, który uzyskał zgodę na czasowe dopuszczenie specyfiku do obrotu produktu – Salus International Katowic.
WYCOFANY LEK: THIOEALTH (TIOPENTAL SODIUM), ZNIECZULENIA OPERACYJNE. Zastosowanie wycofanego leku: proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań stosowany do znieczuleń podczas operacji. Powód wycofania leku: obecność w fiolce kawałka szkła. Historia wycofania leku: kierownik apteki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zgłosił Małopolskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu (WIF) obecność w fiolce Thioealthu kawałka szkła. Czynności kontrolne WIF potwierdziły to, a wyniki postępowania wyjaśniającego trafiły do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Ponieważ nie można wykluczyć szkła w innych fiolkach produktu dystrybuowanego do różnych województw, GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu ogólnokrajowego całej serii leku i nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Seria wycofanego leku: A0402001, data ważności 30.06.2023, fiolki 1 g. Podmiot odpowiedzialny – Livealth Biopharma PVT; podmiot, który uzyskał zgodę na czasowe dopuszczenie specyfiku do obrotu produktu – Salus International Katowic. archiwum
Wśród październikowych decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wycofaniu leków uwagę zwraca oczywiście szkło w fiolce leku do znieczuleń podczas zabiegów operacyjnych – zgroza! Ale jest drugi fakt szczególny: kto wykrył to szkło? Otóż aptekarz ze szpitala uczelnianego.

Jak zobaczycie niżej, to niejedyny przypadek dokładności aptekarzy. Pytanie, skąd w ogóle Inspektorat wie, że trzeba wycofać lek z obrotu?

  • Stąd, że wadę po kontroli wewnętrznej zgłosi sam producent, bo musi.
  • Nieprawidłowości wykrywają kontrole inspekcji farmaceutycznej.
  • Trzecim źródłem alarmów jest czujność aptekarzy.

I właśnie przykładami tej czujności są w poniższym zestawie wycofanych leków nie tylko szkło w fiolce leku do znieczuleń, ale też ciało obce w innym specyfiku do znieczulania i leczenia arytmii serca, a ponadto stwierdzenie w kartonach z lekiem na ciężkie zakażenia dzieci butelek z etykietą zupełnie innego specyfiku, w dodatku o tym samym numerze serii! Na 15 ostatnio wycofanych w Polsce leków aż 3 wykrycia nieprawidłowości zawdzięczamy farmaceutom.

Na szczęście GIF nawet na podstawie pojedynczych przypadków rozciąga swoje decyzje o wycofaniu na całe serie, i to pod rygorem natychmiastowej wykonalności, a poza tym to ujawnia, my zaś publikujemy. Skorzystaj z tego: jeśli w apteczce masz specyfik z poniższej czarnej listy, nie stosuj, odnieś i odbierz gotówkę. Oto 15 ostatnio wycofanych leków, z którymi nie wolno mieć do czynienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera